کلاهبرداری رایانه ای

کلاهبرداری رایانه ای: جرم کلاهبرداری رایانه ای در فضای مجازی و بین داده‌های رایانه‌ای و سامانه‌های کامپیوتری اتفاق می افتد و کلاهبردار از طریق فضای مجازی و با تغییر دادن داده‌ها و اطلاعات فرد، حتی بدون آگاهی بزه‌دیده، اموال وی را تصاحب می‌کند.

مرتکب جرم کلاه برداری رایانه ای در پی کسب سود است. در کلاهبرداری رایانه‌ای این کسب سود به صورت تحصیل وجه، مال(موجودی حساب های بانکی)، منفعت(سود مال)، خدمات و یا امتیازات مالی به‌طور غیرمجاز است.

مشاوره حقوقی تلفنی گروه وکلای ما  توسط وکلای دادگستری و مشاورین و دکترین حقوقی انجام می شود .

وکلای ما  ،با استفاده از علم و تجربه حقوقی خود از طریق تلفنی بهترین و سریع ترین راه ها را برای رسیدن به حقوق موکلین بیان می کنند.

یکی از افتخارات گروه حقوقی متخصص و نخبه ما  آن است که سعی بر آن شده که هیچ کس به دلیل مشکل مالی از کسب اطلاعات حقوقی واحقاق حق محروم نشود

عنصر قانونی:

ماده ۱۳ قانون جرایم رایانه ای مصوب ۱۳۸۸ در خصوص تعریف کلاهبرداری رایانه‌ای بیان می دارد:

«هرکس به طور غیرمجاز از سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی با ارتکاب اعمالی از قبیل: وارد کردن، تغییر، محو، ایجاد یا متوقف کردن داده‌ها یا مختل کردن سامانه، وجه یا مـال یا منفعت یا خدمات یا امتیازات مالی برای خود یا دیگری تحصیل کند؛ علاوه بر رد مال به صاحب آن، به حبس از یک تا پنج سال یا جزای نقدی از بیست میلیون ریال تا یکصد میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.»

مطابق تبصره ماده۶۷ قانون تجارت الکترونیکی : «شروع به این جرم نیز جرم محسوب شده و مجازات آن حداقل مجازات‌ مقرر در این ماده می‌باشد».

عنصر مادی:

عنصر مادی جرم کلاهبرداری کامپیوتری عملیات متقلبانه است‌ که به صور زیر اتفاق می افتد:

– تحصیل وجوه یا اموال از طریق دادن برنامه بدون مجوز و مخفیانه به رایانه :

در این حالت مرتکب از طریق دادن برنامه بدون مجوز به رایانه‌ وجوه یا اموالی را از بانک یا شرکت تحصیل می کند.

– تحصیل وجوه یا اموال از طریق تقلب در سیستم رایانه ای‌:

مرتکب با عملیات متقلبانه در داده‌ها، اطلاعات و سیستم‌های رایانه‌ای ، به اموال یا وجوهی دست می یابد.

عنصر معنوی جرم‌

عمل مرتکب باید همراه با فریب یا استفاده ی غیر مجاز و گمراهی سیستم های پردازش باشد و همچنین مرتکب قصد تحصیل اموال و وجوه را نیز داشته باشد. چنانچه مرتکب نتواند اموال یا وجوهی را تحصیل کند، در این مرحله جرم تام محقق نشده و در مرحله ی شروع به جرم است که مستوجب حداقل مجازات مقررمی باشد.

قانون‌گذار برای مجازات جرم کلاهبرداری رایانه ای علاوه بر رد مال، یک تا پنج سال حبس و یا جزای نقدی بیست تا صد میلیون ریالی و یا هر دو مجازات را معین کرده است.

تفاوت کلاهبرداری رایانه ای و سنتی:

تفاوت کلاهبرداری اینترنتی با کلاهبرداری سنتی، در ارتکاب محیط این جرائم و همچنین در تفاوت وسایل ارتکاب جرم است. کلاهبرداری رایانه ای با یکی از اعمال: واردکردن، تغییر، محو، مختل کردن، ایجاد یا متوقف کردن داده ها و… ارتکاب می یابد که برای تحصیل وجه یا مال یا منفعت یا خدمات یا امتیازات است. کلاهبرداری رایانه ای یک جرم مقید به نتیجه است و برای ارتکاب بزه کلاهبرداری رایانه ای تحقق همگی عناصر « عنصر قانونی، مادی، معنوی » لازم است. امروزه کلاهبرداران از رایانه و جعل هم برای کلاهبرداری سنتی و رایانه ای استفاده می کنند.

در کلاهبرداری سنتی به لحاظ اغفال قربانی لزوم روبرو شدن با بزه دیده و حضور فیزیکی در نزد وی وجود دارد لیکن در کلاهبرداری رایانه‌ای سوءاستفاده از داده‌های برنامه‌ها و سیستم‌های رایانه‌ای از راه دور صورت می‌گیرد و اغلب کلاهبردار و قربانی باهم روبرو نمی‌گردند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *