وکیل اعاده دادرسی کیفری و حقوقی , متخصص و با تجربه

وکیل اعاده دادرسی کیفری و حقوقی , متخصص و با تجربه در غرب تهران

معنای اعاده دادرسی

از لحاظ لغوی اعاده به معنای بازگشت می باشد و از لحاظ حقوقی به معنای بازبینی کردن حکم قطعی دادگاه میباشد.

نهاد حقوقی اعاده دادرسی

در امور حقوقی اصل بر این است که حکمی که صادر میشود قطعی میباشد و دیگر نیازی به بازبینی کردن آن حکم نمیباشد اما قانونگذار محترم نهاد حقوقی فوق العاده ای را طراحی کرده است که حتی اگر حکم قطعی شده باشد میتوان دوباره آن را بازبینی کرد.

مرجع رسیدگی اعاده دادرسی

طبق قانون آیین دادرسی مدنی، اعاده دادرسی عدولی میباشد بدین معنا که آن دادگاهی که رای صادر کرده است.اگر دادگاه بدوی رای قطعی را صادر کرده باشد ،همان دادگاه بدوی باید رسیدگی را انجام دهد یا اگر دادگاه تجدیدنظر رای قطعی را صادر کرده باشد ، آن دادگاه تجدیدنظر باید حکمی که خود صادر کرده است ، دوباره رسیدگی کند.

 

مهلت اعاده دادرسی از احکام قطعی

مهلت اعاده دادرسی برای افرادی که در ایران هستند بیست روز و برای افرادی که خارج از کشور هستند دو ماه مهلت اعاده دادرسی میباشد و مبدا این مواعد از تاریخ ابلاغ احکام قطعی میباشد.

  چک

جهات اعاده دادرسی در امور مدنی

اعاده دادرسی خلاف اصل میباشد و به خاطر این علت فقط در موارد بسیار معدودی میتوان از احکام قطعی اعاده دادرسی کرد که این موارد در امور حقوقی طبق قانون آیین دادرسی در دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی بدین شرح بیان شده است:

 1. حکمی که دادگاه صادر کرده است خواهان دعوا نخواسته است.
 2. حکمی که دادگاه صادر کرده است بیشتر از خواسته بوده است.
 3. در مفاد حکم صادره از دادگاه تضاد وجود داشته باشد.
 4. در مفاد دو حکم از دو دعوا از یک دادگاه تعارض وجود داشته باشد.
 5. طرف مقابل از حیله و خدعه ای استفاده کرده است که در رای دادگاه موثر بوده است.
 6. حکم دادگاه مبتنی بر اسنادی بوده است که جعلی بودن آنها ثابت شده است.
 7. پس از صادر شدن حکم قطعی، اسناد و مدارکی در جهت حقانیت شخص اعاده کننده بوجود آمده است بدین شرط که در جریان دادرسی به آنها دسترسی نداشته بود.

جهات اعاده دادرسی در امور کیفری

مطابق ماده چهارصد و هفتاد و چهار قانون آیین دادرسی در دادگاه های عمومی و انقلاب در امور کیفری هفت جهت وجود دارد که شخص از احکام قطعی کیفری میتواند از نهاد اعاده دادرسی استفاده کند که به شرح ذیل میباشد:

 1. کسی به محکومیت قتل از سوی دادگاه محکوم شده باشد اما بعدا زنده بودن شخص مقتول به اثبات برسد.
 2. چند نفر به اتهام جرمی محکوم شده باشند در صورتی که برای انجام آن رفتار مجرمانه فقط تصور یک شخص برای ارتکاب آن جرم میتوان قایل شد.
 3. شخصی متهم به ارتکاب یک رفتار مجرمانه شده باشد و توسط دادگاه محکوم شده است و شخص دیگری هم مرتکب همان جرم شده باشد بطوری که از تضاد دو
 4. حکم ، بی گناهی یکی از آنها احراز شود.
 5. درباره فردی به اتهام واحد ، احکام متفاوتی صادر شود.
 6. اگر دادگاه بر مبنای شهادت شهود حکم صادر کند و بعدا معلوم شود که شهادت شاهدان کذب بوده است.
 7. پس از صدور حکم قطعی اتفاقی رخ دهد که موجب اثبات بی گناهی فرد محکوم شده شود.
 8. عمل ارتکابی جرم نباشد.
  حکم اعدام در مواد مخدر

انواع اعاده دادرسی در امور حقوقی

اعاده دادرسی در امور حقوقی دو نوع میباشد:

وکیل اعاده دادرسی

نوع اول)

اعاده دادرسی اصلی که زمانی اتفاق میافتد که فرد راسا با تقدیم دادخواست درخواست بازبینی کردن از احکام قطعی را میدهد.

نوع دوم)

اعاده دادرسی طاری که زمانی اتفاق میافتد که در حین دعوا بین طرفین دعوا، یک طرف حکم قطعی را ابراز میکند که طرف دیگر در مقام دفاع با استفاده از جهات اعاده دادرسی در صدد خدشه به سند ابرازی بر می آید.

حکم ویژه:

رییس قوه قضاییه درباره این نهاد فوق العاده حکم ویژه ای دارد که طبق قانون آیین دادرسی کیفری، رییس قوه قضاییه درباره تمام آرا چه حکم باشد و چه قرار باشد میتواند از این نهاد فوق العاده استفاده کند این در حالی است که در شرایط عادی فقط از احکام میتوان درخواست اعاده دادرسی کرد.

وکیل متخصص در اعاده دادرسی

بدیهی است استفاده از وکیل متخصص در امور اعاده دادرسی با توجه به حساسیت مساله بسیار مهم بوده و نقشی تایین کننده را در این بین دارد . گروه وکلای عدل جویان همواره تلاش دارد با بهره گیری از وکلا و دکترین حقوقی مجرب و با تجربه ، بهترین نتایج را در پرونده های اعاده دارسی برای موکلین خود به همراه داشته باشد.

2 پاسخ
 1. عزت الله خالدیان
  عزت الله خالدیان گفته:

  سلام خسته نباشی .آیا فقط کسی که متهم است میتونم اعاده دادرسی کند .پس تکلیف کسی که حقش ضایع میشه پله خاطر باند وباند بازی ویا آشنایی با شخصی که قرار کار مردم راه بندازه ولی جوری حق و تا حق می‌کنه که صدات به جایی نرسه پس خواهش می کنم بگید ما که حقمان ظایع شده چکار کنیم ممنوع از سایت خوبتون .

  پاسخ
  • گروه وکلای عدل جویان
   گروه وکلای عدل جویان گفته:

   برای اینکه فرد بتواند حقوق از دست رفته خود در محاکم قضایی را احقاق کند ، راه های بسیاری وجود دارد بطور مثال شکایت از قاضی که مدعی هستید باندبازی کرده است یا همان اعاده‌دادرسی که فرمودید.منتها برای اینکه زوایای امر و جزئیات آن مشخص شود ، نیاز به توضیحات بیشتری میباشد که با مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری این امر میسر میباشد

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *