ابطال سند رسمی مالکیت

ابطال سند رسمی مالکیت: در ابتدا باید بیان داشت که هر نوع دعوای حقوقی که هدف از آن باطل کردن و بلاثر کردن سند رسمی می باشد، تحت عنوان ابطال سند رسمی قرار می گیرد. ازجمله اسناد رسمی سند مربوط به مالکیت مال اعم از منقول و غیرمنقول می باشد.

ابطال سند مالکیت یا به واسطه حکم دادگاه یا بدون حکم دادگاه انجام می پذیرد و بلااثر شدن و باطل شدن سند مالکیت به دلایل گوناگونی انجام می شود.

دلایل بطلان سند مالکیت

همانطور که اشاره شد سند مالکیت می تواند به دلایل گوناگونی باطل و بلااثر شود. ازجمله دلایلی که منجر به بطلان و بلااثر شدن سند مالکیت می شود می تواند صدور سند مالکیت معارض و همچنین صادر شدن اشتباهی سند مالکیت و عدم مطابقت سند مالکیت تنظیم شده با قواعد و مقررات مربوط به قانون مدنی و ثبت اشاره کرد.

همچنین ازدلایل دیگری که منجر به بطلان سند مالکیت می گردد می توان به انتقال و فروختن اموال و املاک متوفی و زمین های مربوط به فرد متوفی اشاره کرد که افرادی به منظور سوءاستفاده آن اموال و املاک و زمین ها را بدون آن که مالکیتی نسبت به آن اموال داشته باشند به اشخاص دیگری فروخته و منتقل کرده اند که در واقع نوعی معامله معاطاتی انجام داده اند که در صورت عدم اجازه مالک اصلی چنین معامله ای باطل خواهد بود.

شروط لازم برای اقامه دعای ابطال سند رسمی مالکیت

برای شروع و اقامه دعوای ابطال سند رسمی مالکیت می بایست مجموعه شروط و قواعدی رعایت شود. از جمله آن قواعد می توان به موجود بودن سند رسمی مالکیت مال در دست خوانده و همچنین عدم رعایت قواعد و مقررات مرتبط با صدور اسناد اشاره کرد.

ابطال سند رسمی مالکیت

  • موجود بودن سند مالکیت در نزد دیگری : برای اقامه دعوای ابطال سند مالکیت ابتدای امر می بایست سند مربوط به مالکیت نسبت به مال منقول یا غیرمنقول در تسلط و ید دیگری باشد در غیر این صورت دعوای ابطال سند رسمی مالکیت رد خواهد شد.
  • از شروط بدیهی دیگر در اقامه دعوای ابطال سند رسمی مالکیت، می توان به عدم رعایت قواعد و مقررات قانونی و شرعی اشاره کرد که این عدم رعایت مقررات یا در مورد قواعد و قوانین مرتبط با مبنای صدور سند می باشد یا قواعد و مقررات مرتبط با تنظیم سند رسمی می باشد که به هرکدام می پردازیم :
  1. عدم رعایت قواعد و مقررات مرتبط با مبنای صدور سند: در این مورد اعمال و افعال لازمه وقواعد مربوط به انتقال مالکیت به طور کامل انجام نگرفته است. در نهایت چنین معامله ای باطل بوده و خواهان می تواند دادخواست ابطال سند رسمی مالکیت را به دادگاه تقدیم نماید.
  2. عدم رعایت قواعد و مقررات مربوط به تنظیم سند رسمی: این مورد مربوط به اشتباهات و قصور ثبتی و اسناد مالکیت معارض می باشد.

نمونه های ابطال سند رسمی مالکیت

در این بخش به نمونه مواردی که ممکن است اسناد مالکیت به آن دلیل باطل شده باشد اشاره می کنیم.

 اسناد صوری و غیرواقعی

از جمله شروط اساسی یک عقد سالم آن است که طرفین عقد قصد و نیت واقعی و حقیقی نسبت به خرید وفروش و معامله را داشته باشند و هدف آنان از انعقاد چنین قراردادی در واقعیت و حقیقت هم منتقل کرده مال می باشد. اما چنانچه طرفین یک قرارداد قصد و نیت حقیقی نداشته باشند و با اهدافی همچون فراراز دین و… قرارداد منعقده شده باشد، این قرارداد باطل بوده و اثر قانونی ندارد و چنانچه سند مالکیت رسمی براساس این قرارداد باطل تنظیم شده باشد می بایست باطل شود.

 اسنادی که مورد جعل قرار گرفته اند

در جامعه امروزی مجرمین از شگردهای مختلف برای رسیدن به اهداف نامشروع خود از جمله تحصیل غیرقانونی اموال دیگران استفاده می کنند. یکی از آن موارد جعل سند می باشد. افرادی اقدام به جعل سند کرده و اسناد و مدارکی را برای دیگران صادر می کنند که غیر واقعی بوده، همانند مدرک پایان خدمت و یا سند مالکیت منزل یا خورو یا …که همگی باطل و بلااثر بوده. بنابراین معاملاتی که به واسطه این اسناد مجعول واقع شده باطل بود و تمامی این نقل و انتقال ها نیز باطل می باشد و فردی که مالک اصلی ملک یا مال معینی بوده و جعل سند در مورد ملک وی یا مال وی انجام شده می تواند دادخواست ابطال سند رسمی مالکیت را به دادگاه تقدیم نماید.

دادگاه صالح

مرجع قضایی صالح برای رسیدگی در دعوای ابطال سند مالکیت دادگاه حقوقی با کمک وکیل ملکی می باشد که مال غیرمنقول درآن حوزه واقع شده است و درمورد سایر اموال نیز می بایست در دادگاه محل اقامت خوانده دعوای ابطال سند مالکیت اقامه شود.

اقدامات لازم

شخصی که خواهان ابطال سند رسمی مالکیت می باشد، می بایست سند مالکیت ملکی یا مالی را که مدعی ابطال سند آن درنزد دیگری می باشد به دادگاه تقدیم نماید. همچنین چنانچه سند مالکیت از طریق کلاهبرداری به دیگری منتقل شده باشد، خواهان می بایست دادنامه قطعی مربوط به جرم کلاهبرداری که از دادگاه کیفری صادر شده است را تهیه کرده و به داگاه تقدیم نماید. همچنین مدارک لازم ازجمله: کارت ملی و شناسنامه جهت احراز هویت را به هنگام تنظیم دادخواست به دفتر خدمات قضایی تقدیم نماید.

روند رسیدگی

چنانچه فردی خواهان ابطال سند رسمی مالکیت مربوط به اموال اعم از منقول و غیرمنقول باشد، می بایست دادخواستی را با عنوان ابطال سند رسمی مالکیت در دفاتر خدمات قضایی تنظیم نماید و چنانچه سند مالکیت از طریق کلاهبرداری به دیگری منتقل شده باشد می بایست دادنامه قطعی مربوط به وقوع جرم کلاهبرداری ضمیمه دادخواست شود، پس از تعیین وقت رسیدگی و تشکیل دادگاه قاضی پس از بررسی وتحقیقات لازم درصورت اثبات ادعای خواهان حکم به ابطال سند مالکیت صادر خواهد کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *