نحوه الزام به فک رهن

نحوه الزام به فک رهن : الزام به فک رهن عنوان حقوقی یکی از متداول ترین دعاوی مطرح شده در دادگاه های عمومی و با ماهیت حقوقی است. این دعوی در نتیجه ایجاد حقی مبنی بر عدم آزاد سازی مال مورد ودیعه پس از انحلال دین به نفع مالک که نقش راهن را برعهده دارد به وجود می آید. در این مقاله به تشریح تفصیلی این مبحث خواهیم پرداخت. در ادامه با وکیل ملکی گروه حقوقی عدل جویان همراه باشید…

رهن به چه معناست؟

رهن گونه ای از عقود لازم است که طرفین قرارداد ملزم به رعایت تمام مفاد درج شده در آن می باشند. این عقد در زمره عقود لازم قرار دارد چرا که هیچ کدام از طرفین و بدون کسب رضایت دیگری و یا بدون استناد قانونی قادر به فسخ آن نمی باشد.

فردی که مالی را جهت دریافت خدمات و حق ویژه ای گرو می گذارد راهن نام داشته و فرد مقابل را مرتهن می نامند. رابطه راهن و مرتهن با اقتباس از اصول ترکیبی متون فقهی و حقوق موضوعه در کشور فرانسه نگاشته شده است. هرچند غلبه متون فقهی کاملا چشمگیر تر و به وضوح نمایان تر است.

  شرط وکالت در طلاق چیست ؟

فک رهن چیست؟

مشاوره حقوقی الزام به فک رهن آخرین مرحله ایست که اجرای آن منجر به اتمام قرارداد رهن می گردد. در این مرحله راهن باید مجددا به مال خود دست پیدا کرده و مرتهن منفعت حاصل از عقد رهن را به دست آورده باشد.

مال مورد ودیعه در این مدت نزد مرتهن حکم امانت را داشته و تمامی قواعد مربوط به مال امانی بر آن حکم فرما خواهد بود. اما جهت فک رهن شرایط خاصی لازم است. در واقع فک رهن به دنبال پرداخت و یا اتمام و یا ابراء دین رخ می دهد. در ادامه شرایط فک رهن را بیان می داریم.

نحوه الزام به فک رهن

درباره نحوه الزام به فک رهن باید بیان داشت که وقوع هر کدام از شرایط ذیل می تواند دین را منحل و عقد رهن را نیز به اتمام برساند. این شرایط عبارتند از:

  1. پرداخت دین از جانب مدیون به دائن
  2. ابراء دین راهن از جانب مرتهن
  3. اتلاف مال مورد ودیعه
  4. فسخ عقد از جانب مرتهن و با رضایت راهن

الزام به فک رهن به چه معناست؟

در صورتی که هرکدام از شرایط فوق در عقد رهن به وقوع بپیوندد، مالک مال مورد وثیقه حق دارد وی را ملزم به فک رهن نماید. این الزام ابتدا شامل درخواست شفاهی و در صورت عدم اقدام مرتهن، شامل دعوی حقوقی و الزامات اجرایی خواهد بود.

  الزام به فک رهن

نحوه الزام به فک رهن

پس از طرح دعوی الزام به فک رهن توسط مالک، مال مورد وثیقه ماهیت امانی پیدا کرده و هرگونه نقص و اتلاف جزئی و یا کلی در آن با مسئولیت مرتهن همراه خواهد بود. درخواست شفاهی و عدم طرح دعوی الزام به فک رهن، مال مورد ودیعه را در حکم مال امانی قرار نمی دهد. بنابراین در خصوص طرح دعوی الزام به فک رهن، هرگونه سهل انگاری ممکن است اثرات جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد.

الزام به فک رهن توسط بانک

عمده ترین دعاوی مطرح شده در قالب الزام به فک رهن، با طرفیت یک بانک عامل بوده است. بنابراین می توان گفت بانک نیز به عنوان یک شخص حقوقی و نه یک شخص حقیقی، می تواند مشمول طرح دعوی گردد. در این صورت یکی از اعضای بانک و به عنوان نماینده موظف به ارائه پاسخ مناسب در محضر دادگاه خواهد بود.

ضرورت الزام به فک رهن

نحوه الزام به فک رهن و راه های رهایی ملک از رهن یکی از مطالب و موادر پرکاربرد است که  داراری آثار حقوقی بسیاری  است که در صورت عدم فک رهن ، گریبان گیر شما خواهد شد . در رهن قرار داشتن یک ملک و یا مال منقول تاثیری در مالکیت راهن ندارد اما انتقال سند رسمی را در عقد بیع و مواردی از این قبیل تحت تاثیر قرار  می دهد.

قرار داشتن یک مال در رهن بانک و یا یک شخص حقیقی، از ارزش مادی مال مورد نظر کاسته و مسائل بسیاری برای مالک به وجود می آورد. به همین جهت عدم فک رهن مالی که مورد پرداخت، ابراء و یا انحلال قرار گرفته است برای مالک و یا انتقال گیرنده مال بسیار حائز اهمیت است.

  وکیل الزام به فک رهن ، نمونه اظهارنامه فک رهن

برای طرح دعوی الزام به فک رهن به کجا مراجعه نماییم؟

در صورتی که مال مورد رهن یک مال غیر منقول باشد، دعوی الزام به فک رهن باید در دادگاه عمومی محل وقوع ملک مطرح شود و اگر مال منقول باشد باید در محل وقوع عقد مبادرت به طرح دعوی نمود مگر اینکه طرفین در عقد رهن به گونه دیگری توافق نموده باشند. پس از ابلاغ رای به خوانده مبنی بر الزام به فک رهن، وی موظف خواهد بود ظرف ۱۰ روز اقدام به فک رهن و به اصطلاح آزاد سازی سند مال مورد نظر نماید. در غیر این صورت با توقیف اموال معرفی شده از جانب خواهان مواجه خواهد شد.

دادگاه نیز از محل فروش اموال وی، رای صادره را اجرایی خواهد نمود. در صورتی که مرتهن مالی جهت توقیف نداشته باشد، راهن می تواند شخصا ثمن مورد نظر را پرداخت نموده و سند مال خود را آزاد نماید. پس از آن، رابطه میان راهن و مرتهن به رابطه طلبکار و بدهکار مبدل می گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *