چگونه شوهر را ممنوع الخروج کنیم؟

چگونه شوهر را ممنوع الخروج کنیم؟ یکی از حقوقی که در شرع و قوانین مدنی جمهوری اسلامی ایران برای زوجه و یا به زبان عامیانه تر برای زن متاهل مقرر شده است، حق مربوط به تعیین، درخواست و دریافت مهریه است. این مهریه می تواند عند الاستطاعه و یا عند المطالبه باشد.

در صورت عدم پرداخت مهریه به زن از جانب مرد، زن حق دارد به مراجع قانونی مراجعه نموده و وی را ممنوع الخروج نماید. در ادامه به تبیین و تشریح حقوقی این امر می پردازیم با عدل جویان همراه باشید…

شرایط مطالبه مهریه از جانب زن

قانون شرط خاصی را برای دریافت مهریه مقرر ننموده است و زن به صرف عقد نکاح، مالک نصف مهریه و پس از تمکین خاص از هسر خود، صاحب کل مهریه می گردد.
هر چند که اصولا مالکیت زنان بر مهریه خود در بدو زندگی کاملا بالقوه بوده و به صورت بالفعل نمی باشد.
عدم تمکین زن نسبت به انجام امور منزل و عدم پاسخ مطلوب به روابط زناشویی همسر خود، تنها می تواند حق وی بر دریافت نفقه را مخدوش سازد و هیچ گونه خللی به حق وی نسبت به دریافت مهریه وارد نمی کند.
بنابراین حق زن بر مهریه یک حق مسجل و حمایت شده توسط قانون است و مرد موظف به پرداخت آن تحت هر شرایطی می باشد.

تاثیر مهریه بر ممنوع الخروج شدن شوهر

 • حال سوال اصلی و هدف مقاله پیش رو این است که مهریه چگونه می تواند شوهر را ممنوع الخروج کند؟
 • آیا تاثیر مهریه عندالمطالبه و مهریه عندالاستطاعه بر قانون منع خروج مرد از کشور یکسان است؟
 • آیا حکم اعسار بر قانون ممنوع الخروج شدن مرد از کشور تاثیر گذار است؟
 • در ادامه به ارائه پاسخ های جامع و تخصصی حقوقی در این زمینه خواهیم پرداخت.
 • مهریه چگونه می تواند شوهر را ممنوع الخروج نماید؟

یکی از مهمترین قواعد حقوقی در خصوص طلب و حقوق مادی، صدور قرار منع خروج از کشور بدهکار به درخواست طلبکار و با حکم دادگاه است.

مهریه نیز گونه ای از طلب مادی بوده که امروزه به صورت کاملا رسمی و قراردادی در عقدنامه مقرر می گردد و مورد پذیرش مرد واقع شده است.

در خصوص موضوع مقاله، زن ابتدا باید درخواست خود را مبنی بر مطالبه مهریه ارائه نماید.

مطالبه مهریه از دو مرجع قابل پیگیری است و زوجه می تواند به انتخاب خود، یکی از دو مرجع ذیل را انتخاب نماید.

 1. دادخواست مطالبه مهریه از طریق دادگاه حقوقی محل سکونت خوانده یا محل زندگی خود زوجه
 2. دادخواست مطالبه مهریه از طریق اداره اجرای ثبت

چگونه شوهر را ممنوع الخروج کنیم؟

دادخواست مطالبه مهریه از طریق دادگاه حقوقی محل سکونت خوانده یا محل زندگی خود زوجه :

صورت معمول دادخواست مطالبه مهریه در ایران با ارائه آن به دادگاه حقوقی محل اقامت خوانده ( زوج ) یا حتی در محل زندگی زوجه صورت می پذیرد.
زن می تواند پس از ارائه دادخواست مطالبه مهریه وبه دنبال خودداری مرد از پرداخت مهریه و گذشت ده روز از زمان ابلاغ محکومیت به پرداخت مهریه توسط وکیل مهریه مرد، درخواست ممنوع الخروجی شوهر خود را از دادگاه بنماید.
لازم به ذکر است که در دادخواست مطروحه باید قید گردد که مرد نسبت به پرداخت چه میزان از مهریه ممنوع الخروج می گردد.

چگونه شوهر را ممنوع الخروج کنیم؟

دادخواست مطالبه مهریه از طریق اداره اجرای ثبت :

یکی دیگر از طرق دریافت مهریه توسط وکیل خانواده ، اقدام از طریق دفترخانه ایست که زوجین در آنجا مبادرت به ثبت عقد نکاح نموده اند.
درخواست زن و محکومیت مرد در یک برگه اجرایی و به آدرسی که در عقدنامه موجود بوده ارسال و به زوج ابلاغ می شود. ده روز پس از ابلاغ حکم و عدم پرداخت مهریه، زن می تواند درخواست منع خروج از کشور همسر خود را بنماید.

آیا تاثیر مهریه عندالمطالبه و مهریه عندالاستطاعه بر قانون منع خروج مرد از کشور یکسان است؟

در این خصوص باید گفت که مهریه عندالاستطاعه بدون معرفی اموال مرد و اثبات قدرت وی بر پرداخت مهریه موثر در ورود و خروج مرد نبوده و زن نمی تواند برای این نوع مهریه درخواست ممنوع الخروج کردن مرد را بنماید.
اما در مهریه عندالمطالبه، زن می تواند هم از طریق دادگاه و هم از طریق اداره اجرای ثبت اقدام کند و تنها محکومیت مرد به پرداخت مهریه و عدم پرداخت آن پس از ده روز از تاریخ ابلاغ حکم، جهت ارائه دادخواست ممنوع الخروج نمودن همسر کفایت می کند.

مهمترین حقوقی مالی زوجه مهریه می باشد پس به راحتی از حقوقی خود نباید گذاشت گروه حقوقی ما توسط وکیل خانواده و بهترین وکیل خانم تهران بهترین و سودمندترین مشاوره حقوقی تلفنی را به شما از طریق شماره 44386581-021 ارائه می دهد.

آیا حکم اعسار بر قانون ممنوع الخروج شدن مرد از کشور تاثیر گذار است؟

در صورتی که مرد به علتی از علل مختلف قادر به پرداخت تمام مهریه و به صورت یکجا نباشد و یا در حال حاضر توان پرداخت اقساط و یا حتی پیش پرداخت مهریه را هم نداشته باشد، می تواند درخواست اعسار داده و دادگاه با توجه به شرایط فعلی مرد، درخواست اعسار مطلق و یا تقسیط مهریه را خواهد پذیرفت.
در این صورت اگر مرد به یک سفر ضروری خارج از کشور نیاز پیدا کند، همچون یک سفر درمانی و یا کاری و یا هر نوع مسافرتی که ضرورت آن را دادگاه تعیین می کند، می تواند با ارائه وثیقه معتبر و تحت شرایط خاصی مجوز رفع قرار ممنوع الخروجی را به صورت موقت دریافت نموده و برای زمان محدودی به خارج از کشور مسافرت نماید.

1 پاسخ
 1. سعید
  سعید گفته:

  مهریه همسرم کلا عندالستطاعه مباشد هیچ ملک یا خودرویی به نام من موجود نیست چگونه خودرا رفع ممنوع الخروج کنم؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *