وکیل الزام به انجام تعهدات + 4 شرط لازم

وکیل متخصص الزام به انجام تعهدات : تعهد در لغت به معنی بر عهده گرفتن امری مشخص و به سرانجام رساندن آن می باشد. اگر بخواهیم از دیدگاه حقوقی تعهد را شرح دهیم نوعی رابطه ی حقوقی است که میان طرفین معامله و قرارداد شکل می گیرد و به موجب آن شخص عهده دار انجام کاری می شود که در این رابطه التزام متعهد “دین” نامیده می شود . مدیون بنا به اراده خود انجام یا خودداری از انجام کاری را عهده دار می گردد . همچنین دیونی را که به حکم قانون بر او تحمیل شده است “الزام ” می نامند.

گاهی بدون توافق اشخاص نیز تعهد به وجود می آید. برای مثال کسی که به عمد یا اشتباه چیزی را که مستحق نبوده است دریافت کند باید آن را به صاحبش بازگرداند.

وکیل الزام به انجام تعهدات راهکارهای قانونی لازم را در اختیار شما قرار می دهد و از آنجایی که از ساز و کار های قانونی کاملا آگاه است پرونده ی شما را در درست ترین مسیر قرار خواهد داد. به نظر شما وکیل متخصص الزام به انجام تعهدات از چه ویژگی هایی برخوردار است و چه توانایی هایی دارد؟ در ادامه با عدل جویان همراه باشید.

وکیل الزام به انجام تعهدات

الزام به انجام تعهد به چه معناست؟

به دنبال تمامی معاملات و قراردادهایی که بین افراد شکل می گیرد الزام به انجام تعهد بخش مهمی از آن را تشکیل می دهد. به طوری که الزام به انجام تعهد به عنوان مهم ترین و اصلی ترین بخش هر قرارداد و معامله شناخته می شود و طرفین ملزم به انجام آن می باشند. وجود قرارداد الزام آور برای انجام تعهدات طرفین ضروریست.

همچنین صحت قرارداد و معامله در ایجاد تعهدات طرفین رکن اصلی به شمار می رود.

بر اساس ماده ی 190 قانون مدنی براي صحت هر معامله شرایط ذیل اساسی می باشد:

  1. قصد طرفین و رضاي آن­ها.
  2. اهلیت طرفین.
  3. موضوع معین که مورد معامله باشد.
  4. مشروعیت جهت معامله.

الزام به انجام تعهد با ضمانت های قانونی متعددی همراه است. در صورتی که هر یک از طرفین به تعهدات قانونی خود عمل نکند  ،طرف مقابل می تواند انجام تعهد مورد نظر را از دادگاه خواستار شده و طرف مقابل را ملزم به انجام آن نماید.

(شخصی که تعهدی بر عهده ی او قرار گرفته به عنوان خوانده ی دعوا شناخته می شود . شخصی که خواستار انجام تعهد است خواهان نامیده می گردد.)

مرجع صالح برای رسیدگی به دعاوی الزام به انجام تعهد

مرجع صالح برای رسیدگی به دعاوی الزام به انجام تعهد را با توجه به موضوع دعوا تعیین می کنند. در صورتی که موضوع دعوا مرتبط با امور ملکی باشد، مرجع صالح برای رسیدگی به پرونده دادگاه محل وقوع ملک است. در غیر این صورت دادگاه محل اقامت خوانده به عنوان مرجع صالح رسیدگی به دعوا شناخته می شود.

ارکان تعهد را بشناسیم

از نظر قانونی تعهد دارای 3 رکن اساسی است:

  • موضوع تعهد که می تواند مالی یا غیر مالی باشد.
  • طرف تعهد که می تواند دو یا چند نفر باشند.
  • رابطه ی حقوقی ایجاد شده بین طرفین معامله و قرارداد که به دنبال عقد قرارداد و یا ضمان قهری ایجاد شده باشد. به طور کلی تعهدات ایجاد شده بین طرفین یا از طریق قرارداد ها ایجاد می شوند و یا به موجب عرف و قانون تعریف شده اند.در هر صورت الزام به انجام تعهد وجود دارد و عدم انجام آن قابل پیگیری قانونی خواهد بود.

انواع دعاوی الزام به انجام تعهد

دعاوی الزام به انجام تعهد دو نوع می باشد. تعهدات مالی و تعهدات غیر مالی.

تعهدات مالی

موضوع تعهدات مالی را امور مالی تشکیل می دهد. یعنی تعهداتی که به عنوان ثمن معامله شناخته می شود و از ارزش اقتصادی بر خوردار است. به طوری که عدم پرداخت آن شخص متعهد را بدهکار کرده و لزوم پرداخت آن ضروریست.

بر فرض مثال خریدار و فروشنده ی ملکی را در نظر بگیرید. خریدار متعهد و ملزم به پرداخت ثمن معامله می باشد. پس یک تعهد مالی بر گردن او قرار دارد. در مقابل فروشنده ملزم و متعهد به انتقال سند مالکیت و تحویل ملک خواهد بود.

تعهدات غیر مالی

برای تعهدات غیرمالی مثال های فراوانی وجود دارد. هر تعهدی که مالی نباشد در زمره ی تعهدات غیر مالی قرار می گیرد. نظیر حضور فروشنده در دفتر اسناد رسمی برای نقل و انتقال ملک یا تحویل مورد اجاره از سوی موجر پس از عقد قرارداد اجاره و دریافت پول از مستاجر .

دریافت مشاوره حقوقی از وکیل الزام به انجام تعهدات

وکیل متخصص الزام به انجام تعهدات با تخصص و تجربه ی ویژه ی خود و ارائه ی نظریات مشورتی کارآمد می تواند به شکلی موثر تر و بهتر از حقوق شما دفاع کند و پرونده ی شما را در مسیری مناسب تر قرار دهد. در غیر این صورت روند رسیدگی به پرونده ی شما بسیار کند تر پیش می رود و این یعنی طولانی تر شدن فرایند دادرسی و افزایش هزینه های دادسی شما.

از طرفی به موجب ماده 226 قانون مدنی، در صورتی که عدم اجرای تعهدات از سوی متعهد موجب وارد آمدن خسارت به متعهدله گردد، وی حق دارد تا خسارت ناشی از عدم انجام تعهد را مطالبه نماید. اما نحوه ی درخواست و بیان خسارت بسیار مهم است.

در هر صورت هرگونه ناآگاهی و مسیر غلط می تواند روند رسیدگی به پرونده ی شما را با خلل همراه ساخته و در نهایت موجب اطاله ی دادرسی گردد. از این رو همراهی یک وکیل آگاه و با تجربه می تواند در صرفه جویی زمان و هزینه های شما بسیار حائز اهمیت باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره حقوقی در این زمینه می توانید با وکلای توانمند و با تجربه ی مجموعه ی عدل جویان در ارتباط باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *