اعلام عدم فعالیت شرکت

اعلام عدم فعالیت شرکت : بعد از تشکیل و ثبت شرکت و سپری کردن مراحل مربوط به آن، حال نوبت به فعالیت شرکت در راستای هدف خود و موضوع خود می باشد.

گاه پیش می آید که شرکت ها پس از مدتی فعالیت، دیگر قصد ادامه فعالیت را ندارند. در چنین مواقعی، شرکت عدم فعالیت خود را اعلام می دارد و برای این منظور می بایست مراحلی را طی کند که بیان خواهیم کرد و اعلام عدم فعالیت شرکت تغییراتی را در ثبت شرکت به وجود نمی آورد ؛ ثبت شرکت و اطلاعات مندرج در زمان ثبت شرکت بر سر جای خود بدون تغیر باقی می ماند. اما برای مدتی شرکت فعالیتی نخواهد داشت.

اطلاع رسانی درمورد عدم فعالیت شرکت

شرکتی که قصد ادامه فعالیت ندارد می بایست مدیر آن شرکت و یا نمایندگان آن به هنگامی که سال مالی رو به پایان است به حوزه و اداره مالیاتی شرکت رجوع کنند و نامه عدم فعالیت شرکت و اظهارنامه مالیاتی شرکت و پلمپ دفاتر را به حوزه مالیات شرکت خود ارسال نمایند.

اعلام عدم فعالیت شرکت

ضمانت اجرا

همانطور که بیان شد هر شرکتی که دیگر قصد ادامه فعالیت ندارد باید اظهارنامه مالیاتی سفید خود را به اداره مالیات تقدیم نماید اما چنانچه شرکتی به اعمال مذکور عمل نکند جرایم مالیاتی برای آنها صادر می شود.

مهلت اعلام عدم فعالیت شرکت

مطابق قانون، شرکت هایی که فعالیتی نداشته باشند می بایست آنرا اعلام دارند، تا مالیات برای آنها در نظرگرفته نشود اما برای این منظور   محدودیت زمانی در نظرگرفته شده است. تمامی شرکت هایی که قصد ادامه فعالیت نداشته باشند می بایست درطول 4 ماه از ابتدای سال مالی، یعنی از فروردین تا تیر، عدم فعالیت شرکت خود را اعلام دارند و چنانچه این مهلت مقرر منقضی شود به هرمیزان که از مهلت مقرر گذشته باشد، مالیات آن اخذ خواهد شد.

اظهار نامه عدم فعالیت شرکت

چنانچه شرکتی تصمیم بر عدم فعالیت شرکت داشته باشد، هیئت مدیره آن شرکت باید توسط وکیل شرکت اظهارنامه ای را مبنی بر عدم فعالیت شرکت تنظیم نمایند. دراین اظهارنامه تمامی مخارج صرف شده برای شرکت و منفعت حاصله برای شرکت، در طول یک سال مالی باید ذکر شود.

پلمپ دفاتر قانونی

از دیگر اقدامت لازم  اقدام آن شرکت نسبت به پلمپ دفاتر قانونی می باشد. همه شرکت ها می بایست تمامی عملکرد خود را از لحاظ مالی معین و مشخص کنند. برای این منظور می بایست دفاتر پلمپ که اعم از دفتر کل و دفتر روزنامه می باشد را تنظیم نمایند و اگر شرکتی فعالیتی نداشته باشد، می بایستی دفاتر پلمپ را که قطعا به سبب عدم فعالیت سفید می باشند را به حوزه و اداره مالیاتی شرکت تحویل دهند.

روند رسیدگی

چنانچه شرکتی فعالیتی نداشته باشد، برای اعلام فعالیت نکردن ، هیئت مدیره شرکت باید نامه عدم فعالیت شرکت را تنظیم نمایند و به دنبال آن باید اظهارنامه مالیاتی و همچنین دفاتر پلمپ را به حوزه مالیات شرکت خود ارسال و پس از آن مسئول و کارشناس مربوطه مدارک و اظهارنامه مالیاتی و نامه  را بررسی نماید و پس از تکمیل بودن مدارک لازمه، عدم فعالیت شرکت را اعلام خواهد کرد. بعد از ثبت آن شرکت می بایست در پایان هر سال مالی، دفاتر پلمپ را به حوزه و اداره مالیات شرکت تقدیم نمایند و عدم فعالیت را تمدید کنند.

2 پاسخ
 1. بهمن
  بهمن گفته:

  سلام و خسته نباشید
  ممنون بابت راهنماییتون
  تاریخ تاسیس شرکت ما 19 مرداد 1398 هست و از اون موقع تاحالا هیچ فعالیتی نداشتیم. عدم فعالیتمان را چه زمانی باید به اداره دارایی اعلام کنیم؟ و آیا بعد از اینکه عدم فعالیت اعلام کردیم میتونیم تغییر آدرس دهیم و شرکت را به استان دیگر منتقل کنیم؟
  تشکر فراوان

  پاسخ
  • مهرداد عبداللهی
   مهرداد عبداللهی گفته:

   می بایست درطول 4 ماه از ابتدای سال مالی، یعنی از فروردین تا تیر، عدم فعالیت شرکت خود را اعلام دارند و چنانچه این مهلت مقرر منقضی شود به هرمیزان که از مهلت مقرر گذشته باشد، مالیات آن اخذ خواهد شد.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *