مطالبه وجه چک

مطالبه وجه چک : در ابتدا باید به معنای چک اشاره کرد. چک را نوشته ای می دانند که صادرکننده آن تمام یا مقداری از وجوهی را که نزد محال علیه دارد، به فرد دیگری واگذار و منتقل می کند. چک، یک نوع سند تجاری عادی محسوب می شود برای توضیحات تکمیلی در ادامه با وکیل چک همراه باشید…

در کنار چک ، سند عادی دیگری نیز همانند برات و سفته وجود دارد.چک و به طورکلی سندهای تجاری عادی، برتری و امتیازاتی نسبت به سایر اسناد تجاری دارند.برای مثال در مورد چک و سایر اسناد تجاری روند رسیدگی به سرعت طی می شود و نسبت به سندهای تجاری دیگر سریع تر در دادگاه به نتیجه می رسد.

همچنین در مورد چک و بقیه اسناد عادی تجاری، اجرائیه صادر می شود و این امکان وجود دارد که شخص طلبکار درخواست تامین خواسته را به دادگاه تقدیم نماید و برای تامین خواسته و توقیف اموال دیگر نیازی به تودیع خسارت احتمالی نیست.

مطالبه وجه چک

برای مطالبه وجه چک، فرد دارنده چک می بایست، به بانک محال علیه مراجعه کند. چنان چه مبلغ طلب وی تماما یا مقداری از آن وصول نگردد، می بایست گواهی که با نام گواهی عدم پرداخت می باشد را از بانک محال علیه اخذ نماید و بانک محال علیه نیز پس از بررسی چک و صحت اطلاعات مندرج در آن همانند مطابقت امضای صادر کننده چک با امضای موجود در بانک اقدام به صدور گواهی عدم پرداخت چک می نماید.

  حق کسب و پیشه

به دنبال گرفتن گواهی عدم پرداخت چک، فرد دارنده چک می بایست اصل گواهی مزبور و یک نسخه تصویر رونوشت از آن را با خود به اجرای ثبتی که بانک محال علیه درآن واقع است، برده و پس از تکمیل فرم مخصوص آن را به مسئول مربوطه تقدیم نماید .

اقدامات اجرایی علیه صادرکننده چک

پس از تقدیم گواهی عدم پرداخت چک و سایر مدارک مذکور به اجرای ثبت محلی که بانک طرف حساب صادر کننده چک در آنجا واقع است برای صادر کننده چک، پرونده تشکیل می شود.

به دنبال تشکیل پرونده ابلاغیه ای به صادرکننده چک ارسال می شود و پس از ابلاغ اجرائیه به صادر کننده چک، وی تنها ۱۰ روز فرصت خواهد داشت که مبلغ چک را پرداخت نماید. چنان چه وی از پرداخت وجه چک امتناع ورزد، دارنده چک با معرفی تمامی اموال و دارایی صادرکننده چک، آن ها را توقیف می کند. بعد از توقیف اموال می تواند از طریق مزایده و فروش این اموال و دارایی صادرکننده چک، طلب خود را وصول کند.

مطالبه وجه چک

اما لازم به ذکر می باشد که دارنده چک نمی تواند همه اموال صادر کننده چک را توقیف و آن را به فروش برساندT زیرا ممکن است دارایی و اموالی که دارنده چک به اجرای ثبت معرفی کرده در زمره مستثنیات دین باشد.

مستثنیات دین اموالی هستند که به هیچ وجه قابل توقیف و فروش برای پرداخت دین نبوده، همانند یک منزل مسکونی که عرفا در شان محکوم علیه است.

  رشا و ارتشا (رشوه دادن)!!

ممنوع الخروج شدن صادر کننده چک

چنانچه صادر کننده چک توانایی پرداخت وجه چک را نداشته باشد و یا به هر دلیلی مبلغ موجود در چک را در سر رسید و موعد معین پرداخت ننماید، دارنده چک می تواند به اداره اجرائیه ثبت مراجعه کرده و درخواست ممنوع الخروجی صادرکننده چک را نماید.

مشاوره حقوقی تلفنی عدل جویان توسط وکلای دادگستری و مشاورین و دکترین حقوقی انجام می شود.با استفاده از علم و تجربه حقوقی خود از طریق تلفنی بهترین وسریع ترین راه ها را برای رسیدن به حقتان بیان می کند.

یکی از افتخارات موسسه حقوقی عدل جویان این است که سعی بر آن شده که هیچ کس به دلیل مشکل مالی از کسب مشاوره حقوقی و احقاق حق محروم نشود و در همین راستا اقدامات بزرگ و دل سوزانه ای انجام داده است .

اقدامات لازم

برای استرداد لاشه چک و وصول چک می بایست اقداماتی همچون اخذ فتوکپی و رونوشت از چک برگشتی و اخذ گواهی عدم پرداخت چک از بانک محال علیه و رجوع به اداره اجرای ثبت و معرفی اموال صادرکننده چک می بایست انجام گیرد.

روند رسیدگی

فردی که خواهان وصول مبلغ چک خود می باشد، می تواند برای دریافت وصول مبلغ چک به اداره اجرای ثبتی که بانک طرف حساب صادرکننده چک در آن محل می باشد رجوع کند و مدارک لازم اعم از چک و گواهینامه عدم پرداخت چک را به مسئول مربوط تحویل دهد و فرم مخصوص را تکمیل نماید.

  ابطال چک ، سرقت چک ، مفقودی چک

سپس اجرائیه صادر می شود. پس از ابلاغ اجرائیه وعدم پرداخت وجه چک در مهلت قانونی دارنده چک می بایست اموال وی را معرفی کند و سپس اداره اجرای ثبت نسبت به فروش و مزایده آن و پرداخت طلب دارنده چک اقدام می نماید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *