مطالبه سرقفلی

مطالبه سرقفلی : سرقفلی یکی از مفاهیم بسیار تخصصی است که مفهوم و منطوق آن در علم حقوق و قوانین حاکم بر آن، همواره با چالش های ویژه ای روبرو بوده است. با این حال با دقت و توجه در آرای محاکم قضایی در خصوص دعاوی سرقفلی و اجماع نظرات شرعی و حقوقی فقها و حقوقدانان می توان به چالش های مطرح شده در این زمینه پاسخ داد و روند رسیدگی دعوی سرقفلی را بر یک نظم حقوقی خاص و اصولی استوار ساخت.

سرقفلی به چه معناست و تفاوت آن با حق کسب و پیشه چیست؟

بسیاری از افراد اجتماع حق کسب و پیشه را با حق مستاجر بر سرقفلی ملک تجاری یکی می دانند و اصولا تفاوت ماهوی و شکلی خاصی در این زمینه وارد نمی کنند. با این حال این دو مبحث، سوای از قوانین جدا و خاص خود، مفهوم و منطوق متفاوتی داشته و مبتنی بر اصول حقوقی ویژه خود می باشند.

اطلاعات بیشتر در مشاوره حقوقی سرقفلی

حق کسب و پیشه به معنای حقی است که در طول سالیان متوالی و فعالیت مستمر و با حسن شهرت یک فرد در یک ملک تجاری- استیجاری ایجاد می گردد و بیشتر یک حق معنوی بوده که به دنبال آن، مالک حق باز پس گیری ملک را به علل مختلف، خارج از قوانین مربوطه نداشته و نمی تواند اتمام قرارداد اجاره را پایه ای برای ایجاد حق درخواست تخلیه ملک قرار دهد. ( قانون روابط موجر و مستاجر در سال 1356 )

مطالبه سرقفلی

اما حق سرقفلی یک حق مادی بوده و در ابتدای اجاره ملک تجاری ( و یا حسب مورد در یک زمان دیگر و بنابر توافق طرفین ) و به صورت توافقی میان طرفین تعیین شده و در ازای مبلغ مشخصی به مالک از جانب مستاجر به وی واگذار می شود ( روابط موجر و مستاجر ). با این حال، حق سرقفلی ادامه فعالیت مستاجر را در سالیان متوالی در ملک مورد نظر همچون حق کسب و پیشه تضمین نمی کند و مالک پس از اتمام عقد اجاره می تواند درخواست تخلیه ملک بدهد. ( قانون روابط موجر و مستاجر در سال 1376 )
برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و ارتباط با وکیل متخصص سرقفلی با شماره 44386581-021 تماس بگیرید و از مشاوره حقوقی رایگان بهره مند شوید.

شرایط مطالبه سرقفلی

تجمیع موارد ذیل، حق مطالبه سر قفلی را برای مستاجر ایجاد می نماید:

 1. حق بر سرقفلی باید مبتنی بر تراضی طرفین باشد.
 2. ملک مورد اجاره باید دارای کاربری تجاری باشد.
 3. حق بر سرقفلی صرفا در قرارداد اجاره ایجاد شده و در عقود دیگری همچون فروش و صلح وجود ندارد.
 4. مبلغ پرداخت شده از جانب مستاجر باید با عنوان سرقفلی پرداخت گردد نه عناوین دیگر حقوقی اعم از ودیعه و… .
 5. تخلیه ملک مورد اجاره باید از جانب مالک و زودتر از موعد مقرر درخواست گردد.
 6. مستاجر در این مدت ملک مورد اجاره را به دیگری واگذار نکرده باشد.

ماهیت دعوی مطالبه سرقفلی

مشخصات حقوقی سرقفلی را می توان به صورت ذیل ذکر نمود. این مشخصات عبارتند از:

 1. حق بر سرقفلی مبتنی بر قانون روابط موجر و مستاجر در سال 1376 بوده و عطف بما سبق نمی گردد.
 2. مبلغ سر قفلی در زمان عودت به نرخ روز محاسبه شده و به مستاجر پرداخت می گردد.
 3. حق بر سرقفلی به صورت خودکار حق بر اجاره ملک تجاری را به صورت مجدد ایجاد نمی کند ونیازمند تراضی طرفین است.
 4. سرقفلی ممکن است ضمن سند عادی و یا رسمی مورد اشاره و امضای طرفین واقع گردد.
 5. سرقفلی تعیین شده در سند رسمی قابل توقیف در نتیجه محکومیت مالی می باشد.
 6. استفاده از ملک تجاری بر خلاف توافق طرفین و یا موازین قانونی، حق مستاجر را بر مطالبه سرقفلی از بین می برد.

آیین دادرسی مطالبه سرقفلی

دعوی مطالبه سرقفلی به صورت دادخواست حقوقی تنظیم می گردد و یک ماهیت مالی دارد. با این حال به علت اهمیت رسیدگی شکلی وماهوی به این دعاوی، از صلاحیت شورای حل اختلاف خارج شده اند و در صلاحیت دادگاه های عمومی حقوقی در محل وقوع ملک قرار گرفته اند.

در دعوی مطالبه سرقفلی، مستاجر را خواهان و مالک ملک تجاری را خوانده می نامند. در صورت فوت مستاجر این حق از جانب وراث وی قابل پیگیری است. جهت دادخواست مطالبه سرقفلی به دفتر خدمات الکترونیک قضایی ( در تهران و مراکز استان ها ) و به دفاتر دادگاه های حقوقی عمومی( در شهرستان ها ) مراجعه می گردد . دادخواست مطالبه سرقفلی در صورت وجود ادله اثبات سرقفلی، در نوبت رسیدگی قرار خواهد گرفت.
میزان سرقفلی اگر مشخص نشده باشد به کارشناس رسمی دادگستری ارجاع داده می شود و کارشناس نیز با به عمل آوردن بازدید محلی از موقعیت مکانی وتجاری ملک استیجاری، مبادرت به ارائه نظریه کارشناسی می نماید.

در صورت صدور رای دادگاه مبنی بر پرداخت سرقفلی توسط مالک، وی ظرف ده روز از ابلاغ حکم فرصت دارد تا نسبت به پرداخت آن به مستاجر مبادرت نماید. در صورت عدم انجام رای صادر شده توسط مالک، مستاجر می تواند از طریق اجرائیات وارد عمل شده و مبادرت به توقیف اموال مالک و دریافت مبلغ سرقفلی نماید.
وکیل ملکی گروه حقوقی عدل جویان با تمام تجربه و دانش خود آماده پیگیری و دفاع از شما در پرونده مطالبه سرقفلی می باشد برای اخذ مشاوره حقوقی تلفنی با شماره44386581-021 تماس بگیرید ، خدمات تلفنی ما به صورت کاملا رایگان است، با شماره 44386581-021 تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *