مشاوره حقوقی تعدیل اجاره بها

مشاوره حقوقی تعدیل اجاره بها : باید بیان داشت که اقامه دعوای تعدیل اجاره بها در شرایطی امکان مطالبه از دادگاه را خواهد داشت که میان موجر و مستاجر در مورد تعیین میزان اجاره‌ بهای جدید به تراضی طرفین آن عقد موافقتی حاصل نشده باشد و به ناچار درخواست تعیین آن را از دادگاه صالح آن خواستار شوند. در صورت اقامه دعوا توسط خواهان، دادگاه با تعیین کار‌شناس و اظهار نظر وی و با استناد به نظر وی میزان اجاره‌ بهای متناسب را میان آنها تعیین خواهد کرد.

شرایط اقامه دعوا

هیچ یک از طرفین قرارداد اجاره حق ندارند تا زمانی که مدت زمان اجاره به اتمام نرسیده باشد، اقدام به طرح دادخواست تعدیل اجاره بها را از دادگاه بخواهند. البته طرح این دادخواست باید مستند افزایش و کاهش و نوسانات هزینه ها باشد که در غیر این صورت اقامه دعوا تعدیل اجاره بها از نظر دادگاه بی معنا خواهد بود. از دیگر شروط اقامه دعوا می توان اظهار داشت که باید از تاریخ استفاده مستاجر از مال الاجاره یا تاریخ مقرر در حکم قطعی که در خصوص تعیین و تعدیل اجاره بها صادر شده است فراتر از سه سال تمام گذشته باشد. این ها موارد و شروطی هستند که در ماده ۴ قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال ۵۶ وضع شده اند.

روند رسیدگی

در مشاوره حقوقی  تعدیل اجاره بها از لحاظ حقوقی این امکان وجود دارد که قبل از اقامه دعوا در دادگاه می توان ابتدا اظهار نامه ای رسمی توسط موجر تنظیم گردد تا در جهت دعوت مستاجر به توافق به تراضی در خصوص تعیین میزان اجاره بهای جدید و ارسال آن به وی اقدام به این توافق کنند. در صورت اینکه اگر از این طریق نیز به نتیجه نرسیدند تعدیل اجاره بها را به مراجع صالح قضایی محول کنند.

لازم به ذکر است برای اقامه این دعوا تفاوتی از این بابت ندارد که مستاجر یا موجر اقدام به اقامه دادخواست کند.

بعد از اقامه دعوا و شروع رسیدگی به آن دادگاه با توجه به نظر کارشناس رسمی و استناد به آن میزان اجاره بها جدید را تعیین کرده و تعدیل اجاره بهای آن را محقق ساخته است. کارشناسی نیز نظر رسمی خود را با توجه به قیمت منطقه و معیار و ملاک های عرف با توجه به شرایط محیطی و نوسانات ناشی از تغییر قیمت و هزینه ها اعلام می دارد.

مرجع صالح جهت رسیدگی به دادخواست تعدیل اجاره بها

در صورتی که اختلافی در وجود رابطه استیجاری میان مال الاجاره، مستاجر و موجر نباشد و این مورد احراز شده باشد، با شوراهای حل اختلاف خواهد بود. اما در صورتی که وجود رابطه ی استیجاری میان مال الاجاره، مستاجر و موجر محرز نبوده باشد و در عمل و واقع عقد اجاره ای تشکیل نشده باشد و تا قبل از احراز وجود این رابطه، رسیدگی به دادخواست تعدیل اجاره بها با دادگاه عمومی و حقوقی صالح است.

مراحل اقدام در مشاوره حقوقی تعدیل اجاره بها

 

درمشاوره حقوقی  الزام به تعدیل اجاره بها باید بیان داشت ، امروزه اقامه و طرح دادخواست به شکل الکترونیکی در سامانه ثنا انجام می شود. در صورت استفاده از وکیل او می تواند از این طریق اقدام به ثبت دادخواست نماید و بعد از این مرحله باید برای تعیین دادگاه و ادامه این فرآیند به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کرد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *