مطالبه وجه سند عادی توسط وکیل

مطالبه وجه سند عادی توسط وکیل : زمانی است که بین طرفین وجه نقدی رد و بدل می شود و به ازای آن شخصی که وجه را دریافت می کند رسیدی به طرف مقابل می دهد بابت اینکه چه میزانی دریافت نموده و چه زمانی و در چه مکانی باید مسترد نماید که به این عمل در احادیث و شرع مقدس نیز تاکید شده است که در ازای دادن وجه نقد حتما رسید دریافت کنید بنابراین برای مطالبه وجه با سند عادی باید دادخواست مطرح کرد که به دلیل اینکه سند رسمی نمی باشد و برخلاف اسناد رسمی و لازم الاجرا از حمایت های کمتری برخوردارند و با توجه به پیچیدگیها و دشواری های که در مورد مطالبه وجه با سند عادی وجود دارد توصیه می شود با استفاده از تجربیات وکلا و مشاوران گروه وکلای عدل جویان می توانید بهترین روش را در روند مطالبه وجه خود برخودار شوید.

سند عادی هر نوع نوشته و قرارداد مکتوبی می باشد که فی مابین طرفین در یک برگه عادی تنظیم شده و به امضاء هردوطرف رسیده باشد.اسناد عادی در واقع همان توافقات فی مابین طرفین درمورد انجام تعهد یا پرداخت وجه و … می باشد که دارای ارزش و اعتبار بوده .

مطالبه وجه سند عادی

 

اسناد عادی در برابر اسناد رسمی قراردارند و اما اسناد رسمی اسنادی می باشند که در اداره ثبت اسناد و املاک و یا دفاتر اسناد رسمی یا در نزد سایر ماموران رسمی در حدود صلاحیت آنها و برطبق مقررات قانونی تنظیم شده باشد. به چنین اسنادی اسناد رسمی گویند و سندی که ویژگی های مذکور را نداشته باشد سندعادی محسوب می شود.

تفاوت سند عادی با سند رسمی

فهرست مطالب

اسناد عادی و سند رسمی متفاوت از یکدیگر می باشند و اسناد رسمی از درجه اعتبار بیشتر بر خوردار می باشند. نکته ای که باید در مطالبه وجه سند عادی بیان شود آن است که از جمله امتیازات سند رسمی نسبت به سند عادی آن است که در مقابل اسناد رسمی تنها ادعای جعل قابل طرح می باشد که در صورت چنین ادعایی مدعی می بایست ادعای خود را به اثبات برساند و ادعای انکار یا تردید در مورد سند رسمی هرگز پذیرفته نمی باشد.

همچنین درتنظیم سند رسمی مامورین دولتی نظارت داشته این درحالی است که در مورد سند عادی هیچ نظارتی از طرف دولت وجود ندارد و فی مابین طرفین یک برگه عادی تنظیم شده که این راه را برای سو استفاده طرف مقابل و ادعای وی مبنی بر جعل و انکار و تردید باز گذاشته است و امکان طرح دعوای جعل و انکار و تردید نسبت به سند عادی وجود دارد اما در مورد سند رسمی چنین ادعای هرگز پذیرفته نمی شود.

از جمله تفاوت های دیگر سند رسمی با سند عادی در این نکته می باشد که چنانچه سند رسمی ناپدید و یا گم شود، امکان تهیه رونوشت از سندهای رسمی وجود دارد اما در مورد سند عادی چنین چیزی امکان پذیر نیست.

اسناد عادی در حکم سند رسمی

برخی از اسناد عادی از درجه اعتبار بالایی برخوردار بوده و در اصطلاح دارای اعتبار اسناد رسمی می باشند.

ازجمله آن اسناد عادی که در حکم سند رسمی می باشند چک می باشد. چک با اینکه یک سند عادی محسوب می شود اما شارع و قانون گذار ارزش و اعتبار زیادی برای آن درنظرگرفته است و یک سند عادی درحکم اسناد رسمی می باشد.

  نصب امین

برای آنکه یک سند عادی ازنظر درجه اعتبار هم تراز یک سند رسمی باشد و دراصطلاح اعتبار سند رسمی پیدا کند ۲ نکته و شرط اساسی در آن سند عادی می بایست رعایت شده باشد:

  1. در مراجع قضایی اثبات نماید که امضاء و مهر موجود در سند عادی امضاء و مهر خود فرد تکذیب کننده بوده و خود این فرد سند عادی را امضاء و مهر کرده است، که در این صورت سند عادی در حکم سند رسمی خواهد بود و تعهدات و یا موضوعات مندرج در آن از طریق قضایی قابل مطالبه می باشد
  2. طرفی که سند برعلیه او اقامه شده است صدور آن را از منتسب الیه تصدیق نماید.

مرجع قضایی صالح

مرجع قضایی صالح نسبت به دعوای مطالبه وجه سندعادی چنانچه خواسته کمتر از۲۰ میلیون تومان باشد در شورای حل اختلاف محل اقامت خوانده و چنانچه وجه سند عادی بیشتر از ۲۰میلیون تومان باشد دادگاه عمومی و حقوقی خوانده مرجع قضایی صالح برای رسیدگی نسبت به دعوای مطالبه وجه سند عادی می باشد.

مطالبه وجه سندعادی

خواهان یعنی فردی که مدعی عدم پرداخت وجه مندرج در سند عادی می باشد. خواهان می تواند برای جلوگیری از انتقال اموال خوانده توسط وی به دیگران در طول رسیدگی و یا قبل از تنظیم دادخواست ازدادگاه، درخواست توقیف اموال خوانده را نماید تا درصورت اثبات ادعای خواهان وی بتواند خواسته خود را از طریق فروش و یا مزایده اموال خوانده مطالبه نماید. درصورت توقیف اموال خوانده چنانچه ادعای خواهان اثبات نشود، خوانده می تواند درخواست جبران ضررو زیان نماید.

برای مطالبه وجه سند عادی ابتدا خواهان می بایست هرگونه سند و مدرکی که مثبت ادعای خواهان باشد اعم از رسید واریز و یا کپی و اصل سند عادی و …. را تهیه کند.

  الزام به تنظیم سند رسمی

سپس برای جلوگیری از انتقال مال توسط خوانده و تضییع حق خواهان درخواست تامین خواسته انجام گرفته و دادخواست مطالبه وجه سند عادی در دفاتر خدمات قضایی تنظیم می شود.

روند رسیدگی

در مقاله مطالبه وجه سند عادی بیاد بیان داشت که چنانچه براساس یک سند عادی وجهی را از شخصی طلب داشته باشید وطرف مقابل از پرداخت وجه مندرج در سند عادی پس از سررسید موعد پرداخت آن امتناع ورزد، در چنین حالتی شما که خواهان یعنی فرد طلبکار می باشید، می توانید با مراجه به دفاتر خدمات قضایی دادخواستی را با عنوان مطالبه وجه سند عادی تنظیم نماید.

بعد از تعیین وقت رسیدگی و تشکیل جلسه دادگاه خواهان می بایست تمامی مدارک و بینه خود را که نشان دهنده سلامت سند عادی و همچنین نشان دهنده ی عدم پرداخت وجه سند عادی می باشد را به دادگاه تقدیم نماید. دادگاه نیز پس از بررسی های لازم چنانچه ادعای خواهان ثابت شود، خوانده را ملزم به پرداخت وجه مندرج درسند عادی می کند.

بهترین وکیل دادخواست مطالبه وجه در تهران :

گروه حقوقی ما  در پی بهره مند شدن همه مردم ایران از سراسر کشور از خدمات موسسه حقوقی شما عزیزان می توانید به وب سایت مراجعه کنید و مسئله یا مشکل حقوقی خود را با وکیل ملکی و کارشناسان این مجموعه در میان بگذارید.

شما عزیزانی که با پروندهای حقوقی درگیر می باشید ، می توانید با مجموعه ما تماس حاصل فرمایید، چنانچه در غیر ساعات اداری نیاز به مشاوره حقوقی داشید به سایت عدل جویان مراجعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *