مشاوره حقوقی اقساط حکم اعسار

مشاوره حقوقی اقساط حکم اعسار : در پی عدم کفایت اموال یک فرد که در یک دعوی مالی، مدیون شناخته شده و محکوم به پرداخت دین به دائن شده است، ممکن است دادخواست اعسار از نوع تقسیط دین ( تقسیط محکوم به ) مطرح و منجر به حکم تقسیط دین گردد که یکی از صور عمده حکم اعسار است. اما این تقسیط خود مسائل حقوقی مختلفی را به دنبال خواهد داشت که سعی شده است در این مقاله مورد بررسی واقع گردد. اخذ مشاوره حقوقی اقساط حکم اعسار از وکیل دادگستری نیز نقش قابل توجهی در تبیین و تفهیم موضوع به مراجعه کنندگان خواهد داشت.

معسر کیست و اقساط حکم اعسار چیست؟

معسر کسی است که اموال او پس از خروج مستثنیات دین، جهت پرداخت دینی که در دادگاه بدان محکوم شده است کافی نبوده و پس از ارائه دادخواست حکم اعسار به دادگاه مورد نظر، حکم اعسار مطلق و یا تقسیط محکوم به را دریافت و مشمول حمایت های قانونی جهت پرداخت دین خود گردد.

در این مقاله اعسار مطلق را کنار گذاشته و در خصوص تقسیط محکوم به توسط دادگاه می پردازیم . دریافت حکم اعسار از دادگاه همواره عمده ترین انگیزه مراجعه کنندگان به وکیل را تشکیل داده است.

مشاوره حقوقی رایگان

گروه حقوقی عدل جویان از طریق مشاوره حقوقی حضوری ، تلفنی، آنلاین ،مشاوره حقوقی ۲۴ساعته بهترین وسودمند ترین اطلاعات را برای شما عزیزان ارائه می دهد.ارائه اطلاعات  راهکار های حقوقی در زمینه های مختلف  اعم از امور حسبی و کیفری وجرایم رایانه ای و خانواده و..ازمجموعه اقداماتی است که تیم حقوقی ما در راستای بهره مند شدن همه مردم ایران حتی کسانی که مشکل مالی دارند انجام داده است.

مشاوره حقوقی اقساط حکم اعسار

نحوه حکم دادگاه به تقسیط محکوم به

اقساط حکم اعسار و همچنین اعسار از هزینه دادرسی توسط دادگاه، ضروریات و مقدماتی را می طلبد که پیش از هر چیز باید به دادخواست تقسیط محکوم به توسط محکوم علیه اشاره نمود. در این زمان، محکوم علیه لیست کاملی از اموالی را که دارد نوشته و به دادگاه تحویل می دهد. سپس برای اثبات اعسار خود از پرداخت محکوم به، می تواند از شهادت شهود و سوگند استفاده نموده و قوانین آیین دادرسی مدنی را در خصوص آن ها رعایت نماید.

نتایج حقوقی اقساط حکم اعسار

پس از دریافت حکم اعسار، در صورتی که مدیون به علت عدم پرداخت دین زندانی شده باشد، از حبس آزاد و حکم ممنوع الخروجی او لغو و به زندگی روزمره خود برمی گردد. چرا که باید امکان کار و فعالیت برای مدیون فراهم شود تا بتواند از عهده اقساط مقرر شده برآید.

در مدت پرداخت دین به صورت اقساط، هر گاه مدیون از پرداخت دین در تاریخ مشخص شده خودداری کند، مشمول حکم جلب شده و در این صورت بازداشت و در صورت عدم پرداخت قسط مشخص شده، زندانی می گردد. باید دقت نمود که هر زمان پس از تقسیط حکم اعسار، مدیون شرایط پرداخت بدهی را به دست آورد از اعسار خارج و از محل اموال او، بدهی مورد نظر به دائن پرداخت می گردد و حکم تقسیط اعسار پردخت محکوم به لغو می گردد.

اعتراض به اقساط حکم اعسار

این اعتراض می تواند توسط هر یک از طرفین دعوی اصلی انجام گیرد. اعتراض موردنظر توسط محکوم له و محکوم علیه، نسبت به میزان مبلغ مقرر شده درهر قسط خواهد بود. ممکن است محکوم له ادعا کند که محکوم علیه توانایی پرداخت مبلغی بیشتر از مبلغ مشخص شده در هر قسط را داشته و محکوم علیه نیز با اعتراض به مبلغ مقرر شده، ادعا نماید که توانایی پرداخت مبلغ اقساط را ندارد. به هر حال هر کدام از طرفین موظف به اثبات ادعای خود در محضر دادگاه بوده و در صورت عدم اثبات ادعای خود، حکم دادگاه به مبلغ مقرر شده برای اقساط حکم اعسار، قابلیت اجرایی خواهد یافت. یکی از مهمترین مسائل مطرح شده در جلسات مشاوره حقوقی اعسار از هزینه دادرسی ، همین اعتراض به مبلغ مشخص شده است.

نکاتی در خصوص اقساط حکم اعسار

  1. دعوی مبتنی بر دادخواست تقسیط اعسار، ماهیت غیر مالی داشته و قابل تجدیدنظر خواهی است.
  2. به دعوای اقساط اعسار، خارج از نوبت رسیدگی می گردد و حکم مورد نظر سریعا قابلیت اجرایی خواهد داشت.
  3. اگر مدعی اعسار و تقسیط دین، جهت ترغیب قاضی دادگاه به ارائه حکم در این زمینه، در خصوص تشریح اموال خود دروغ گفته باشد، دادگاه ضمن رد حکم اعسار سابق، متخلف را به پرداخت خسارات وارده به طرف مقابل محکوم می نماید.
  4. هر گونه پنهان کاری در خصوص تکمیل لیست اموال از جانب مدیون، وی را مشمول حبس تعزیری درجه 7 می نماید.
  5. هرگونه ارتکاب تقصیر برای فرار از پرداخت دین و دریافت حکم اعسار، هر چند سبب صدور حکم اعسار می گردد اما بنا بر نظر قاضی، متخلف به مدت شش ماه تا دو سال از برخی حقوق اجتماعی محروم خواهد شد.

دفتر وکالت گروه حقوقی عدل جویان در غرب تهران در منطقه صادقیه واقع می باشد،شما عزیزان برای بهره مندی از سودمند ترین و کاربردی ترین مشاوره حقوقی غرب تهران می توانید به گروه حقوقی ما واقع در غرب تهران،صادقیه،خیابان شهدای صادقیه جنوبی جنب رستوران پاییز،پلاک۴۱،طبقه ۴ مراحعه فرمایید. وکلای دل سوز و نخبه مادر غرب تهران آماده ارائه کاربردی ترین و راهگشاترین و سودمند ترین راهکار ها  در زمینه های مختلف حقوقی اعم از خانواده،کیفری،ملکی و….می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *