چگونه ازدواج را فسخ کنیم؟

چگونه ازدواج را فسخ کنیم ؟ نکاح درلغت به معنی پیوستن است. اما در قانون مدنی ایران نکاح به طور دقیق تعریف نشده است.نکاح در اصطلاح حقوقی قراردادی است که به موجب ان زن و مرد با یکدیگر شریک و متحد شده خانواده ای تشکیل میدهند.نکاح بر دو قسم نکاح دایم و موقت است.

فسخ نکاح: به معنی ازبین رفتن رابطه ی زناشویی که دارای علل مختلفی است.به موجب ماده 1120 قانون مدنی عقد نکاح به فسخ یا طلاق یا به بذل مدت در عقد انقطاع منحل میشود.فسخ نکاح یعنی انحلال و برهم خوردن ازدواج به دلیل یک علت قانونی بدون اراده ی زوج یا زوجه میباشد.فسخ نکاح دارای تشریفاتی مثل طلاق از جمله صدورگواهی عدم سازش و اجرای صیغه طلاق در حضوردو شاهد نیست.(1132 قانون مدنی) و در فسخ حق رجوع وجود ندارد.

چگونه ازدواج را فسخ کنیم؟

علل فسخ نکاح

چگونه ازدواج را فسخ کنیم؟ فسخ نکاح با یکی از شرایبط مذکور زیر امکان پذیر است.

 • علت مشترک بین زن و مرد جنون:

طبق ماده 1121 قانون مدنی جنون هریک از زوجین به شرط استقرار اعم از اینکه مستمر یا ادواری باشد برای طرف مقابل موجب حق فسخ است.البته جنون در زن ومرد متفاوت است.یعنی در مرد اگر قبل یا بعد از عقد عارض شود.(ماده 1124 قانون مدنی)موجب فسخ است ولی در زن باید در زمان عقد وجود داشته باشد.

 • عیوب مختص مرد

طبق ماده 1122 قانون مدنی شامل موارد ذیل میباشد.

 1. خصاء:به معنی اخته کردن آدمی به طوری که به نابارورکردن وی منجرشود.
 2. عنن به شرطی که ولو یکبار عمل زناشویی را انجام نداده باشد.
 3. مقطوع بودن آلت تناسلی به اندازه ای که قادر به عمل زناشویی نباشد.
 • عیوب مختص زن

طبق ماده 1123 شامل موارد ذیل میشود.

 1. قرن:عبارت است ازاستخوان یا گوشت زائدی که در الت تناسلی مانع نزدیکی وی با شوهر میشود
 2. جذام
 3. برص : شامل بیماری های متعدد پوستی است.
 4. افضاء
 5. زمین گیری
 6. نابینایی از هر دو چشم

تدلیس و مجازات فریبکاری در ازدواج

در مطلب چگونه ازدواج را فسخ کنیم؟ باید اشاره کنیم که به موجب ماده 438 قانون مدنی تدلیس عبارت است از عملیاتی که موجب فریب طرف معامله میشود.تدلیس از جمله موجبات فسخ نکاح است.خواه فریب دهنده زن باشد خواه مرد باشد. و در عقد نکاح تدلیس موقعی رخ میدهد که با سوء نیت و قصد فریب همراه باشد.همچنین فریب خورده میتواند طبق قانون مسِئولیت مدنی مطالبه خسارت نماید.

قواعد عمومی فسخ نکاح

 1.  رضایی بودن:فسخ با هر لفظ  یا عملی که دلالت بران نماید امکان پذیر است. و دارای تشریفات طلاق نیست.(1132 قانون مدنی)دارنده ی حق فسخ باید اراده خود را از طریق اظهار نامه رسمی یا پست سفارشی اعلام نماید. ولی برای ثبت در دفتر اسناد رسمی و شناسنامه رجوع به دادگاه لازم است.کسی دارای حق فسخ است باید دادخواستی به دادگاه تسلیم نماید و دلایل فسخ نکاح را ذکر نماید.دادگاه پس از رسیدگی به پرونده درصورتی که دلایل خواهان صحت داشته باشد حکم به فسخ نکاح خواهد داد
 2. فوریت خیارفسخ:خیار درنکاح فوری میباشد. و کسی که دارای حق فسخ است باید در کوتاه ترین زمان حق فسخ خود را اعلام نماید.اگر دارنده خیار به فوریت از خیار خود استفاده نکند خیار وی از بین میرود البته اگربه حق فسخ خود و فوریت ان اگاهی داشته باشد
 3. انتقال حق فسخ:این امکان چون حق فسخ امری شخصی است و هر یک از زوجین میتواند ان را به کار برد وجود ندارد.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *