ابطال چک ، سرقت چک ، مفقودی چک

ابطال چک: امروزه چک وسیله ای برای انجام معاملات مالی افراد می باشد. کاربرد چک در جامعه امروزی ما بیشتر از برات و یا سفته می باشد. چک را نوشته ای گویند که به واسطه آن کسی که صادر کننده چک می باشند مقداری از پول و یا وجه موجود در حساب خود را از بانک استرداد کند یا وجوه موجود در حساب خود را به دیگری منتقل نماید .

دعاوی بسیاری با عناوینی چون مفقودی چک و مطالبه وجه چک و استرداد لاشه چک مطرح می شود که برای کسب اطلاعات در هرکدام از دعاوی مذکور می توانید با شماه 44386581-021 تماس بگیرید و از وکیل چک مشاوره حقوقی رایگان تلفنی دریافت نمایید.

موارد درخواست ابطال چک

چک صادر شده ممکن است به هنگامی که نزد صادر کننده چک و یا دارنده چک می باشد مورد سرقت قرار گیرد و یا مفقود گردد و یا چک مورد جعل قرار گیرد. در چنین مواردی شخص صادرکننده چک یا صاحب حساب و یا دارنده چک برای جلوگیری از سو استفاده از چک و حساب صادر کننده درخواست ابطال چک را نماید، به طور کلی در موارد مذکور یعنی سرقت و جعل و مفقودی چک، همه افراد ذینفع در چک اعم از صادرکننده و یا دارنده چک می توانند درخواست ابطال چک را به بانک صادر کننده دهند. سپس در دادگاه برای ابطال چک اقدام نمایند

ابطال چک

مدارک و اقدامات لازم برای ابطال چک

اگر چک شما به سرقت رفته یا گم شده و امکان سو استفاده از آن وجود دارد سریعا باید برای ابطال چک اقدامات حقوقی لازمه را انجام دهید. اولین اقدام  مراجعه به بانک است و دستور عدم پرداخت چک را به بان دهید تا از این طریق جلوی برداشت از حساب توسط سود جویان را بگیرید. سپس باید دادخواست حقوقی دقیق توسط وکیل متخصص تنظیم شود تا از جمله صلاحیت قانونی  و محلی مشکلی برای آن وجود نداشته باشد مدارک لازم برای ابطال چک بسیار مهم است که باید به  هنگام ثبت دادخواست به همراه داشته باشید :داششتن کپی ا چک صادر شده و مفقود شدده یا سرقت شده و به همراه داشتن شناسنامه یا کارت ملی فرد خواهان و در صورت امکان استشهادنامه ای مبنی بر صادر شدن چک و گم شدن آن نیز در ضمن دادخواست تقدیم گردد.پ از انجام تمامی مراحل مذکور حال باید منتظر پیام یا ابلاغیه دادگاه برای تعیین زمان رسدگی باشید.

ابطال چک سرقت

لزوم رعایت از چک صادرشده از ضروریات بدیهی  است که عدم رعایت آن سبب ورود ضررهای بسیار مالی و درگیر شدن دهن و روان فرد می شود ف بسیار پیش امده که چک فردی که د راغلب موارد هم در وجه حامل بوده است درر شلوغی مورد سرقت قرار گرفته است و چون این سارقین بسیار حرفه ای هستند در همان ساعات اولیه اقدام به وصول مبلغ چک از بانک محال علیه می نمایند یعنی تا صادرکننده چک متوجه سرقت شود و بعد برای جلوگیری از سرقت به بانک مراجعه کند تا ابطال چک را انجام دهد ، سارقین چک را پاس کرده و رفته اند ، پس بهترین روش پیشگیری و اهتمام بسیار در مراقبت از چک صادر شده است در هر حال شما باید فوراً نسبت به ابطال چک سرقت ششده و دستور عدم پرداخت چک به موجب سرقت اقدام نمایید برای این منظور می توانید از طریقشماره 443386581-021 با کارشناسان حقوقی با تجربه در ارتباط باشید.

3نکته مهم ابطال چک

  1. پس از گم شدن یا به به سرقت رفتن چک شما باید بلافاصله دستور عدم پرداخت ک را می بایست به بانک محال علیه بدهید
  2. بانک تنها یک هفته به دستر عدم پرداخت شما ترتیب عمل می دهد این یعنی بانک فقط تا یک هفته از پرداخت وجه چک ممانعت می کند پس از7 روز هرکسی که چک را به بانک دهد بانک موظف به پرداخت وجه چک است. حال سوال اینجاست که راه چاره چیست چون در ضمن یک هفته قطعا حکم ابطال چک صادر نخواهد شد پس برای عدم  پرداخت چک چیکار کنیم؟ در نکته بعدی توضیح داده شده
  3. برای جلوگیری از  پرداخت وجه چک پس از 7 روز شما باید کپی یا تصویر مصدق دادخواست ابطال چگ خود را فورا به بانک محال علیه تحویل دهید پس از آن بانک تا زمانی که حکم قطعی درباره پرونده حقوقی ابطال چک صادر نشود از پرداخت وجه چک جلوگیری می نماید.44386581-021 پل ارتباطی ما با شما که ارائه دهنده خدمات حقوقی ارزان می باشد.

 

روند رسیدگی

چنان چه چک صادر شده مورد سرقت و یا جعل قرار گیرد یا چک مفقود شود هر کدام از افراد ذینفع چک و صادر کننده چک و یا دارنده چک می توانند دادخواست ابطال چک در دفاتر خدمات قضایی تنظیم نمایند. پس از تعیین وقت رسیدگی و تشکیل جلسه و احراز سرقت و یا مفقودی و یا جعل چک، مرجع صالح به رسیدگی که شورای حل اختلاف یا دادسرا می باشد دستور به ابطال چک می دهد.

جهت اخذ بهترین و کاربردی ترین اطلاعات حقوقی در رابطه با نحوه اقدام و رسیدگی به دعاوی مربوط به چک با شماره 44386581-021 تماس بگیرید یا از صفحه مشاوره حقوقی رایگان ما دیدن فرمایید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *