مشاوره حقوقی تعدیل و افزایش اجاره بها

مشاوره حقوقی تعدیل و افزایش اجاره بها : در زندگی مدرن امروزی و افزایش اجاره نشینی در عرصه های مسکونی و تجاری، قوانین مربوط به قرادادهای اجاره، موجر و مستاجر و مواردی از این قبیل نیز در حال گسترش بوده و همچنان مراحل پیشرفت خود را سپری می نمایند. یکی از مسائل مطرح شده در خصوص روابط موجر و مستاجر، تعدیل و افزایش اجاره بها بوده که با توجه به شرایط قانونی و درخواست معتبر حقوقی، قابل پیگیری در دادگاه های مربوطه می باشد. در این خصوص وکیل ملکی با توجه به دانش تخصصی خود و همچنین تجربه کافی  در این زمنیه می تواند مرجع مناسبی برای دریافت مشاوره حقوقی تعدیل و افزایش اجاره بها باشد.

اجاره بها چیست؟

اجاره بها یک اصطلاح حقوقی و در عین حال عامیانه نیز می باشد که منظور از آن مبلغ قابل پرداخت و مشخص شده در قرارداد اجاره از جانب مستاجر به موجر است. عرف و اکثریت قراردادهای اجاره، اجاره بها را به صورت ماهیانه قابل مطالبه می دانند اما این امر یک موضوع کاملا توافقی بوده و طرفین قرارداد می توانند با رعایت تمام موازین قانونی، نحوه مطالبه اجاره بها را به صورت دیگری توافق نمایند.

تعدیل و افزایش اجاره بها چیست؟

ماده 4 قانون روابط موجر و مستاجر ، حق تعدیل اجاره بها را برای طرفین قرارداد اجاره به رسمیت شناخته است. طبق این ماده:

هر کدام از طرفین قرارداد اجاره، اعم از موجر و مستاجر با توجه به بروز شرایط مدلل، می توانند نسبت به تعدیل اجاره بها و از طریق مراجع حقوقی اقدام نمایند.

قانون برای طرح چنین درخواستی، شرایطی را تعیین نموده است که عبارتند از:

 • اتمام مدت اجاره با توجه به قرارداد معتبر و قانونی اجاره
 • گذشتن سه سال تمام در قرارداد معتبر و قانونی اجاره و یا گذشت سه سال از حکم قطعی مبنی بر تعدیل اجاره بها

روش تعدیل و یا افزایش اجاره بها

تعیین قانونی این مبلغ بستگی به نظر کارشناس رسمی مشخص شده از جانب دادگاه دارد. عواملی که در تعیین مبلغ مورد نظر موثر می باشند  شامل موارد ذیل می گردد:

 • نوع ملک مورد اجاره و قدمت آن
 • مدت زمان اجاره توسط مستاجر
 • موقعیت جغرافیایی ملک مورد اجاره
 • مساحت ملک مورد نظر
 • کاربری ملک مورد اجاره

به غیر از موارد فوق الذکر، ممکن است هر امر دیگری در تعیین نظر کارشناس تاثیر داشته باشد. بهتر است در صورت تنظیم دادخواست مبنی بر تعدیل و افزایش اجاره بها، تمامی شرایط مورد نظر خواهان در دادخواست مطرح شده تا از دید کارشناس مخفی نماند.

مشاوره حقوقی تعدیل و افزایش اجاره بها

لزوم مراجعه به وکیل دادگستری و استمداد از وی در امور حقوقی بهترین و سودمندترین راه برای پیگیری  مشکلات حقوقی می باشد . گروه حقوقی ما با بهره گیری از بهترین وکیل تهران در زمینه کیفری ، خانواده، ملکی و … اماده پیگیری پرونده شما می باشد.

چگونگی طرح دعوی در خصوص تعدیل و افزایش اجاره بها

طرح دعوی در خصوص تعدیل و یا افزایش اجاره بها حتما باید در دادگاه عمومی محل وقوع ملک مورد اجاره صورت گیرد و همچنین دادخواست مذکور باید دارای تمام شرایط صحت یک دادخواست معتبر و قانونی باشد. موجر، مستاجر و ملک مورد اجاره باید در این دادخواست مشخص بوده و دعوی با موضوعیت تعدیل و یا افزایش اجاره بها مطرح گردد. حکم قطعی دادگاه کاملا مبتنی بر نظر کارشناس رسمی بوده و کارشناس رسمی دادگستری نیز باید تمامی شرایط ملک را جهت تعیین مبلغ قانونی لحاظ نماید.

مشاوره حقوقی تعدیل و افزایش اجاره بها

 1. رای دادگاه در خصوص این دعاوی به صورت حکم است نه دستور و قرار.
 2. موجر می تواند از مستاجر در دعوی مذکور، درخواست مطالبه مابه التفاوت اجاره بها نماید.
 3. قوانین مربوطه تنها در خصوص اجاره بهای املاک تجاری موضوعیت داشته و املاک مسکونی را دربر نمی گیرد.
 4. حکم صادر شده در خصوص تعدیل و یا افزایش اجاره بها، اعلامی بوده و احتیاجی به صدور اجرائیه ندارد.
 5. مشاوره حقوقی تعدیل اجاره بها تنها در صورت مشخص بودن اجاره بها در قرارداد اصلی قابل انجام است.
 6. شرط اولیه در قرارداد اصلی مبنی بر عدم تعدیل و افزایش اجاره بها، قابلیت استناد توسط خوانده را نداشته و مورد استناد دادگاه قرار نمی گیرد. چرا که برخلاف قوانین مذکور است و موجب خدشه وارد شدن به حقوق موجر است.

مشاوره حقوقی آنلاین

یکی از اقدامات بی نظر تیم حقوقی ما ارائه خدمات حقوقی به صورت آنلاین است . به این معنا که دیگر نیاز نیست شما وقت بگذارید و از منزلتان خارج شوید بلکه از طریق مراجعه به  سایت عدل جویان می توانید تمامی  اطلاعات مورد نیاز در زمینه حقوقی را آنجا کسب نماید.

علاوه بر این بدر سایت عدل جویان می توانید به قسمت پرسیدن سوال جدید بروید و در آنجا سوال یا مشکل خود را  مطرح کنید و مشاوره حقوقی آنلاین از ما دریافت نمایید. این پرسش و پاسخ در سایت به صورت رایگان است.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *