مشاوره حقوقی دستور فروش ملک مشاع

مشاوره حقوقی دستور فروش ملک مشاع : ارتباط انسان ها با اموال و املاک خود، همواره یک رابطه مفروز نیست و در برخی موارد و به ویژه در جریان تقسیم ترکه، مالکیت مشاعی رخ می دهد.

مالکیت مشاع در جریانات روزمره و حقوقی، محدودیت های بسیاری برای مالکان مال مورد نظر ایجاد نموده و همین امر اسباب فروش ملک مشاع توسط یکی از شریکان و یا تعدادی از آن ها را فراهم می آورد.

دستور فروش ملک مشاع دارای تشریفات قانونی خاصی است که آن را از فروش مال غیر مشاع جدا نموده و پیشنهاد می گردد در زمینه املاک غیر منقول، به مشاوره حقوقی دستور فروش ملک مشاع رجوع گردد.

مشاوره حقوقی تلفنی و حضوری

اهیمت رجوع به وکیل دادگستری و استفاده از تجربه و دانش ویدر پیگیری پرونده  و خسارات روانی و مالی در صورت عدم استفاده از وکییل دادگستری بر کسی پوشیده نیست .

تیم حقوقی ما  از بهترین و کیل تهران در همه زمینه حقوقی اعم از کیفری، ملکی ، خانواده و …  استفاده می نماید و امکان دریافت مشاوره حقوقی رایگان  برای شما از طریق تماش با شماره 44386581 فراهم آورده است.

ملک مشاع چیست؟

به زبان ساده و عامیانه، ملک مشاع، ملکی است که دارای مالکین متعدد ( دو نفر و بیشتر ) است و مالکیت هر کدام از شرکا، در ذره ذره ملک مورد نظر محرز بوده و سهم تعیین شده هر کدام از شرکا در محدوده مشخصی از ملک نخواهد بود و در تمام ملک جریان دارد. این امر بیشتر در نتیجه تقسیم ارث رخ می دهد و ملک را مشمول قوانین مربوط به مال مشاع قرار می دهد.

منظور از افراز نمودن و مفروز شدن مال، تقسیم ملک مشاع بین شرکا، به نحوی است که مالکیت هر کدام از آنها بر محدوده مشخصی از ملک، تعیین شود به نحوی که بتوان با استقلال کامل برای آن میزان از ملک، سند مالکیت دریافت نموده و تمام حقوق مالکیت مستقل را داشته باشد و مالک بتواند در سهم مشخص شده خود به استقلال از دیگران تصمیم بگیرد.

مشاوره حقوقی دستور فروش ملک مشاع

دستور فروش ملک مشاع

محدودیت های استیفای منفعت از افراز ملک مشاع ، همواره شریک و یا برخی از شرکا را به فروش مال مشاع غیر قابل افراز ترغیب نموده است. اما چرا می گویند یک ملک، غیر قابل افراز است؟

در برخی مواقع افراز یک ملک غیر منقول، سبب ایجاد خسارت به برخی از شرکا و افزایش منفعت برخی دیگر از آن ها می گردد. در موارد دیگری نیز افراز ملک به نحوی که سهم هر یک بر محدوده مشخصی از ملک تعیین گردد، امکان پذیر نبوده و همین امر موجبات دستور فروش ملک مشاع را فراهم می آورد.

اما دستور فروش ملک مشاع چیست؟ این دستور، نتیجه کسب رأی در دادگاهیست که خواهان در آن دعوی دستور ملک مشاع را مطرح به طرفیت دیگر شرکا خود مطرح نموده است.

برای بهره مند شدن از مشاوره حقوقی آنلاین از وکیل ملکی  به سایت عدل جویان مراجعه کنید و در بخش پرسیدن سوال مشکل خود را با وکلای متخصص ما مطرح نمایید مطمئن باشید در اسرع وقت پاسخ خود را دریافت خواهید نمود

تشریفات دستور فروش ملک مشاع

هیچ گونه حکم قانونی، بدون تشریفات خاص حقوقی و یا قضایی نخواهد بود. قانون جهت جلوگیری از اضرار به شرکای ملک مشاع و همچنین رعایت حقوق خواهان در خصوص فروش ملک مورد نظر، تشریفاتی را تدوین نموده است که به قرار ذیل است.

  1. دادخواست دستور فروش ملک مشاع از جانب خواهان ( شریک ملک مشاع )
  2. ارائه گواهی نامه عدم افراز ملک توسط واحد ثبتی ملک به درخواست خواهان
  3. دستور فروش ملک مشاع توسط دادگاه
  4. ارسال دستور دادگاه به دایره اجرای احکام مدنی و مبادرت به فروش مال غیر منقول مشاعی غیر قابل افراز به صورت مزایده
  5. فروش مال به بالاترین قیمت اعلام شده در مزایده
  6. تقسیم مال به نحو قانونی میان شرکا پس از کسر هزینه های قانونی از مبلغ به دست آمده

در هنگام انجام مزایده، قیمت پیشنهادی شرکای مال مشاعی اگر از دیگر قیمت های ابلاغ شده کمتر نباشد، اولویت داشته و آن ها می توانند با خرید سهم مشاعی خواهان، از فروش مال به ثالث خودداری کنند.

مرجع صالح رسیدگی به دادخواست دستور فروش ملک مشاع

در تمامی دادخواست هایی که در خصوص یک ملک غیرمنقول مطرح می گردد، دادگاه محل وقوع ملک صالح به رسیدگی است. اما با اینکه با توجه به موازین قانونی، درخواست فروش ملک مشاع، تابع مقررات آیین دادرسی مدنی نیست، با این حال محاکم دادگستری، درخواست مربوطه را در قالب دادخواست پذیرفته و مورد بررسی قرار می دهند. رأی دادگاه به صورت دستور بوده و قابلیت اعتراض ندارد، یعنی حکم و یا قرار نیست، اما از اعتبار امر مختومه برخوردار نبوده و قابلیت طرح دوباره در مراجع نخستین را دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *