نمونه رای تقسیم ارث،نمونه رای تقسیم ترکه 

نمونه رای تقسیم ارث: ارث و تقسیم آن یکی از مهمترین مباحث حقوقی در قوانین مدنی و در زمره‌ مهم‌ترین مباحث فقهی در کتب دینی و شرعی است. قوانین حاکم بر تقسیم ارث بسیار پیچیده و برای عامه اجتماع گنگ و نامفهوم هستند اما دکترینحقوق تاکنون کتب بسیاری در خصوص تشریحمسائل آن نگاشته اند و به رفع ابهامات موجود در این زمینه کمک نموده اند.

مشاوران حقوقی نیز در سراسر کشور و در تمامی شهرستان ها و مراکز استان ها مشاوره لازم در خصوص چگونگی تقسیم ارث و محاسبه آن را به افراد ارائه می کنند با این حال باز هم قوانین حاکم بر آن برای بسیاری از افراد گنگ و نامفهوم باقی می ماند و به همین علت رضایت بسیاری از افراد در زمان تقسیم ارث کسب نمی شود. ما در این مقاله اصولی ترین قواعد و فرمول های حاکم بر تقسیم ارث را برای شما بیان می کنیم.                                                    تماس رایگان با وکیل ارث : 44386581-021

چگونگی ارث بردن زن از شوهر

چالش برانگیزترین مبحثی که در قانون و کتب حقوقی در زمینه تقسیم ارث مطرح می‌گردد چگونگی ارث بردن زن از شوهر است. با استناد به مواد قانون مدنی زن از همه اموال شوهر ارث می برد اما ارث بردن او از اموال غیرمنقول مبتنی بر دریافت سهم الارث به صورت نقدی و با توجه به قیمت اموال غیر منقول است. ناگفته نماند که سهم الارث زن پیش از دیگر وراث تعیین شده و به او تحویل داده می شود.

طبقات و درجات ارث را بشناسید

در قانون مدنی برای افرادی که به عنوان وارث معرفی می‌شوند طبقات اول، دوم و سوم مشخص شده است. این طبقات هر کدام به درجات اول و دوم نیز دسته بندی می شوند. طبقات مورد نظر صرفاً از طریق نسب ارث می برند و زن و شوهر تنها افرادی هستند که به واسطه سبب از یکدیگر ارث برده و طبقات اول تا سوم هرگز نمی توانند مانع ارث بردن آنها شوند.

طبقات ارث

معرفی و شناختن طبقات ارث یکی از مهمترین و کاربردی ترین اطلاعات حقوقی در زمینه ارث است .

طبقه اول در ارث چه کسانی هستند ؟

درجه اول: پدر و مادر و فرزندان متوفی

درجه‌دوم: اولادِ اولاد و یا همان نوه های متوفی

طبقه دوم در ارث چه کسانی هستند ؟

درجه اول: مادربزرگ و پدربزرگ و برادر و خواهر متوفی

درجه دوم: فرزندان خواهر و فرزندان برادر، پدر و مادر پدربزرگ و مادربزرگ های متوفی

طبقه سوم در ارث چه کسانی هستند ؟

درجه‌ اول: عموها و عمه ها، دایی ها و خاله های متوفی

درجه دوم: اولادِ عمه و عمو و دایی و خاله متوفی

یک نکته حقوقی که در نمونه رای تقسیم ارث آشکارا دیده می شود آن است که وجود یک وارث در طبقه‌ مانع از ارث بردن طبقات بعدی می شود.

با توجه به قانون مدنی و متون فقهی پدر، مادر، اولاد و همسر متوفی حاجب از ارث ندارند؛ بنابراین ممکن است با توجه به شرایط مختلف سهم الارث آن ها کمتر شود اما هرگز از ارث محروم نمی شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *