کلاهبرداری رایانه ای

کلاهبرداری رایانه ای: جرم کلاهبرداری رایانه ای در فضای مجازی و بین داده‌های رایانه‌ای و سامانه‌های کامپیوتری اتفاق می افتد و کلاهبردار از طریق فضای مجازی و با تغییر دادن داده‌ها و اطلاعات فرد، حتی بدون آگاهی بزه‌دیده، اموال وی را تصاحب می‌کند.

مرتکب جرم کلاه برداری رایانه ای در پی کسب سود است. در کلاهبرداری رایانه‌ای این کسب سود به صورت تحصیل وجه، مال(موجودی حساب های بانکی)، منفعت(سود مال)، خدمات و یا امتیازات مالی به‌طور غیرمجاز است.

وکلای ما  ،با استفاده از علم و تجربه حقوقی خود از طریق تلفنی بهترین و سریع ترین راه ها را برای رسیدن به حقوق موکلین بیان می کنند.

یکی از افتخارات گروه حقوقی متخصص و نخبه ما  آن است که سعی بر آن شده که هیچ کس به دلیل مشکل مالی از کسب اطلاعات حقوقی واحقاق حق محروم نشود

عنصر قانونی:

ماده ۱۳ قانون جرایم رایانه ای مصوب ۱۳۸۸ در خصوص تعریف کلاهبرداری رایانه‌ای بیان می دارد:

«هرکس به طور غیرمجاز از سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی با ارتکاب اعمالی از قبیل: وارد کردن، تغییر، محو، ایجاد یا متوقف کردن داده‌ها یا مختل کردن سامانه، وجه یا مـال یا منفعت یا خدمات یا امتیازات مالی برای خود یا دیگری تحصیل کند؛ علاوه بر رد مال به صاحب آن، به حبس از یک تا پنج سال یا جزای نقدی از بیست میلیون ریال تا یکصد میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.»

  قصاص چیست ؟

مطابق تبصره ماده۶۷ قانون تجارت الکترونیکی : «شروع به این جرم نیز جرم محسوب شده و مجازات آن حداقل مجازات‌ مقرر در این ماده می‌باشد».

عنصر مادی:

عنصر مادی جرم کلاهبرداری کامپیوتری عملیات متقلبانه است‌ که به صور زیر اتفاق می افتد:

– تحصیل وجوه یا اموال از طریق دادن برنامه بدون مجوز و مخفیانه به رایانه :

در این حالت مرتکب از طریق دادن برنامه بدون مجوز به رایانه‌ وجوه یا اموالی را از بانک یا شرکت تحصیل می کند.

– تحصیل وجوه یا اموال از طریق تقلب در سیستم رایانه ای‌:

مرتکب با عملیات متقلبانه در داده‌ها، اطلاعات و سیستم‌های رایانه‌ای ، به اموال یا وجوهی دست می یابد.

عنصر معنوی جرم‌

عمل مرتکب باید همراه با فریب یا استفاده ی غیر مجاز و گمراهی سیستم های پردازش باشد و همچنین مرتکب قصد تحصیل اموال و وجوه را نیز داشته باشد. چنانچه مرتکب نتواند اموال یا وجوهی را تحصیل کند، در این مرحله جرم تام محقق نشده و در مرحله ی شروع به جرم است که مستوجب حداقل مجازات مقررمی باشد.

قانون‌گذار برای مجازات جرم کلاهبرداری رایانه ای علاوه بر رد مال، یک تا پنج سال حبس و یا جزای نقدی بیست تا صد میلیون ریالی و یا هر دو مجازات را معین کرده است.

تفاوت کلاهبرداری رایانه ای و سنتی:

تفاوت کلاهبرداری اینترنتی با کلاهبرداری سنتی، در ارتکاب محیط این جرائم و همچنین در تفاوت وسایل ارتکاب جرم است. کلاهبرداری رایانه ای با یکی از اعمال: واردکردن، تغییر، محو، مختل کردن، ایجاد یا متوقف کردن داده ها و… ارتکاب می یابد که برای تحصیل وجه یا مال یا منفعت یا خدمات یا امتیازات است. الین نوع از کلاهبردرای یک جرم مقید به نتیجه است و برای ارتکاب بزه  تحقق همگی عناصر « عنصر قانونی، مادی، معنوی » لازم است. امروزه کلاهبرداران از رایانه و جعل هم برای کلاهبرداری سنتی و رایانه ای استفاده می کنند.

  ابطال چک ، سرقت چک ، مفقودی چک

در کلاهبرداری سنتی به لحاظ اغفال قربانی لزوم روبرو شدن با بزه دیده و حضور فیزیکی در نزد وی وجود دارد لیکن در کلاهبرداری رایانه‌ای سوءاستفاده از داده‌های برنامه‌ها و سیستم‌های رایانه‌ای از راه دور صورت می‌گیرد و اغلب کلاهبردار و قربانی باهم روبرو نمی‌گردند.

مجازات کلاهبرداری رایانه ای:

فرد کلاهبردار ضمن بازگردان تمام پول و مالی که با کلاهبرداری به دست آورده بود به زندان و حبس از ۱ تا ۵ سال محکوم خواهد شد ، نوع دیگر مجازت کلاهبرداری رایانه ای پرداخت جریمه نقدی ۲ تا ۱۰ میلیوت تومان است حتی قاضی ممکن است فرد مجرم را به هردو کیفر حبس و پرداخت جریمه محکوم کند.

مرجع قضایی صالح:

مرجع قضایی که برای رسیدگی به کلاهبرداری رایانه ای صلاحیت دارد ، دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم رایانه ای است ، این دادگاه در منطقه ۳۱ تهران است این دادگاه نیز پس از برسی پرونده ، ادامه رسیدگی به پرونده را به مرجع قضایی ارسال می کند که حساب بانکی فرد شاکی متضرر از کلاهبرداری در آن افتتاح شده است.

۲ نکته فوق العاده که باید بدانید:

  1. اگر طرف انگیزه کلاهبرداری رایانه ای را داشته باشد و برای عملی کردن آن اقدام کند اما به هر دلیلی این کلاهبرداری به نتیجه نرسد و عمل مجرمانه محقق نشود در این حالت فرد را نمی توان به عنوان مجرم شناخت این یعنی حصول نتیجه د این جرم شرط اصلی تحقق جرم است.
  2. با توجه به افزایش خرید و فروش های اینترنتی امکان سو استفاده برای مفسادان فراهم شده به هنگام خرید، از اعتبار سایت مطمئن شوید و از فروشگاه های معروف اینترنتی سعی کند خرید نمایید زیرا که آنها دارای ssl یا همان پروتوکل امن هستند که برای آن ماهانه پول پرداخت می کنند و به شدت امن و مطمئن هستند.
  وکیل متخصص فروش مال غیر

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *