وکیل مدیریت مجتمع ساختمانی

وکیل متخصص مدیریت مجتمع ساختمانی : امروزه با توجه به گسترش شهرنشینی و پیشرفت ساخت و ساز شاهد شکل گیری های مجتمع های پرتعداد تجاری، اداری، مسکونی در سطح شهر می باشیم. هر کدام از این مجتمع ها از تعداد زیادی آپارتمان، با ساکنینی دارای خرده فرهنگ های مختلف تشکیل شده اند، که این امر تعامل میان ساکنین یک مجتمع را دچار پیچدگی کرده است. برای حل این معضل، قانون آپارتمان نشینی تصویب گردیده است.

وکیل مدیریت مجتمع ساختمانی

برای سر و سامان دادن به اداره یک مجتمع، اصولا می بایست با توجه به کثرت واحدهای آپارتمانی، مجمع تشکیل شود. از این رو مطابق با ماده 5 آيين نامه اجرايی قانون تملک آپارتمان ها، اگر تعداد مالكين از سه نفر بيشتر باشد مجمع عمومی بايد تشكيل شود و طبق ماده 7 آيين نامه اجرايي، مجمع عمومي مالكين بايد حداقل يك بار در سال تشكيل شود. به منظور رسمیت پیدا کردن جلسه مجمع عمومی و قابلیت اجرا پیدا کردن تصمیمات مجمع براساس ماده 8 آيين نامه اجرايي قانون تملك آپارتمان ها بايد مالكينی كه بيش از نصف مساحت كل قسمت های اختصاصي را در اختيار دارند يا نمايندگان آن ها، در آن حضور داشته باشند. این تصمیمات می بایست در صورت جلسه قید شده و به امضای بیش از نیمی از مالکان مجتمع رسیده و توسط مدیر یا مدیران نگه داری شود. همچنین از این تاریخ تصمیمات تصویب شده لازم الاتباع برای همه ساکنین می باشد. از وظایف کلی مجمع موارد ذیل می باشد:

  • تعيين رئيس مجمع عمومی.
  • انتخاب مدير يا مديران و رسيدگی اعمال آن ها.
  • اتخاذ تصميم نسبت به اداره امور ساختمان.
  • تصويب گزارش مربوط به درآمد و هزينه های سالانه.
  • اتخاذ تصميم در ايجاد اندوخته برای امور مربوط به حفظ و نگهداری و تعمير بنا.
  • تفويض اختيار به مدير يا مديران به منظور انعقاد قراردادهای لازم برای اداره ساختمان

وکیل مدیریت مجتمع ساختمانی

در اولین جلسه عمومی مجمع می بایست رئیس مجمع و نیز مدیر یا مدیران ساختمان انتخاب و مشخص گردند. نکته حائز اهمیت این است که مدیر یا مدیران می توانند مالکین یا حتی افرادی خارج از ساکنین مجتمع باشند. در صورت تعدد مدیران تعداد آن ها باید عددی فرد بوده و طول مدیریت آنان دو سال می باشد که البته این مدت هم قابل تغییر از جانب مجمع و هم قابل تمدید می باشد. از جمله وظایف مهم مدیران عبارتند از:

  • مدير يا مديران مسئول حفظ و اداره ساختمان و اجرای تصميمات مجمع عمومی می باشند.
  • مدير يا مديران مكلفند تمام بنا را به عنوان يك واحد در مقابل آتش سوزی بيمه نمايند.
  • در کلیه ساختمان های مشمول قانون تملک آپارتمان ها که بیش از ده (10) آپارتمان داشته باشد مدیر یا مدیران مکلفند برای حفظ و نگهداری و همچنین تنظیف قسمت های مشترک و انجام سایر امور مورد نیاز بنا، دربانی استخدام نمایند.
  • تصميمات مديران با اكثريت آراء معتبر است.

با توجه به موارد مختصر بیان شده و وجود قوانین و آئین نامه های فراوان موجود و پیچدگی مدیریت ساختمان و تصمیم گیری در مجتمع های پر واحد از یک سو و از سوی دیگر تعهدات مدیران در قبال وظایف خویش در برابر ساکنین، سپردن مدیریت مجتمع ساختمانی به وکیل متخصص در این حوزه امری صحیح و طبیعی می باشد. گروه وکلای عدلجویان متشکل از وکلای مجرب و مستعد، آماده ارائه کلیه خدمات لازم در این خصوص می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.