مهلت پرداخت دیه

مهلت پرداخت دیه: دیه مقدار مالی می باشد که در صورت بروز جنایت بر نفس یا بر عضو، به مجنی علیه و یا اولیای دم وی داده می شود.

به هر مجرم برای پرداخت دیه طبق قانون مهلت داده می شود تا دیه را پرداخت کند.

مسائل و پرونده های کیفری همیشه از پیچیدگی خاصی برخوردارند.

پرونده های کیفری بسیار حساس بوده و حتی ممکن است برای حیات یا عدم حیات شما تصمیم گیری کند مانند پرونده های مربوط به قصاص، زنا،قتل و..

بنابراین در مسائل و پرونده های کیفری با چنین اهمیت و حساسیتی باید از وکیل دادگستری در حل مسائل خود  کمک بگیرید

مهلت پرداخت دیه

در ماده ۴۸۸ قانون مجازات اسلامی مهلت پرداخت دیه از زمان وقوع جرم به صورت زیر آمده است مگر در مواردی که به شکلی دیگر رضایت صورت گرفته باشد.

عمد موجب دیه: مهلت پرداخت دیه مدت یک سال قمری می باشد.

شبه عمد: مهلت پرداخت دیه مدت دو سال قمری می باشد.

خطای محض: مهلت پرداخت مدت سه سال قمری می باشد.

تبصره: وقتی که پرداخت کننده در مهلت های تعیین شده کل دیه یا قسمت های معین شده را پرداخت کند، محکومٌ له باید آن را قبول کند.

در جنایت خطای محض پرداخت کننده باید در هر سال ، یک سوم دیه را پرداخت کند و در جنایت شبه محض هر سال نصف دیه را پرداخت نماید (ماده۴۸۹قانون مجازات اسلامی).

  مشاوره حقوقی جرم قذف

مبنای محاسبه مبلغ دیه

مبلغ دیه بر حسب زمانی که پرداخت کننده بخواهد پرداخت کند، می باشد. یعنی معیار قیمت زمان پرداخت است مگر اینکه روی یک مبلغ قطعی توافق شده باشد(ماده۴۹۰ قانون مجازات اسلامی).

ماده ۴۹۱ بیان می دارد: زمانی که بین شخص مرتکب جنایت عمد و اولیای دم یا کسی که جنایت بر او واقع شده، برای گرفتن دیه توافق شود اما زمان پرداخت مشخص نگردد، بایستی دیه را ظرف مدت یکسال از زمان تراضی پرداخت نمود.

در صورت عدم پرداخت دیه برای مجنی علیه یا اولیای دم این حق وجود دارد که محکوم علیه را جلب کند. در صورتی که اعسار جزئی محکوم علیه ثابت شود، دیه تقسیط شده و از زندان آزاد می شود و چنانچه اعسار کلی وی ثابت شود، بدون پرداخت دیه از زندان آزاد خواهد شد. چنانچه محکوم علیه علاوه بر پرداخت دیه به حبس نیز محکوم شده باشد، وی را برای اجرای مجازات حبس جلب می کنند و زمانیکه موعد پرداخت دیه شود، جهت پرداخت دیه به اجرای احکام فراخوانده می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *