کد اقتصادی و امور مالی

کد اقتصادی و امور مالی : کد اقتصادی یکی از ضروریات تجارت داخلی و بین المللی در جهان امروزی است. قوانین مربوط به دریافت، ابطال و تمدید این کد در حوزه حقوق ثبت است.

این امور در حیطه تخصص تمام وکلا نبوده،صرفا برخی از وکلا ؛قادر به پیگیری کد اقتصادی در امور مالیاتی هستند. این کد به عنوان یکی از مهمترین اصول بازرگانی شناخته می شود. در ادامه با توضیحات وکیل شرکت ، گروه حقوقی عدل جویان همراه باشید…

کد اقتصادی چیست؟

کد اقتصادی یک شماره دوازده رقمی است که معرفی کننده شرکت به صورت منحصر بفرد است. این کد توسط دارایی استان و شهرستان صادر شده و نحوه عملکرد تجاری یک شخص بیان می شود. دریافت کد اقتصادی برای همه شرکت ها لازم  و شرکت ها باید کد اقتصادی دریافت کنند.

مدارک لازم جهت دریافت کد اقتصادی شرکت ها

لازم است مدارکی که در زیر به آنها اشاره خواهیم نمود را فراهم آورید:

 1. کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی تمامی سهامداران و شرکا شرکت
 2. گواهی امضا افرادی که در شرکت حق امضا داشته خطاب به اداره مالیات
 3. تکمیل دفترچه تقاضای دریافت کد اقتصادی مودیان حقوقی
 4. کپی برابر اصل شده اجاره نامه دارای کد رهگیری و همچنین هلوگرام محل فعلی شرکت.
 5. کپی برابر اصل شده تمامی مدارک ثبتی شرکت از جمله اساسنامه، شرکت نامه و…

مراحل اخذ کد اقتصادی

پس از تهیه و ساماندهی  مدارک، لازم است تا فرایند دریافت کد اقتصادی را طی نمایید.

کد اقتصادی و امور مالی

1- تکمیل مدارک مورد نیاز برای دریافت کد اقتصادی

مدارکی که گفته شد را در دو نسخه تهیه نمایید. یکی از نسخ را به قسمت تشکیل پرونده کد اقتصادی در ادارات مالیاتی تحویل داده می شود. نسخه دوم مدارک می بایست تحویل قسمت مستقلات اداره مالیاتی شود.

2- مراجعه حضوری به اداره مالیات

با توجه به محل فعالیت شرکت لازم است تا به یکی از مراکز مالیاتی نزدیک محل شرکت مراجعه نمایید. مراجعه حضوری مدیر عامل شرکت برای انجام روند دریافت کد اقتصادی در اداره مالیات لازم است. در این مرحله حضور هر نوع وکیلی از سوی اداره مالیات قابل پذیرش نخواهد بود.

3- بررسی مدارک و مراجعه به قسمت مستغلات

پس از تشکیل پرونده مالیاتی بایدبرگه معرفی را از کارشناس مالیاتی دریافت کنیدو آنرا به مستغلات تحویل دهید.

نکته: یکی از سوالات پر تکرار این است که ارائه مدارک به بخش مستغلات به چه علت است؟

دلیل این کار آن اداره مالیاتی مربوطه از محل اجاره محل کاری شرکت مالیات اجاره را شناسایی و دریافت نماید.

4- ثبت نوبت بازدید کارشناس اداره مالیات

پس از تشکیل پرونده به بخش مستغلات واردشده، بازدید از ملک شما در برنامه کارشناس اداره مالیات قرار داده می شود. توجه داشته باشید که معمولا حضور کارشناس مالیاتی به صورت سر زده  صورت میگیرد. پس از حضور کارشناس در صورت صحت اطلاعات وارد شده گزارشی تنظیم و به اداره مالیات تحویل خواهد داد.

5- ارائه پاسخ بخش مستغلات به بخش تشکیل پرونده

همانطور که گفتیم یک نامه از بخش تشکیل پرونده به بخش مستغلات ارسال می شود. حال پاسخ این نامه در این مرحله از بخش مستغلات به بخش تشکیل پرونده ارسال می شود. در نامه مربوطه ذکرمی شود، مراجعه به آدرس اعلامی صورت گرفته و ارائه کد اقتصادی بلا مانع است.

6- دریافت کد اقتصادی

حال در این مرحله کد اقتصادی شما صادر شده و در اختیار شما قرار داده خواهد شد.

کد اقتصادی و امور مالی

مقصود قانونگذار از امور مالی، قوانین مربوط به پرداخت و دریافت مالیات است. کد اقتصادی تسهیل کننده مسیر مالیاتی یک کشور بوده و چگونگی امور مالی یک شرکت را بیان می دارد. مالیات از مهمترین حقوق اقتصادی یک دولت بر مردم و به خصوص واحدهای تجاری است. بنابراین می توان بهبود سیستم مالیاتی کشور را مهمترین مزیت آن معرفی نمود.

اشخاص مکلف به دریافت کد اقتصادی

بر طبق قوانین موضوعه تمامی اشخاص حقوقیکه به نوعی در فعالیت های خدماتی، تولیدی، مونتاژ، واردات و صادرات اشتغال دارند و تمامی اشخاص حقیقی که در امور مورد نظر فعالیت می کنند، در صورت دارا بودن مجوز کسب و کار، صلاحیت دریافت کد اقتصادی را دارند.

اشخاص ذیل از دریافت کد اقتصادی و به تبع آن پرداخت مالیات معاف هستند:

 1. مساجد و تکایا
 2. مشاغل فرهنگی و هنری همچون نویسندگی و طراحی
 3. فعالیت های پیمانکاری با سود اقتصادی کمتر از 50 میلیون ریال طی یک سال
 4. اتحادیه های امور صنفی
 5. اشخاص حقیقی که در عرصه تحقیق و مشاوره علمی فعالیت دارند

تخلفات مربوط به کد اقتصادی

در صورت عدم رعایت قوانین مربوط به دریافت و استفاده از کد اقتصادی و هرگونه تخلف دیگر در این حوزه، علاوه بر بی اعتباری اسناد و دفاتر موجود و مندرجات آن ها، مجازات های مقرر شده اند.

مجازات  تخلفات کد اقتصادی

 • در صورتی که تخلف صورت گرفته، سابقه تکرار نداشته باشد، شخص به پرداخت جریمه نقدی به ارزش دو برابر معامله صورت گرفته محکوم می گردد.
 • در صورتی که تخلف صورت گرفته برای بار دوم تکرار گردد به تعطیلی واحد تجاری و یا توقف فعالیت به مدت سه ماه منجر می گردد.
 • ارتکاب تخلف برای بار سوم به مجازات تعزیری منتهی خواهد شد. بدین صورت که متخلف باید مجازات حبس به مدت سه تا شش ما را متحمل گردد.

در صورتی که کد اقتصادی دیگران مورد استفاده واقع گردد، افراد متخلف اعم از فردی که کد اقتصادی خود را در اختیار دیگری قرار داده است و فردی که آن را مورد استفاده قرار می دهد، به صورت تضامنی مسئولیت کیفری خواهند یافت.

وکیل ثبت و دریافت کد اقتصادی

یکی از برترین روش هایی که می توانید برای دریافت کد اقتصادی خود بکار گیرید دریافت مشاوره حقوقی رایگان و یا اعطای وکالت به بهترین وکیل تهران بهترین کار برای انجام چنین علی است . وکیل ثبت به تمامی قوانین ریز و درشت این عرصه آگاه بوده و قادر است تمامی مراحل را بدون حضور شما سپری نماید.

دقت کنید که حقوق ثبت از جمله شاخه های حقوقی است که بسیاری از وکلا به امور تخصصی آن آشنایی نداشته و قوانین آن طبق تجربه و مطالعه فراوان قابل درک می گردد.
ما به شما مراجعه به یک موسسه حقوقی معتبر را پیشنهاد می دهیم. در این خصوص می توانید به موسسه حقوقی ما اعتماد نموده و امور مالی و اقتصادی خود را با وکیل امور ثبتی در میان بگذارید.

جهت حضور در دفتر موسسه بهتر است وقت قبلی دریافت کنید تا از معطلی های بی مورد پرهیز گردد. می توانید هم اکنون با شماره تلفن های درج در این وب سایت تماس گرفته و جهت مشاوره حضوری و یا حتی تلفنی، نوبت رسیدگی دریافت نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *