چک

چک: چک در واقع یک تعهد نامه مطمئن در قبال کالا یا چیزی که خریداری می شود است که توسط خریدار به فرد فروشنده به عنوان مبلغ کالایش پرداخت می شود.اما کشیدن چک قوانینی دارد که اگر رعایت نشود ممکن است برگشت بخورد و در واقع تخلف به حساب بیاید.

همچنین مواردی مانند فوت صادرکننده و برگشت خوردن آن از جمله مواردی هستند که پاس شدن را به تعویق می اندازند. در ادامه قصد داریم به توضیحاتی در باره این موارد بپردازیم، با وکیل چک گروه حقوقی عدل جویان همراه باشید.

در چه مواردی ممکن است چک برگشت بخورد و پاس نشود؟

همانطور که در بالا گفتیم مواردی وجود دارند که باعث برگشت خوردن  خواهند شد، در زیر به توضیح این موارد پرداخته ایم.

عدم وجود مبلغ ذکر شده در حساب فرد صادر کننده

فرد صادر کننده  موظف است پس از امضای  و تاریخی که به عنوان پاس شدن  در آن مشخص نموده است در حساب خود به اندازه مبلغ ثبت شده پول داشته باشد. تا وقتی فرد دارنده چک به بانک جهت پاس شدن  مراجعه می کند ،برگشت نخورد و تخلف به حساب نیاید.

دستور عدم پرداخت وجه  توسط صادر کننده

اگر صادر کننده به هر دلیلی دستور عدم پرداخت وجه را به بانک ارجاع نماید و از بانک بخواهد که چک را پاس ننماید، سند در واقع برگشت خورده و فرد مجازات خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماهر 44386581-021 تماس حاصل فرمایید تا از خدمات حقوقی رایگان ما بهره مند شوید.

عدم مطابقت امضای صادر کننده

فردی که سند را صادر می کند باید هردو امضای خود را مطابق با هم بزند و همچنین در قسمت ذکر مبلغ نباید هیچ گونه خط خوردگی ایجاد کند. زیرا در صورت وجود چنین مواردی ، بانک سند را را پاس نکرده و از پرداخت آن خودداری می نماید که باعث برگشت خوردن و تخلف فرد صادر کننده خواهد شد.

چک

چک بدون مهر

سندی که از طرف شرکت یا موسسه خاصی صادر می شود میبایستی مهر و امضا داشته باشد. در صورتی که مهر به اعتبار شرکت فاقد مهر و یا امضا باشد بانک از پاس کردن آن خود داری خواهد کرد.

یک نکته جالب: شخاصی که جلوی درب مغازه خود آگهی حراج زده اند و قصد فروش مال خودرا دارند اگر چکی را صادر نمایند، بانک از پاس کردن آن خودداری خواهد کرد.

دارا بودن بدهی های سنگین به بانک از طرف صادر کننده

اگر فرد صادر کننده قبلا از بانک وام های سنگین گرفته باشد و در حال حاضر بدهی های سنگینی به بانک داشته باشد، چک او پاس نمی شود و بانک از پاس کردن سند چنین افرادی معذور است.

چک ضمانت

در صورتی که شخصی چک صادر کند و هدف او از صادر کردن آن ضمانت معامله و یا ضمانت فردی باشد و در سند خود این مورد را قید کرده باشد،  چنانچه دارنده  آن را به بانک ببرد بانک با توجه به هدف صدور ، آن را پاس نکرده و از نقد کردن آن خود داری خواهد کرد.

سند کسبه فاقد پروانه کسب

اگر فردی که در بازار کاسبی می کند فاقد پروانه کسب مرتبط با شغلش باشد سند هایش پاس نمی شوند و بانک معمولا سند چنین افرادی را نقد نخواهد کرد.

چک افراد ممنوع الخروج دائم و یا موقت

اگر شخصی به هر دلیلی ممنوع الخروج باشد، چه ممنوع الخروج موقتی و چه ممنوع الخروج دائم، جک هایش نقد نخواهند شد.
مواردی که در بالا بیان شد از جمله مواردی بودند که باعث نقد نشدن چک می شوند. در ادامه قصد داریم به پاس شدن سند  افرادی بپردازیم که فوت کرده اند و در قید حیات نیستند. با عدل جویان همراه باشید.

اگر صادر کننده چک فوت نماید چگونه طلب خودرا بگیریم ؟

اگر فرد صادر کننده فوت نماید پروسه نقد شدن سند کمی پیچیده می شود اما جای نگرانی نیست زیرا این اسناد نیز قابل نقد کردن است. طبق قوانین صدور چک،  طلب افرادی که فوت کرده اند از میراثی که به ورثه آن ها می رسد نقد خواهد شد.

بیشتر بخوانید در : استرداد لاشه چک

فرد دارنده میبایستی با در دست داشتن اصل سند تجاری و همچنین گواهی عدم پرداخت از بانک مربوطه در دادگاه حاضر شود و از قاضی دادگاه بخواهد که طلب او را وصول کند. قاضی نیز با برسی پرونده طلب این افراد را از ارث و اموال به جا مانده متوفی که صادر کننده باشد ، وصول خواهد نمود.

توقیف اموال بابت عدم پرداخت وجه:

در صورتی که وجه  در موعد تعیین شده پاس نشود شما بلافاصله با ارتباط با متخصص دعاوی حقوقی باید برای توقیف اموال صادر کننده چک اقدام کنید .

هدف از این کار چیست؟

بسیار اتفاق افتاده که صادرکنندگان سند تجاری به قصد کلاهبرداری یا با هر نیتی دیگر پس از شکایت علیه ایشان بابت عدم پرداخت بلافاصله تمام دارایی خودشان را به نام افراد دیگی من جمله خویشاوندان خود می کنند تا در این حالت ادعای اعسار کرده و از پرداخت تمام بدهی خود به صورت یکجا فرار کنند اما راه پیشهنادی ما در خواست تامین از دادگاه همزمان با دادخواست مطالبه وجه چک است.

چنانچه دادخواست را ثبت کرده اید نگرانن نباشید حتی بعد از آن نیز می تواند به واسطه یک کارشناس حقوق خبره درخواست تامین و توقیف اموال را به صورت جداگانه به قاضی دادگاه تقدیم نمایید.

توقیف اموال چه مزایای دارد ؟

پس از درخواست تامین خواسته و موافقت قاضی تمام دارایی و مال خوانده که صادر کننده  باشد توقیف می وشد تا درصورتی که وی پس از صادر شدن حکم قطعی دادگاه از پرداخت وجه چک امتناع کند دارایی وی را بفروشند و طلب را تاجایی که دارایی او کفاف می دهد پرداخت نمایند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *