نمونه دادخواست مطالبه اجرت المثل ، وکیل اجرت المثل

نمونه دادخواست مطالبه اجرت المثل : بسیاری از ما با عناوین حقوقی همچون مهریه، نفقه و حتی تنصیف دارایی آشنا هستیم اما اجرت‌المثل یکی از حقوق مادی زن در زندگی مشترک است که نیاز به بررسی بیشتر داشته و می توان ادعا نمود که اغلب مردم از مباحث حقوقی مربوط به آن آگاه نیستند. در این مقاله علاوه بر تعریف اجرت المثل به ارائه نمونه دادخواست مطالبه اجرت المثل و مستندات قانونی آن در متون حقوقی جمهوری اسلامی ایران و همچنین مراحل مطالبه اجرت المثل از مرد پرداخته و به مهمترین سوالات حقوقی مربوط به مطالبه اجرت المثل توسط وکیل اجرت المثل پاسخ می‌دهیم.

نمونه دادخواست مطالبه اجرت المثل

برای دانلود نمونه دادخواست مطالبه اجرت المثل بر روی لینک زیر کلیک کنید تا به صورت کاملا رایگان نمونه دادخواست را دانلود کنید.

نمونه دادخواست امطالبه جرت المثل

اجرت المثل چیست؟

اجرت المثل یک اصطلاح عربی و متشکل از دو واژه اجرت و مثل است.اجرت به معنای دستمزد و مبلغی است که در ازای یک کار به فردی تعلق می گیرد و مثل به معنای کار یا خدمتی همانند کار و خدمت ارائه شده می باشد؛ بنابراین می توان این گونه استدلال نمود که واژه‌ اجرت المثل زمانی به کار می رود که برای انجام یک کار غیر تبرعی هیچگونه دستمزدی از قبل تعیین نشده است. بنابراین می توان اجرت المثل را واژه ای در مقابل اجرت المسمی دانست که مبلغ دستمزد پیش از شروع کار تعیین می گردد.

  ازدواج دختر بدون اجازه پدر، نمونه رای ازدواج بدون اجازه پدر

نمونه دادخواست مطالبه اجرت المثل

اجرت المثل ایام زندگی مشترک به چه معناست؟

اجرت المثل در زندگی مشترک وظیفه شرعی و قانونی مرد است. از آنجا که زوجین در قبال یکدیگر وظایفی دارند باید مشمول دریافت حقوق از طرف مقابل گردند؛ مانند حق مرد بر تمکین خاص از جانب زن و دریافت نفقه توسط زن از جانب مرد. اما اجرت المثل در مقابل تمکین خاص به زن تعلق نمی گیرد بلکه جهت انجام امور منزل و رسیدگی به امور فرزندان و همسر، زن را مشمول دریافت اجرت المثل می دانند. این کارها شامل اموری همچون آشپزی، نگهداری از فرزندان، شستن ظروف، شستن لباسها، تمیز کردن منزل و حتی شیر دادن به نوزاد شیرخوار است. اجرت المثل علاوه بر ماهیت قانونی، ماهیت شرعی نیز دارد. در آخر این مقاله نمونه دادخواست مطالبه اجرت المثل را برای آگاهی شما از نحوه نگارش نمونه دادخواست مطالبه اجرت المثل قرارداده ایم.

با توجه به ماده ۲۹ قانون حمایت از خانواده
دادگاه ضمن رای خود با توجه به شروط ضمن عقد و مندرجات سند ازدواج، تکلیف جهیزیه، مهریه و نفقه زوجه، اطفال و حمل را معین و همچنین اجرت‌المثل ایام زوجیت طرفین مطابق تبصره ماده (۳۳۶) قانون مدنی تعیین و در مورد چگونگی حضانت و نگهداری اطفال و نحوه پرداخت هزینه‌های حضانت و نگهداری تصمیم مقتضی اتخاذ می‌کند. همچنین دادگاه باید با توجه به وابستگی عاطفی و مصلحت طفل، ترتیب، زمان و مکان ملاقات وی با پدر و مادر و سایر بستگان را تعیین کند.
ثبت طلاق موکول به تادیه حقوق مالی زوجه است. طلاق درصورت رضایت زوجه یا صدور حکم قطعی دایر بر اعسار زوج یا تقسیط محکوم به نیز ثبت می‌شود. در هرحال، هرگاه زن بدون دریافت حقوق مذکور به ثبت طلاق رضایت دهد می‌تواند پس از ثبت طلاق برای دریافت این حقوق از طریق اجرای احکام دادگستری مطابق مقررات مربوط اقدام کند.

مراحل مطالبه اجرت المثل ایام زندگی مشترک

مطالبه اجرت المثل ایام زندگی مشترک باید از طرف زن اقامه شود. بنابراین باید کارت شناسایی و همچنین قباله نکاح را داشته باشد سپس به کمک وکیل خانواده نسبت به تنظیم نمونه دادخواست مطالبه اجرت المثل اقدام کند.
ما در این مقاله یک نمونه دادخواست مطالبه اجرت المثل را جهت آشنایی شما ارائه نموده ایم. همانگونه که مشاهده می شود این نمونه دادخواست شامل نام خواهان، خوانده، در صورت نیاز نام وکیل، موضوع خواسته با درج تاریخ و همچنین امکان توافق یا جلب نظر کارشناس و توضیحات تکمیلی می‌شود.

  نکته های طلاق توافقی

پس از تنظیم نمونه دادخواست مطالبه اجرت المثل و تعیین نوبت رسیدگی، رویه دادگاهها در برخورد با درخواست اجرت المثل در دو دسته مجزا قرار می گیرد.

 مراحل گرفتن اجرت المثل ایام زوجیت

  • اگر درخواست طلاق از جانب مرد باشد و زن با این درخواست موافقت نکند اما به علت الزامات قانونی ملزم به قبول آن شود معمولاً دادگاه ها بدون عدم نیاز به تبرع و یا غیر تبرعی بودن کارهای منزل حکم به پرداخت اجرت المثل توسط مرد می کنند.البته این پرداخت مبتنی بر درخواست زن می باشد ولی برای اثبات آن سخت گیری نمی کنند.
  • اگر درخواست طلاق از جانب زوجه باشد و یا اینکه طلاق به صورت توافقی صورت گیرد معمولاً اگر توافقی میان زوجین در این خصوص صورت نگرفته باشد دادگاه امور منزل را تبرعی دانسته و اثبات عدم تبرعی بودن را وظیفه زن می داند هر چند برخی از دادگاهها به این امر که زن بگوید تبرعی بوده واقف هستند و آن را برای اثبات اجرت المثل کافی می دانند.در صورت اثبات اجرت المثل، میزان آن مبتنی بر توافق طرفین و یا جلب نظر کارشناس است.

اجرت المثل همه زنان یکسان نیست

وکیل اجرت المثل در این باره گفت: اجرت المثل همانند نفقه در همه زنان یکسان نبوده و میزان آن از یک زن به زن دیگر متفاوت است در خصوص میزان اجرت المثل کارشناسان به مواردی همانند تحصیلات زوجه، وضعیت اشتغال، تعداد فرزندان، محل زندگی، امکانات زندگی مشترک، نقل مکان های متعدد و کیفیت چگونگی انجام کارهای منزل بستگی دارد.

  وکیل مهریه تهران
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *