وکیل هتک حرمت

وکیل هتک حرمت : اگر هتک حرمت را جست و جو کرده اید،یا برای افزایش اطلاعات حقوقیتان است و یا این که خدای ناکرده دچار مشکلی مرتبط با این موضوع شده اید و حال قصدشناسایی حقوق قانونیتان را دارید! در هر صورت با ما همراه باشید تا به درک کاملی از هتک حرمت یا همان هتک حیثیت برسید.طبق قانون، هتک حرمت یک جرم بودهو مانند هر جرم دیگری دارای مجازات است. که البته با توجه به انواع مختلف این جرم ،مجازات آن نیز متفاوت می باشد.
به طور کلی هر کس که به هر نحوی آبروی دیگری را ببرد و باعث تحقیر او شود ، مرتکب جرم هتک حرمت شده است.حال این هتک آبرو و احترام ممکن است به صورت لفظی،عملی، حضوریو یا در فضای مجازی باشد!بله معضل بسیار همه گیر این روزها که بابت ناشناخته و نوظهور بودنش افراد زیادی گرفتارعواقب قانونی و جزایی آن شده اند. زیرا اکثر مردم حتی تصور نمیکنند که انتشار یک استوری و یا یک کامنت هم ،بتواند جرم محسوب شود.هتک حرمت یک عنوان کلی است و مصادیق زیادی دارد از جمله توهین،افترا و…که همگی باعث صدمه به آبرو و اعتبار می شوند.توجه داشته باشید که منظور، آبروریزی در دید عموم مردم جامعه است.

 

هتک حرمتی به نام توهین

اگر کسی به دیگری فحش بدهد و یا از الفاظ رکیک و ناشایست استفاده کند به طوری که باعث تحقیر و آبرو ریزی آن شخص شود،پس مرتکب جرم توهین شده است.البته این را بدانید که توهین فقط به کلام محدود نمی شود بلکه رفتار و نوشته و حتی حرکات بدنی نیز می تواند توهین آمیز باشد و به حیثیت و شان توهین شونده آسیب برساند.مجازات جرم توهین نیز تا 74 ضربه شلاق(نه بیشتر) و یا جزای نقدی از مبلغ پنجاه هزار ریال تا یک میلیون ریال است که البته بنابر تصمیم دادگاه، یکی از این دو مجازات انتخاب می شود.

توهینی از نوع پشت سر گویی!

حتی اگر کسی در نبود دیگری، کلمات یا اعمالی را انجام دهد که آبرو و اعتبار شخص غایب را زیر سوال ببرد باز هم جرم توهین انجام شده است و حتما لازم نیست که توهین رو در رو باشد.این نکته قابل توجه را نیز بدانید که در جرم توهین راست یا دروغ بودن نسبتی که به دیگری داده می شود شرط نیست پس اگر مثلا کسی به دیگری بگوید دیوانه!و آن شخص هم واقعا دیوانه باشد، اما اگر عمل انجام شده از نظر اکثریت جامعه(عرف) تحقیر آمیز و آبروریزانه باشد پس جرم توهین انجام شده است.

توهینی با مجازات شدیدتر

دانستیم که جرم توهین جزو مصادیق هتک حرمت است.اما علاوه بر توهینی که گفته شد،نوعی دیگر از توهین وجود دارد که مجازات سنگین تری برایش تعیین شده است.علت این افزایش مجازات نیز مقام و شغل شخص توهین شونده می باشد.به طوری که توهین به مقام معظم رهبری مجازات حبسی از 6 ماه تا 2 سال را در پی دارد.و یا توهین به رئیس جمهور و دیگر سران مملکتی و حتی قضات و… ممکن است مجازات حبس 3 تا 6 ماه یا شلاق تا 74 ضربه و یا جزای نقدی از پنجاه هزار تا یک میلیون ریال را داشته باشد.(یکی از این مجازات ها به تصمیم دادگاه)

توهینی منجر به مجازات اعدام

بله جرم توهین در یک مورد استثنائی حتی می تواند مجازات اعدام را نیز در پی داشته باشد.آن هم توهین به شخص پیامبر است.اما توهین به سایر مقدسات دینیمان از امامان معصوم گرفته تا مکان هایی مانند مسجد و حرم های زیارتی، برای توهین کننده مجازات حبسی از 1 تا 5 سال را خواهد داشت.

توهینی مختص خانم ها و کودکان

نوع دیگری از جرم توهین منجر به هتک حرمت ،توهینی است که در خیابان و اماکن عمومی نسبت به خانم ها و اطفال انجام می شود.یعنی استفاده از الفاظ و یا حرکاتی ناشایست که باعث صدمه به شخصیت و آبروی افراد مذکور شود.مثلا شخص مزاحمی که علی رغم تذکر خانمی،همچنان به تعقیب او می پردازد، نه تنها مجازات حبسی از 2 تا 6 ماه بلکه شلاق تا 74 ضربه نیز در انتظارش است. (هردو مجازات)
هتک حرمتی از نوع تهمت
یکی دیگر از جرایمی که باعث از بین رفتن آبرو و حیثیت افراد می شود، جرم افتراء است.یعنی کسی به دیگری تهمت زده و صراحتاً او را متهم به انجام جرمی میکند و از طرفی قدرت اثبات این ادعاء را ندارد.حال این تهمت ممکن است بیانی باشد و یا عملی.
مجازات افترایی که بیان می شود
قبل از هر چیز بدانید که افترای بیانی فقط از نوع لفظی نیست بلکه حتی ممکن است که شخصی از طریق رسانه ها و فضای مجازییا به صورت نوشته و چاپی و یا حتی با سخنرانی در اماکن عمومی به دیگری تهمت انجام جرمی را بزند.مثلا با توجه به این که کلاهبرداری جرم است پس شخصیکه در میان جمعی از افراد، دیگری را متهم به کلاهبرداری کند و قادر به اثبات این اتهام نیز نباشد.در نتیجه جرم افترا تحقق مییابد .که مجازات حبسی از 1 ماه تا 1 سال و یا مجازات شلاقی نهایتا تا 74 ضربه برای شخص افترا زننده وجود دارد.

افترای خاص بیانی به نام قذف

البته نوع خاصی از جرم افتراء وجود دارد که در آن افترا زننده، دیگری را متهم به انجام جرایم جنسی(رابطه نامشروع با جنس مخالف یعنی زنا و رابطه جنسی مرد با مرد یعنی لواط)میکند و به او تهمت ناموسی می زند در حالی که امکان اثباتش نیز وجود ندارد.این افترای خاص،قذف نامیده شده و شخص تهمت زننده به مجازات 80 ضربه شلاق محکوم می شود.

افترایی عملی به نام پاپوش

اگر شخصی برای مجرم جلوه دادن دیگری عملی انجام بدهد یعنی برایش پاپوش بدوزد و حتما باعث تعقیب و متهم شدنش بشودمثلا آلت قتل را در منزلش بگذارد تا او متهم به قتل شود،متکب جرم افترای عملی شده است.مجازات تهمت زننده نیز 6 ماه تا 3 سال حبس یا نهایتاً 74 ضربه شلاق است.البته این افترا زننده از خدا بیخبر فقط در صورتی مجازات می شود که بی گناهی شخص مذکور ثابت شود.

هتک حرمت به سبک مدرن

توجه داشته باشید که مصادیق هتک آبرو از جمله توهین و افترا وحتی انتشار مطالب دروغ در مورد شخصی، همگی از طریق فضای مجازی نیز قابل انجام و مهم تر از همه قابل مجازات است که متاسفانه اکثریت مردم از این هتک حرمت مدرن نا آگاه هستند.پس اگر کسی در فضای مجازی بدون دلیل و مدرک و به صرف ادعاء، دیگری را به انجام جرمی متهم کند،مرتکب جرم افتراء شده است مثلا به شخصی تهمت رشوه گیری بزند.
صدمه به آبرو از طریق توهین و تحقیر در فضای مجازی نیز چه با استفاده از الفاظ نامناسب و یا حتی تصاویر تمسخر آمیز ،همان جرم توهین در واقعیت است که فقط ابزار انجامش تغییر کرده است. و یا عمل نشر اکاذیب که این روزها بازارش بسیار داغ است یعنی مثلا برای جذب مخاطب، مطالب دروغی به شخصی نسبت داده شود و چنانچه این عمل منجر به صدمه به آبرو و اعتبار شخص مذکور شود پس جرم نشر اکاذیب تحقق پیدا کرده است و بسیار موارد دیگر.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *