نصب امین

نصب امین :بعضی از افراد توانایی اداره کردن امور حقوقی و مالی خود را ندارند در چنین مواردی دادگاه افرادی را به عنوان امین برای این افراد نصب می‌کند.

امین کسی است که امور مالی و حقوقی افراد محجور و یا کسانی که نمی توانند بنا به دلایلی از جمله پیری و یا مریضی و… در اموال خود تصرف کنند و یا از آن ها استفاده کنند و شایستگی و توانایی لازم برای انجام امور حقوقی خود را ندارند انجام می دهد و اعمال چنین افرادی را تحت نظر می گیرد.

موارد نصب امین

در مشاوره حقوقی تلفنی نصب امین باید به موارد نصب امین اشاره کنیم برای امور ذیل از طرف دادگاه، امین منصوب می شود :

  • برای اداره اموالی که به مصارف عمومی تعلق دارند و مسئول و مدیری نداشته باشند
  • برای اداره سهم الارثی که ممکن است از ترکه به جنین تعلق بگیرد، به هنگامی که جنین ولی یا وصی نداشته باشد برای وی امین نصب می شود.

ممکن است فردی که به سن پیری رسیده و یا بیمار باشد و یا به دلایلی دیگر از انجام و اداره امور مالی و حقوقی خود عاجز باشد خودش از دادگاه تقاضای نصب امین برای اداره امور خود را کند.

نصب امین

نصب امین برای جنین

برای جنین نیز در موردی که ممکن است از ترکه سهم الارثی به جنین تعلق بگیرد می توان امین نصب کرد.

اما در میان کسانی که خواهان امین شدن نسبت به جنین می باشند. مادر جنین با رعایت شرایط لازم بر دیگران مقدم می باشد و چنانچه مادر شرایط و صلاحیت لازم برای امین شدن جنین خود را ندارد، اقربای نسبی و سببی جنین از سایر افراد تقدم دارد.

اولویت در نصب امین

برای افراد ذیل به ترتیب در صورت داشتن صلاحیت بر دیگران مقدم می باشند

  1. پدر
  2. جد پدری
  3. مادر
  4. اولاد
  5. زن
  6. شوهر

چنانچه افراد مذکور نباشند و یا صلاحیت لازم برای امین بودن را نداشته باشند، امین از سایر افراد انتخاب می‌شود.

تعدد امین

دادگاه می‌تواند برای شخصی که به امین نیاز دارند چند امین منصوب نماید، در صورتی که تعداد امین وجود داشته باشد دادگاه باید اختیارات و وظایف هر کدام از آنها را تعیین کند.

قبول یا رد امین

فردی که به عنوان امین انتخاب می‌شود باید در ظرف سه روز پس از ابلاغ امین بودن او، قبول یا رد این سمت را به دادگاه بیان دارد و چنانچه در مدت سه روز پس از ابلاغ، قبول و یا رد امین بودن از طرف کسی که به سمت امین منصوب شده اعلام نشود. عدم اعلام رد و یا قبول سمت امین به منزله رد این عنوان بوده و دادگاه باید شخص دیگری را به عنوان امین نصب کند.

هزینه نگهداری و اجرت امین

کسی که به عنوان امین منصوب می شود قطعاً برای حفظ و نگهداری اموال نیازمند به هزینه کردن می باشد و هزینه هایی را در طول مدت امین بودن خود برای محافظت از اموال کسی که امین او شده است باید بپردازد، تمام هزینه های حفظ و اداره اموالی که برای آن امین نصب شده از اموال نامبرده یعنی خود شخصی که به امین نیازمند است تقبل می شود و برداشته خواهد شد. همچنین امین برای امین بودن خود می تواند تقاضای اجرت و دستمزد نماید که این اجرت و دستمزد هم از اموال خود شخصی که به امین نیازمند است، برداشته خواهد شد. برای دریافت مشاوره حقوقی حضوری به دفتر وکالت عدل جویان ، واقع در آریا شهر مراجعه نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *