مشاوره حقوقی الزام به تمکین

مشاوره حقوقی الزام به تمکین : همواره بعد از وقوع نکاح و ازدواج طرفین نکاح یعنی زن وشوهر مسئولیت ها و وظایفی را نسبت به هم خواهند داشت.

هرکدام از زوج و زوجه باید در چهارچوب قانون وشرع وظایف و مسئولیت های خویش را به نحو احسن انجام دهند تا خانواده همچنان پایدار بماند.

تمکین در لغت به معنای اطلاعت بیان شده در حقوق معمولا تمکین در مورد زن یا زوجه به کار برده می شود.

در حقوق تمکین در ۲بخش تمکین عام وتمکین خاص بیان می شود.

تمکین عام در مشاوره حقوقی الزام به تمکین

بعد از ازدواج ونکاح وظایفی برای زوجه یا زن نسبت به شوهر ایجاد می شود از جمله آنکه زوجه باید در حدود عرف از شوهر خود در زمینه های مختلف اطاعت نماید.

به این اطاعت زوجه از  شوهر خود  تمکین عام  گویند. ازجمله مواردی که زوجه باید آنرا بپذیرد ریاست شوهر برخانواده می  باشد.

به این معنا: این شوهر است که ریاست خانواده را برعهده می گیرد که آثار و تبعاتی دارد.

 زوجه تازمانی از شوهر خود باید اطاعت و تمکین نماید که درخواست ها ی زوج یا شوهر در حد متعارف و معمولی بوده و برخلاف شرع یا قانون نباشد.

برای نمونه: اگر مردی از زن درخواست نماید که با بی حجابی وارد سطح  شهریا جامعه شود زوجه می تواند از این درخواست وی سر  باز ؛ زند و از او تمکین ننماید واین نوع عدم تمکین ها هرگز قابل پیگیری نبوده و نمی توان از این طریق زوجه را ملزم به تمکین نمود.

مشاوره حقوقی الزام به تمکین

آثار ریاست شوهر بر خانواده

همانطور که پیش تر در مقاله مشاوره حقوقی الزام به تمکین بیان شد ازجمله مواردی که زوجه  ملزم به تمکین و اطاعت ازشوهر خود می باشد.

پذیرفتن ریاست شوهر بر خانوداه است این درحالی است که باید درنظر داشت که ریاست شوهر برخانواده آثاری به دنبال دارد ازجمله :

  1. در مسئله تعین مسکن برای زندگی مشترک این شوهر می باشد که طبق قانون اختیار و قدرت تعیین مسکن را دارد.
  2. اقامتگاه زنی که به ازدواج مردی در می آید،اقامتگاه همسر  وی می باشد.
  3. زوجه یا زن می تواند بااذن و اجازه همسر خود که ریاست خانواده را عهده دار می باشد از نام خانوادگی همسرش استفاده نماید.

ریاست شوهر برخانواه بیشتر شبیه اجرای یک وظیفه و مسئولیت اجتماعی می باشد.

بنابراین ریاست شوهر برخانواده و الزام به تمکین از وی با هدف حفظ سلامت و استحکام خانواده می باشد و سوء استفاده از این اختیار غیر قانونی و مجازات در پی دارد.

گروه حقوقی ما  از طریق مشاوره های تلفنی این فرصت را برای شما به وجود آورده تا بیشترین و سودمندترین اطلاعات تمکین را کسب نماید

تمکین خاص

در مقابل تمکین عام، تمکین خاص وجود دارد؛

تمکین خاص بیشتر درمورد زوجه یا زن به کار می رود.

درحقیقت تمکین خاص  وظایف و مسئولیت زوجه نسبت به مرد در مسائل جنسی و نیازهای جنسی شوهر خود را در برمی گیرد این نوع تمکین را در اصطلاح  تمکین جنسی نیز نامیده اند.

عدم تمکین زن در این مسئله موجب بروز اختلافات شدید در خانواده حتی منجربه طلاق و جدایی زن و شوهر  می شود.

زیرا این نوع تمکین را بعضی از حقوق دانان جزوه مقتضای عقد نکاح بیان می دارند.

نکته بسیار مهم آن است که حتی اگر زوجه از قبل در سند ازدواج شرط کرده باشد که وظیفه ای در قبال برطرف کردن نیاز جنسی شوهر خود ندارد.  این شرط باطل ، اعتبار و اثر قانونی  ندارد.

بنابراین مرد به راحتی  می تواند در صورت عدم تمکین خاص زن وی را از طریق قانونی و قضایی الزام به تمکین نماید. درصورت عدم تمکین زن اعم از خاص و عام عواقب و آثاری به دنبال خواهد داشت که بیان خواهیم کرد.

نشوز

چنانچه زن یا زوجه از شوهر خود تمکین نکند اعم از تمکین عام وخاص به چنین زنی ناشزه و به عمل وی نشوز گویند،نشوز زن تبعاتی به دنبال دارد؛زنی که  به عنوان زن ناشزه معین می شود از پاره ای ازحقوق ها محروم می شود.

حقوقی که زن ناشزه از آن محروم می شود:

  1. نفقه بر او تعلق نمی گیرد
  2. عدم تمکین زن به مرد این اجازه را می دهد بتواند از دادگاه اجازه واذن ازدواج مجدد بگیرد
  3. یکی از مسائل حقوقی الزام به تمکین ، تنصیف دارایی می باشد که چنانچه زنی به عنوان زن ناشزه معین شود دیگر از این حقوق محروم خواهد شد.

هزینه های پیگیری پرونده های حقوقی برای اکثر مردم دغده ای اصلی به شمار می آید .

 شما می توانید از طریق مراجعه به سایت  و به صورت  آنلاین و یا با تماس با شماره های گروه حقوقی ما از خدمات  حقوقی ارزان بهرمند شوید.

مواردی که زوجه  مطابق قانون حق عدم تمکین دارد

۱٫ با استناد به ماده ۱۱۲۷ قانون مدنی ،چنانچه مرد دارای مریضی هایی مقاربتی باشد زوجه می تواند از شوهر خود در مسئله تمکین خاص تمکین نکند

  1. حق حبس زوجه دیگر مسئله مطروحه می باشد،اگر زوجه باکره باشد و مهریه خود را مطالبه نماید تا زمان دریافت مهریه به راحتی می تواند از تمکین خاص خودداری کند.
  2. چنانچه شوهر منزلی برای زوجه تهیه ننماید طبیعتا نمی تواند از زوجه انتظار تمکین عام را داشت باشد.

حق حبس زوجه

در مشاوره حقوقی الزام به  تمکین از حق حبسی صحبت خواهیم کردکه بسیار مهم و تاثیرگذار بوده؛ دخترهای باکره ای که زادواج می کنند تازمانی که باکره اند  ومهریه آنها عندالمطالبه است اگر مهریه خود را از شوهر مطالبه نمایند  تازمانی که مهریه را دریافت نکرده اند می توانند از هر نوع تمکینی اعم از عام وخاص امتنناع ورزند.

روند رسیدگی

شوهر زوجه ناشزه می تواند با مراجعه به دفتر های خدمات قضایی و استفاده از وکلای مجرب عدل جویان دادخواستی را با عنوان الزام به تمکین به ثبت رساند و پس از تشکیل دادگاه به کمک وکیل خود در صدد اثبات عدم تمکین زن و به دنبال آن الزام به تمکین زن برآید.

بدیهی است برای پیروزی در یک پرونده و احقاق حق خود در دعاوی نیاز به همکاری با یک وکیل دادگستری و حضور شما در دفتر وکالت ایشان برای برسی جزئیات پرونده می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *