نمونه شکوائیه خیانت در امانت،وکیل خیانت در امانت ۴۴۳۸۶۵۸۱-۰۲۱

نمونه شکوائیه خیانت در امانت : خیانت در امانت علاوه بر این که یک عمل ناپسند و مذموم است یکی از جرایم کیفری و تعزیری در قوانین جمهوری اسلامی ایران بوده و مجازات های خاصی برای آن در نظر گرفته شده است. اگر قصد شکایت از فرد و یا افرادی را به علت خیانت در امانت دارید و ملزم به تنظیم شکواییه خیانت در امانت هستید بهتر است پیش از انجام امور قضایی و کیفری در این زمینه با مبانی حقوقی این مبحث و نمونه شکوائیه خیانت در امانت آشنا شوید. بنابراین پیشنهاد میکنیم با ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

خیانت در امانت به چه معناست؟

از آنجا که عدم آشنایی با موضوع یک جرم به صورت دقیق و عدم درج صحیح عنوان خواسته و یا نمونه شکوائیه خیانت درامانت منجر به اطاله دادرسی می گردد بنابراین ضرورت دارد که از معنای واقعی و شرایط تحقق جرم خیانت در امانت آگاه شده و مطابق با آن مبادرت به تنظیم نمونه شکوائیه خیانت در امانت نمایید.
درخصوص معنای خیانت در امانت باید گفت که این عمل به معنای نقض عهد و پیمان شکنی در خصوص یک مال امانی است که در قالب عقود خاص با عنوان عقود امانی و یا به حکم قانون نزد دیگری سپرده شده است تا ارزش مادی و معنوی آن حفظ گردد. بنابراین هرگونه عملی که منجر به از بین رفتن بخش و یا تمام ارزش مال امانی گردد خیانت در امانت بوده و اثبات عدم عمدی بودن آن بر عهده‌ امین خواهد بود.

  دیه سال 99 ، نحوه مطالبه دیه ، کاربردی ترین نکات دیه

تماس با ما: ۴۴۳۸۶۵۸-۰۲۱

مجازات خیانت در امانت

قانون مجازات اسلامی به تعریف دقیق و بررسی مبانی جرم خیانت در امانت نپرداخته است اما در دو ماده متوالی جرم خیانت در امانت را مورد اشاره قرار داده و آن رایکی از جرایم کیفری می داند. ماده ۶۷۳قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۷۵بیان نموده است که:

هرکس از سفید مهر یا سفید امضایی که به او سپرده شده یا به هر طریق به دست آورده است سوء استفاده کند به یک تا سه سال حبس محکوم خواهد شد.

همچنین در ماده ۶۷۴ بیان نموده است:

هر گاه اموال منقول یا غیر منقول یا نوشته‌هایی از قبیل سفته و چک و قبض و نظایر آن به عنوان اجاره یا امانت یا رهن یا برای وکالت یا هر کار با اجرت یا بی‌اجرت، به کسی داده شده و بنا بر این بوده است که اشیاء مذکور، مسترد شود یا به مصرف معینی برسد و شخصی که آن اشیاء نزد او بوده آنها را به ضرر مالکین یا متصرفین آنها استعمال یا تصاحب یا تلف یا مفقود نماید به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد.

 

مراحل شکایت از جرم خیانت در امانت

خیانت در امانت یک جرم کیفری بوده و بنابراین باید از طریق دادسرا و دادگاه های کیفری مورد رسیدگی واقع گردد. در این خصوص شما بایدبرگه شکایت نامه و یا همان نمونه شکوائیه خیانت در امانت را تنظیم نموده و در آن علاوه بر ذکر نام خود به عنوان شاکی، نام متشاکی عنه، موضوع جرم، توضیحات تکمیلی، اسناد و مدارک اثبات جرم و در صورت نیاز نام وکیل را قید نمایید.

  مشاوره حقوقی دیه

تفاوت خیانت در امانت با سرقت و کلاهبرداری

برخی از جرایم شباهت های بسیار زیادی با یکدیگر دارند و به همین علت ممکن است درک تفاوت آنها برای بسیاری از عامه اجتماع ممکن نباشد. جرم خیانت در امانت، سرقت و کلاهبرداری از جمله جرایمی هستند که شباهت های بسیار زیادی با یکدیگر داشته و تنها در نکات ریز از یکدیگر تفکیک می شوند. تمامی این جرایم منجر به از دست رفتن یک مال معین از مالکیت صاحب مال و یا متصرف قانونی آن می گردند اما چگونگی از دست رفتن این مال جهت تفکیک این جرائم هائز حائز اهمیت خواهد بود.
در جرم کلاهبرداری مال مورد نظر در نتیجه تدلیس به مجرم واگذار می گردد. در سرقت دریافت مال دیگری با استفاده از هتک حرز و به صورت مخفیانه است؛ اما در جرم خیانت در امانت علاوه بر اینکه هتک حرز رخ نمیدهد توسل به تقلب و روشهای فریبکارانه جهت کسب مال دیگری انجام نمی شود. بنابراین اگر فردی مال خود را با رضایت به دیگری تحویل داده باشد اما شرط استرداد و استفاده از آن در مصارف معین نموده باشد و فرد مقابل به تعهدات عمل نکند جرم خیانت در امانت به وقوع می پیوندد.

 

شرایط تحقق جرم خیانت در امانت

با توجه به ماده ۶۷۴ شرایط خاصی جهت تحقق جرم خیانت در امانت وجود دارد. این شرایط عبارتند از: موضوع جرم بایدیک مال معین و یا وسیله تحصیل مال باشد.
مالی که به امانت سپرده می‌شود باید از جانب مالک و یا متصرف قانونی آن به امین تحویل داده شود.
مال امانی باید به یکی از طرق قانونی و با شرط استرداد و یا مصرف معین به امین سپرده شود.
میان فعل ارتکابی و ضرر مالک یا متصرف قانونی مال امانی بایدیک رابطه‌ علیت وجود داشته باشد.

بنابراین اگر یک مال وجود خارجی نداشته باشد و یا اینکه از جانب یک فرد قانونی به امین تحویل نگردد و یا شرط استرداد و یا مصرف معین برای آن تعییننشود و یا اینکه رابطه علیت میان فعل امین و ضرر مالک وجود نداشته باشد نمی‌توان جرم ارتکابی را مشمول خیانت در امانت دانست. عدم وجود یکی از این شرایط جهت عدم تحقق خیانت در امانت کفایت می کند.

  تهمت زدن به دیگران چه مجازاتی دارد؟

وکیل خیانت در امانت

رسیدگی به یک جرم کیفری در کشورهای مختلف مشمول رفت و آمدهای بسیار زیاد و تعیین نوبت رسیدگی در دوره های مختلف است؛ بنابراین به شما گرفتن یک وکیل متبحر در زمینه‌ خیانت در امانت را پیشنهاد می کنیم. شما می توانید جهت دریافت مشاوره خیانت در امانت و همچنین مشورت با وکیل خیانت در امانت در این زمینه با گروه وکلای عدل جویان تماس گرفته و مسائل خود را در این زمینه مطرح نمایید.
تماس با ما: ۴۴۳۸۶۵۸-۰۲۱

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *