وکیل الزام به تکمیل ساختمان

وکیل متخصص الزام به تکمیل ساختمان : در هر قراردادی موضوع قرارداد که شامل انجام یا عدم انجام کار یا مال یا تعهد می باشد، مهمترین رکن قرارداد را شکل می دهد. از این رو است که الزام به انجام تعهدات قرارداد از دعاوی با اهمیت بالا در مراجع قضایی می باشد. یکی از قراردادهایی که این موضوع نمود بیشتری در آن ایفا می کند، قرارداد مشارکت در ساخت می باشد. موضوع تعهد سازنده در این قرارداد، ساخت ملک و تحویل تکمیل شده آن در حد فاصل مدت زمان تعیین شده در قرارداد می باشد.

بنابراین طبق قرارداد مشارکت در ساخت مسئولیت تکمیل پروژه ساخت با سازنده می باشد. حال اگر سازنده بنا به دلایلی از انجام تعهدات خویش باز بماند، مالک می تواند با مراجعه به مراجع صالح ( دادگاه حوزه ملک ) تقاضای تکمیل پروژه و انجام تعهدات سازنده را مطالبه نماید. دادگاه با بررسی ادله و قراین موجود و اثبات تخلف سازنده، الزام وی به تکمیل بنا را صادر می کند. در صورت استنکاف سازنده از حکم دادگاه، مالک می تواند شخصا یا توسط ثالث تکمیل بنا را به سرانجام رسانده و هزینه های صورت گرفته را به حساب سازنده قرار دهد و نیز خسارت این تاخیر و ضرر وارده مبنی برعدم انجام تعهد را برای مالک جبران نماید.

وکیل الزام به تکمیل ساختمان

نحوه الزام سازنده یا متعهد به ایفای تعهد جهت تکمیل و یا احداث ساختمان

در برخی مواقع چند نفر در قراردادی توافق می نمایند که بنای را احداث نمایند که یک شخص متعهد به ساخت بنا یا مشارکت در ساخت یا پیمانکاری ساخت تعهد می نماید که بنا را تکمیل یا بسازد. حال اگر شخص متعهد در قرارداد بین طرفین که متعهد به ساخت بنا بوده است در زمان معین شده به تعهدات خود عمل ننماید شخص یا اشخاص ذینفع می توانند با طرح دادخواستی به عنوان الزام به ایفای تعهدات متعهد را ملزم نمایند.

 

طرفین دعوا

خواهان دعوی در الزام به ایفای تعهد در احداث بنا کسی است که در انجام تعهد ذینفع محسوب می شوند و خوانده دعوی یا متعهدعلیه کسی است که ملزم به ایفای تعهد می گردد.

مرجع صالح برای طرح دعوا

لازم به یادآوری است که دادگاهی صلاحیت رسیدگی به دعوای الزام به ایفای تعهدات را دارد که موضوع دعوی یعنی ملک در آن حوزه قضایی واقع شده باشد.

نحوه اجرای رای الزام به تعهد

بعد از اینکه دادخواست الزام به ایفای تعهد را مطرح گردید و پس از برگزاری جلسه و صدور رای و بعد از قطعیت رای صادره و محکومیت خوانده، خوانده الزام می گردد که به تعهدات خود عمل نماید و در غیر اینصورت و عدم همکاری با دادگاه ، خواهان توانایی آن را دارد که شخصا ملک را تکمیل نماید و هزینه ها رارداخت کند و بعدا از خوانده مطالبه نماید. حال با توجه به شرایطی خواهان امکان احداث بنا را ندارد و ملزم اکردن و اجرای حکم نیز از طرف شخص ثالث امکان پذیر نمی باشد خواهان می تواند اقدام به فسخ قرارداد بر علیه خوانده نماید.

در شرایطی که خواهان، امکان احداث بنا را نداشته باشد و اجرای حکم از طریق شخص ثالث نیز ممکن نباشد، خواهان میتواند اقدام به فسخ قراردادی که مبنای تعهد خوانده است، نماید.

لیکن باتوجه به ظرافت و پیچیدگی موجود در طرح دادخواست الزام به تکمیل ساختمان، همراه داشتن وکیل متخصص ملکی بدیهی و عقلانی می باشد. گروه وکلای عدلجویان متشکل از وکلای مجرب و مستعد، آماده ارائه کلیه خدمات حقوقی مرتبط با دعوی الزام به تکمیل ساختمان می باشد.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *