مشاوره حقوقی کمیسیون ماده 100 شهرداری

مشاوره حقوقی کمیسیون ماده 100 شهرداری : شاید برای بسیاری از افراد این عنوان جدید و نو باشد ، یکی از دعاوی مطرح شده در دادگاه ها، دعاوی مربوط به ماده 100 قانون شهرداری می باشد.

این دعاوی، شامل چه مسائل حقوقی بوده در این مقاله سعی در بررسی این ماده از قوانین مربوط به ساخت و ساز ساختمانی در حوزه قواعد تعیین شده از جانب شهرداری داریم.

مشاوره حقوقی کمیسیون ماده 100 شهرداری

این کمیسیون دارای یک شخصیت حقوقی کاملا مستقل از شهرداری بوده و مهمترین مرجع رسیدگی به تخلفات ساختمانی است که متشکل از سه عضو دارای حق رای با عنوان نماینده وزارت کشور، نماینده دادگستری و نماینده شورای اسلامی شهر و یک عضو بدون حق رای به عنوان نماینده شهرداری است که صرفا برای ادای توضیحاتی در خصوص تخلف صورت گرفته حضور می یابد .

این کمیسیون در اداره شهرداری مستقر بوده و یکی از مراجع حقوقی خارج از دادگستری است و به مسائل مربوط به عدم دریافت پایان کار می پردازد.

مشاوره حقوقی رایگان

نکته قابل توجه برای شما عزیزان ، امکان بهرهمندی از مشاوره حقوقی رایگان است.

تیم حقوقی ما به منظور افزایش دانشن و اطلاعات حقوقی شما به صورت 24 ساعته خدمات حقوقی رایگان ارائه می دهد .

برای این منظور می توانید با شماره 44386581 تماس بگیرید. وکلای متخصص ما منتظر تماس شما هستند.

موارد قابل ارجاع به کمیسیون ماده 100 شهرداری

تخلفات ذیل پس از ارجاع به شهرداری، در کمیسیون ماده 100 شهرداری مطرح و مورد رسیدگی واقع می گردند. این موارد با توجه به ماده 100 قانون شهرداری عبارتند از:

 • احداث بنا و ساخت و ساز ساختمانی خارج از پروانه صادر شده از جانب شهرداری، مازاد بر پروانه و یا بدون پروانه
 • عدم احداث پارکینگ در ساخت و ساز مربوطه و یا احداث پارکینگی که قابلیت استفاده با عنوان پارکینگ را نداشته باشد
 • تجاوز به معابر شهری در زمان نوسازی ساختمان و ساخت و سازهای پس از طرح های مطرح شده از جانب شهرداری
 • عدم استحکام بنا و مقاومت معقول آن بر طبق اصول مهندسی مربوط به ساخت و ساز بنا و عدم رعایت ضوابط فنی، بهداشتی و اصول شهرسازی
 • تغییر کاربری غیر مجاز ساخت و ساز مطروحه
مشاوره حقوقی کمیسیون ماده 100 شهرداری

مشاوره حقوقی کمیسیون ماده 100 شهرداری

آراء صادره از کمیسیون ماده 100 شهرداری

این کمیسیون در نتیجه بررسی تخلف صورت گرفته در حوزه ساخت و سازهای ساختمانی و پس از تعیین نوع تخلف، مبادرت به صدور یکی از آراء ذیل می نماید:

تخریب

این رای شدیدترین رای صادر شده در این مرجع است که در نتیجه تخلفات بسیار مهم و اصولی ساخت و ساز صادر می گردد. امکان صدور رای در سه حالت ذیل وجود دارد:

 • احداث بنا بر خلاف اصول شهرسازی، فنی، بهداشتی و یا خلاف مقررات و مشخصات مندرج در پروانه ساخت و ساز و یا اینکه ساختمان کلا بدون پروانه ساخت و ساز، ساخته شده باشد.
 • در صورتی که مالک و یا ذی نفع از پرداخت جریمه تعلق گرفته به تخلفات مربوط به ساخت و ساز، امتناع نماید.
 • دستور قلع با توجه به احراز تخلف مربوط به عدم عقب نشینی و تجاوز به معابر شهری.

جرائم نقدی

 • تخلفاتی که مشمول جریمه نقدی می گردند، شامل موارد ذیل می باشند:
 • احداث بنا به مساحتی زاید بر مساحت زیربنای مندرج در پروانه ساخت و ساز در مواردی که قلع بنا ضرورتی نداشته باشد.
 • احداث بنای بدون پروانه در حوزه استفاده از اراضی مربوطه در صورتی که اصول فنی از نظر مصالح مورد استفاده در ساخت و ساز مورد نظر صادر گردد.

تعطیل و تبدیل ساخت و ساز به کاربری مجاز

این رای مربوط می شود به زمانی که احداثی برخلاف مندرجات پروانه ساختمانی در منطقه غیر تجاری محل کسب و یا پیشه و یا تجارت دائر شود.

مراجعه به وکیل و اخذ دانش حقوقی  کمیسیون ماده 100 شهرداری ، می تواند یکی از بهترین گزینه های مورد نظر برای پیگیری پرونده ملکی مربوط به این حوزه باشد.

اعتراض به آرای کمیسیون ماده 100 شهرداری

از جمله مهمترین علل مراجعه به وکیل کمیسیون ماده 100 شهرداری، حق اعتراض به آرای صادره از این مرجع است.. در این خصوص کمیسیون دیگری و تحت همین نام در شهرداری مربوطه تشکیل می گردد که اعضای آن با اعضای کمیسیون قبل، یکسان نبوده و برای بار دوم، تخلف صورت گرفته را مورد بررسی قرار می دهند و در خصوص صحت رای صادره توسط کمیسیون اولیه نتیجه گیری می نمایند. آرای قطعیت یافته پس از مدت ده روز، قابل شکایت و تجدید نظر در دیوان عدالت اداری می باشند.

لزوم اخذ مشاوره حقوقی کمیسیون ماده 100 شهرداری

بارها این جمله که آدم زنده وکیل یا وصی نمی خواهد را شنیده ایم ، این جمله از ریشه و اساس اشتباه می باشد اتفاقا باید گفت که آدم زنده وکیل و وصی می خواهد .

مراجعه به وکیل دادگستری در امور و دعاوی حقوقی نشان از فرهنگ و درک بالای فردمی باشد. سپردن امور به متخصص هر کاری ، عاقلانه ترین راه برای کنار گذاشتن آن مشکل است .

ارتباط با وکیل دادگستری جهت اخذ مشاوره حقوقی عمل پسندیده و درعین حال سودمندانه است که از ضرر های جانی و مالی جلوگیری می کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *