مشاوره حقوقی مطالبه اجرت المثل ملک

مشاوره حقوقی مطالبه اجرت المثل ملک : اجرت المثل یکی از اصطلاحات حقوقی بسیار رایج در متون قانونی و همچنین کتب فقهی می باشد که در انواع مختلفی از حقوق مدنی مطرح و مورد بحث واقع می گردد.

برخی از این مباحث در خصوص اموال غیرمنقول و به زبان عامیانه تر در خصوص املاک مطرح شده و دارای نتایج حقوقی خاصی است.

منظور از اجرت المثل ملک، بهای انتفاع از یک ملک و یا استفاده از منفعت یک ملک بدون وجود قراردادی مشخص در این زمینه می باشد. در این نوع دعوی، عین مال موجود بوده ولی طی یک زمان مشخص در اختیار دیگری قرار داشته و صاحب ملک ( یا صاحب منافع ملک ) از استیفای ملک محروم بوده است.

از عمده ترین صورت ایجاد چنین مسائلی، عمل غصب است که در متون قانونی و فقهی بسیار مورد اشاره واقع شده است.

در خصوص مطالبه اجرت المثل ملک ، انتفاع غاصب شرط مطالبه نمی باشد، همین که مالک از استیفای ملک خود محرم شده باشد کافیست و دعوی قابلیت مطرح شدن در مراجع دادگستری را خواهد داشت.

در این زمینه استمداد از وکیل اجرت المثل ملک ، یک عمل بسیار هوشمندانه می باشد که می تواند خواهان را در رسیدن به هدف مورد نظر یاری نماید.

مصادیق بارز مطالبه اجرت المثل ملک

بارزترین و عمده ترین صورت فعلی این دعوی، مربوط می شود به مطالبه اجرت المثل مال مشاع و  همچنین مدت زمان تصرف ملک توسط مستأجر پس از اتمام قرارداد اجاره.

اجرت مثل مال مشاع

مال مشاع ، یک ملک غیر منقول و کاملا شریکی است به نحوی که شراکت شرکا در ذره ذره ملک مورد نظر وجود داشته باشد. در صورتی که یکی از شرکا بدون کسب اجازه از دیگر شرکای خود و یا فراتر از مجوز صادر شده توسط شرکا، از ملک مورد نظر استیفای منفعت نماید و یا اسباب عدم استفاده دیگر شرکا را در ملک مورد نظر ایجاد کند بدون اینکه خود از ملک مورد نظر استفاده نموده باشد، با توجه به مدت زمان مورد نظر، موظف به پرداخت اجرت المثل به شرکای خود می باشد.

اجرت المثل مدت تصرف

منظور از این امر، عدم تخلیه ملک مورد نظر توسط مستأجر بدون کسب اجازه از صاحب ملک بعد از پایان قرارداد قانونی اجاره است.

مشاوره حقوقی مطالبه اجرت المثل ملک

مدارک و منظمات مورد نیاز جهت دعوی مطالبه اجرت المثل ملک

رجوع به وکیل مطالبه اجرت المثل ملک ، می تواند در جهت تنظیم یک دادخواست بسیار محکم و مستند کمک شایان توجهی به مراجعه کنندگان بنماید. در این زمینه بهتر است دادخواست مذکور شامل مدارک اجباری و اختیاری ذیل باشد.

  1. به همراه داشتن کارت ملی
  2. تصویر مصدق سند مالکیت
  3. تصویر مصدق اجاره نامه و یا شراکت مال مشاعی
  4. تصویر مصدق نظریه کارشناسی
  5. شهادت شهود و مطلعین
  6. تحقیقات و معاینات محلی
  7. درخواست ارائه نظر کارشناس رسمی دادگستری
  8. درخواست ارائه استعلام

پرونده ای که مبتنی بر منظمات قانونی بیشتر و معتبرتری باشد، در محاکم قانونی از شانس رأی بیشتری نیز برخوردار خواهد بود. وکیل متخصص اجرت المثل با توجه به تجربه بسیار زیادی که در پیگیری پرونده های ملکی داشته و تجربیات بسیار جهت تنظیم دادخواست های مستدل و قانونی دارند، یکی از بهترین گزینه ها برای پیگیری دعوی مطالبه اجرت المثل ملک می باشد.

مشاوره حقوقی مطالبه اجرت المثل ملک به صورت تلفنی

یکی از راه های اخذ خدمات حقوقی رایگان برقراری تماس با وکلای باتجریه و متبحر ما  از طریق شماره ۴۴۳۸۶۵۸۱ می باشدف علاوه بر مشاوره حقوقی تلفنی شما عزیزان می توانید با حضور در دفتر وکالت ما به نشانی  صادقیه، خیابان شهدای صادقیه جنوبی ،جنب رستوران پاییز ، پلاک41 طبقه مراجعه فرمایید.

لزوم مراجعه به وکیل دادگستری و استمداد از وی در امور حقوقی بهترین و سودمندترین راه برای پیگیری مشکلات حقوقی می باشد . گروه حقوقی عدل جویان با بهره گیری از بهترین و کیل تهران در زمینه کیفری ، خانواده، ملکی و … اماده ارائه مشاوره حقوقی رایگان به شما عزیزان می باشد.

مرجع صالح رسیدگی به دعوی مطالبه اجرت المثل ملک

در این خصوص قانون آیین دادرسی مدنی دعاوی مربوط به مطالبه اجرت المثل ملک را به دو قسمت تقسیم کرده است. دعاوی مطالبه اجرت  المثل برای مبالغ کمتر از 20 میلیون تومان و دعاوی مطالبه اجرت المثل برای مبالغ بیشتر از 20 میلیون تومان. مبالغ کمتر از 20 میلیون تومان در صلاحیت شورای حل اختلاف محل وقوع ملک و مبالغ بیشتر از 20 میلیون تومان در صلاحیت دادگاه حقوقی محل وقوع ملک است.

اما از آنجا که اجرت المثل یک دعوی رسمی مبتنی بر نظر کارشناسانه است و در این زمینه کارشناس رسمی دادگستری باید مبلغ مورد نظر را تشخیص و ارائه نماید، خواهان ابتدا باید یک دادخواست جداگانه ای مبنی بر تأمین دلیل به کارشناس، ارائه و تعیین مبلغ دقیق اجرت المثل را تقاضا نماید، مگر اینکه صاحب ملک، خود یا وکیل متخصص در این زمینه، توانایی تخمین حدود و میزان اجرت المثل مربوطه را داشته باشند.

مشاوره حقوقی آنلاین

ملک همواره به عنوان سرمایه مهم و با ارزش به حساب می آید،دعاوی ملکی نیز از دعاوی حساس و پرهزینه می باشد، در پرونده های ملکی نیاز به حضور حداقل ۲ وکیل از ابتدای پرونده می باشد، هرگز پرونده های ملکی را بدون وکیل پیگیری نکنید یا حداقل از وکیل بهره مند شوید.

گروه حقوقی ما با داشتن وکیل ملکی متخصص اطلاعات حقوقی کاربردی و سودمند در زمینه ملکی را ارائه می دهد برای بهره مند شدن از مشاوره حقوقی اجرت المثل به سایت ما مراجعه کنید و در قسمت پرسیدن سوال ،مشکل یا سوال خود را مطرح نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *