چگونه نفقه بگیریم

چگونه نفقه بگیریم : مطالبه نفقه یکی از مسائل حقوقی است که به وفور در پرونده های حقوقی و کیفری مشاهده می شود. نفقه یکی از واجبات الهی و حقوق شخصی زن است که به معنای فراهم نمودن شرایط مناسب زندگی برای وی توسط مرد اطلاق می گردد.

شرایط دریافت نفقه و مراحل مطالبه آن در دادگاه از جمله سوالاتی است که در این حوزه مطرح می گردد. ما در این مقاله به مهمترین سوالات و مسائل حقوقی شما در خصوص مطالبه نفقه توسط وکیل خانواده پاسخ می دهیم.

نفقه کیفری

نفقه کیفری شامل حال تمامی زنانی که از دریافت نفقه محروم مانده اند نمی شود. صرفا می توان نفقه زمان حال را به صورت کیفری درخواست نمود و در قالب تنظیم شکواییه، زوج را به محاکم قضایی فراخواند.

منظور از نفقه حال، وضعیتی است که زن در زمان عدم دریافت نفقه به دادسرا مراجعه کرده و آنجا ضمن ارائه توضیحات لازم، همسر خود را در خصوص امتناع از پرداخت نفقه متهم نماید.

نفقه حقوقی

  • دادخواست زن مبنی بر مطالبه نفقه در دو حالت به صورت حقوقی مطرح شده صورت کیفری خود را از دست می دهد. این دو حالت عبارتند از:
  •  مطالبه نفقه مربوط به نفقه گذشته باشد.
  •  زن در حال حاضر از دریافت نفقه محروم شده باشد اما قصد شکایت کیفری از همسر خود را نداشته باشد.
  • در این دو حالت زن باید به دادگاه حقوقی مراجعه کند. ضمانت اجرا در دادگاه حقوقی با شدت کمتری همراه است با این حال همچونمسائل کیفری، قوانین بخصوصی برای احقاق حق زن وجود دارد.

نحوه اثبات عدم پرداخت نفقه

در مقاله چگونه نفقه بگیریم باید بیان داشت که مطالبه نفقه یکی از مسائل حقوقی است که به وفور در پرونده های حقوقی و کیفری مشاهده می شود.این مسئله مهمترین علت امتناع بسیاری از زنان به دادگاه و درخواست حقوق خود است اما بهتر است بدانید که با توجه به اینکه امور منفی قابلیت اثبات ندارند، این مرد است که باید در مقابل مقام قضایی پرداخت نفقه را اثبات کند.

چگونه نفقه بگیریم

بنابراین می توان این گونه استدلال نمود که شما به عنوان یک زن با ارائه دادخواست و یا برگه شکواییه مبنی بر مطالبه نفقه و یا امتناع همسر از پرداخت نفقه، گام اساسی در خصوص احقاق حق خود را برداشته اید و پس از این، همسر شما باید ثابت کند شرایط زندگی را برای شما به نحو لازم فراهم کرده است.

در دادگاه نفقه چه بگوییم؟

شما در مقام زوجه نیازی به اثبات و ارائه توضیح خاصی ندارید با این حال بهتر است تحت شرایط دادگاه ملزم به ارائه برخی از توضیحات شوید.
از جمله حربه هایی که بسیاری از مردان برای دریافت نتیجه مطلوب در دادگاه نفقه ابراز می کنند، عدم پرداخت نفقه به علت عدم تمکین زن در مقابل خواسته های مرد است. در صورتی که شما در منزل همسر خود بسر می برید اثبات این امر بر عهده وی می باشد اما اگر منزل را ترک کرده اید به احتمال زیاد شانس برنده شدن دادگاه با شوهر شما باشد.

نحوه محاسبه نفقه زن چگونه است؟

در پاسخ به این سوال که چگونه نفقه بگیریم باید گفت : محاسبه نفقه زن یکی از مسائل جدی در دادگاه ها و شوارهای حل اختلاف است. نفقه یک زن با زنان دیگر برابر نیست و شأن و شخصیت زن تعیین کننده مبلغ نفقه است و وضعیت مرد در این محاسبات مورد توجه قرار نمی گیرد. با این حال بهتر است روند قانونی در این زمینه را تشریح نماییم.

نفقه زن در بهترین صورت ممکن از طریق تفاهم میان زن و شوهر تعیین می شود. در صورتی که زن و شوهر در میزان نفقه به توافق نرسند، مرجع قضایی مکلف است محاسبه میزان نفقه را به کارشناس مربوطه ارجاع دهد.کارشناس تعیین میزان نفقه، مبلغ قابل پرداخت را با توجه به مدت زمان عدم دریافت نفقه، وضعیت ظاهری، جسمانی، شغلی، خانوادگی، اصالت و سن و سال زن تعیین می کند.

نفقه فرزند

نفقه فرزند در سنین مدرسه و پیش از آن بر عهده پدر است. قانون در خصوص سن دقیق دریافت نفقه توسط فرزندان ساکت است اما به نظر می رسد نفقه فرزند پسر تا زمان ورود به دانشگاه و نفقه دختر تا زمان پیش از ازدواج بر عهده پدر است.

فرزندان برعکس مادر نمی توانند برای نفقه گذشته درخواست حقوقی تنظیم کنند. فرزندی که نفقه جاری را دریافت نکرده می تواند به دادگاه مراجعه کرده و در آنجا درخواست مطالبه نفقه نماید. در هر صورت پرداخت نفقه مادر بر پرداخت نفقه فرزندان مشترک و غیر مشترک ارجحیت دارد.

دریافت مشاوره در خصوص نفقه

ما سعی داشته ایم در مشاوره حقوقی مطالبه نفقه یکی از مسائل حقوقی است که به وفور در پرونده های حقوقی و کیفری مشاهده می شود. به مهمترین سوالات شما در خصوص نفقه پاسخ دهیم با این حال ممکن است نکته ای مهم و کاربردی از قلم افتاده باشد و نیاز به دریافت مشاوره را الزامی نماید. سیستم های مشاوره تلفنی ، مشاوره آنلاین ، مشاوره شبانه روزی و مشاوره حضوری جهت رفع این مسائل ابداع شده اند.

شما می توانید از طریق شماره( 44386581-021 ) مشخص شده در وب سایت گروه وکلای عدلجویان با مشاورین و وکیل نفقه ما در ارتباط باشید. مشاورین و وکلای ما تمام سعی و تلاش خود را جهت ارائه یک پاسخ کامل و جامع به سوالات شما بکار خواهند گرفت و در رفع مسائل حقوقی ایجاد شده، شما را همراهی خواهند نمود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *