مشاوره حقوقی دستور تخلیه

مشاوره حقوقی دستور تخلیه : به دنبال عدم تخلیه ملک مسکونی و تجاری توسط مستاجر موجر می تواند برای الزام کردن مستاجر به خروج از ملک می تواند با مراجعه به وکیل دادگستری از اطلاعات مفید حقوقی دستور تخلیه بهره مند شود.در سالیان گذشته و با افزایش رشد شهر نشینی، آمار قراردادهای مربوط به اجاره نیز بالا رفته و آمار پرونده های حقوقی مربوط به تخلیه نیز افزایش چشم گیری یافته است.

دستور تخلیه چیست؟

دستور تخلیه، در نتیجه درخواست خواهان که یا مالک عین ملک استیجاری است و یا مالک منفعت آن و یا همان موجر، مبنی بر دستور تخلیه ( و نه حکم تخلیه ) از مرجع ذی صلاح، صادر و مستأجر موظف به تخلیه فوری ملک مورد نظر می گردد.
یکی از مهمترین مزایای مراجعه به وکیل دادگستری، تنظیم یک درخواست محکم با موضوعیت – دستور تخلیه – می باشد که اجرای عمل سریع تر و شدید تری را به دنبال داشته و خواهان دعوی را که همان موجر است زودتر به هدف خود که تخلیه فوری ملک است می رساند. اما طرح درخواست صدور حکم تخلیه، دارای سرعت اجرا نبوده و موجر را با مشکلات عدیده ای مواجه خواهد ساخت.

همچنین بخوانید : مشاوره حقوقی اعتراض به دستور تخلیه

مشاوره حقوقی رایگان

مشکلات و هزینه های مالی عامل بسیار مهم در عدم تمایل مردم به مشکلات حقوقی است . بسیاری از مردم به دلیل ترس از هزینه های اخذ وکیل از مراجعه به وکیل منصرف می شوند.

تیم حقوقی ما با وکلای متخصص و با تجربه و دل سوز در اقدامی دلسوزانه مشاوره حقوقی رایگان ارائه می دهد . با شماره 44386581-021 تماس بگیرید.

 

مشاوره حقوقی دستور تخلیه

تفاوت درخواست دستور تخلیه و درخواست حکم تخلیه

دستور تخلیه از حیث سرعت اجرا بسیار مطلوب بوده و پس از صدور دستور تخلیه، مستأجر ظرف یک هفته موظف به تخلیه عین مستاجره می گردد. اما حکم تخلیه مبتنی است بر تعیین جلسه رسیدگی، صدور حکم تخلیه ، تجدید نظر احتمالی و تقاضای صدور اجرائیه.

باید دقت نمود که عنوان نمودن دستور تخلیه در درخواست مربوطه، مبتنی بر اجتماع شرایط ویژه‌ای است که به قرار ذیل می باشند.

  1. اجاره نامه دارای زمان انقضا باشد. منظور از زمان انقضا، مدت دار بودن قرارداد اجاره است. هیچ قرارداد اجاره ای مادام العمر نبوده و عدم تعیین زمان اتمام قرارداد، آن را از اعتبار قانونی مربوط به قراردادهای رسمی و عادی خواهد انداخت.
  2. اجاره باید در دو نسخه مکتوب و کاملا مشابه تنظیم شده باشند و هیچ گونه تفاوتی با یکدیگر نداشته باشند. هر گونه تفاوت، هر چند جزئی باشد، اعتبار قرارداد اجاره را مخدوش خواهد نمود.
  3. هر دو نسخه اجاره نامه، به امضا موجر و مستأجر و دو نفر شاهد عادل رسیده باشد. چه قرارداد اجاره رسمی که در دفتر اسناد رسمی تنظیم شده باشد و چه قرارداد عادی که فی مابین طرفین است باید شامل امضاهای فوق الذکر باشد.
  4. مدت اجاره تمام شده باشد و یا به علت عدم رعایت موازین قانونی مربوط به قرارداد اجاره، حق استیفای منفعت از مستأجر برای مدت زمان باقی مانده در قرارداد اجاره منفسخ شده باشد. به عنوان مثال، مستأجر از ملک استیجاری استفاده غیر مشروع نموده باشد و یا اینکه بر خلاف مقررات مشخص شده از جانب موجر، از آن استیفای منفعت کرده باشد؛ مثلا موجر حق اجاره ملک را از مستأجر سلب کرده باشد و مستأجر به این کار مبادرت نموده باشد.
  5. هرگاه مستاجر به مدت سه ماه مبلغ اجاره مشخص شده در قرارداد اجاره را به موجر نپرداخته باشد.
    در برخی موارد، برخی از موجرین به علت عدم آشنایی با آیین دادرسی مدنی، با وجود اجتماع تمام شرایط فوق، درخواست خود را با موضوعیت – حکم تخلیه – مطرح و از مزایای استفاده از – دستور تخلیه – محروم می گردند.

مرجع صالح رسیدگی

مرجع صالح رسیدگی به درخواست تخلیه در خصوص املاک مسکونی، شورای حل اختلاف محل وقوع ملک استیجاری بوده و دستور تخلیه از جانب این مرجع، قابلیت اجرای فوری بدون نیاز به اجرائیه و تنها ظرف یک هفته را داشته و همچنین قابلیت اعتراض در همین مرجع را نیز دارد.

قوانین مربوط به دستور تخلیه ملک تجاری

قراردادهای اجاره همیشه در خصوص املاک مسکونی نبوده و حجم کثیری از این قراردادها را املاک تجاری تشکیل می دهد. اما دستور تخلیه این اماکن با املاک مسکونی متفاوت بوده و در این خصوص می توان به امکان طرح دعوی در دادگاه عمومی محل وقوع ملک تجاری اشاره نمود.

در صورت اجتماع شرایط پیش گفته فوق الذکر در خصوص دستور تخلیه املاک مسکونی ، موجر در املاک تجاری نیز می تواند در دادگاه عمومی دادخواست صدور دستور تخلیه صادر نماید و البته برای اجرای دستور موظف به پرداخت مبلغ رهن و یا سرقفلی مکان تجاری در صندوق دادگاه بوده و پس از اجرای دستور تخلیه و سپس کسر هزینه های مربوط به دادرسی و اجرائیات، مبلغ مورد نظر به موجر تحویل داده خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *