مشاوره حقوقی اعسار از هزینه دادرسی

مشاوره حقوقی اعسار از هزینه دادرسی : طرح دعوی در دادگستری ها بدون هزینه نبوده و فرد باید هزینه هایی را تحت عنوان هزینه های دادرسی بپردازد.

منظور از هزینه های دادرسی، مواردی همچون هزینه تمبر، دستمزد کارشناس، هزینه اجرای قرار معاینه و تحقیقات محلی و اجرای حکم است.

در برخی از دعاوی مطرح شده، هزینه های دادرسی به قدری بالا  می رود که فرد ممکن است توان پرداخت آن هزینه ها را نداشته باشد.

در صورتی که قوانین حمایتی در این زمینه وجود نداشته باشد، بسیاری از افرادی که حقوق آن ها توسط دیگری تضییع شده است، ممکن است هرگز نتوانند به احقاق حقوق خود دست یابند.

بنابراین قانون در این زمینه قوانین مربوط به اعسار از پرداخت هزینه دادرسی را تدوین نمود.

اعسار چیست و معسر کیست؟

اعسار در لغت به معنای در رنج و سختی بودن و نداشتن تمکن مالی است و در اصطلاح حقوقی به کسی گفته می شود که به علت عدم تمکن مالی مطلق ( بیش از مستثنیات دین ) و یا عدم دسترسی به اموال خود در زمان طرح دعوی، توانایی پرداخت هزینه های مربوط به دادرسی و یا پرداخت دیون خود را نداشته باشد و حکم اعسار وی نیز توسط مراجع ذی صلاح صادر شده باشد.

معسر فردیست که حکم اعسار از طرف دادگاه در خصوص وی صادر می گردد و مشمول قوانین حمایتی در این زمینه می گردد.

مشاوره حقوقی رایگان

برای این منظور با شماره 02144386581 تماس بگیرید و از وکیل متخصص اطلاعات حقوقی و کاربردی در آن زمینه دریافت کنید.

مشاوره حقوقی اعسار از هزینه دادرسی

ادله قانونی اثبات اعسار از هزینه دادرسی

فردی که ادعای اعسار نموده باید ضمن دادخواست جداگانه و یا با ضمیمه نمودن ادعای اعسار به دادخواست اصلی، ضمن تشریح لیست کامل اموال و دارایی خود، شاهدان خود را معرفی و مشخصات آن ها و همچنین شهادت آن ها را به صورت کتبی در دادخواست مربوطه درج نماید.

در اثبات ادعای اعسار از هزینه دادرسی ، شهادت دو مرد که دارای تمامی ویژگی های مربوط به شاهدان مورد پذیرش قانون باشند کافی بوده و در صورت درخواست دادگاه مورد نظر، باید در جلسه دادرسی مربوطه حاضر و در محضر قاضی شهادت بدهند.

در صورت عدم حضور هیچ گونه شاهدی و یا عدم پذیرش آنان از جانب دادگاه، خواهان دعوی اعسار می تواند به ادله قانونی دیگری که در این زمینه قانونی شمرده شده است متوسل شده و ادای سوگند نماید. مراجعه به وکیل و اخذ اطلاعات حقوقی اعسار از هزینه دادرسی می تواند در ارائه ادله محکم به مراجعه کنندگان کمک شایان توجهی بنماید.

تشریفات رسیدگی به دادخواست اعسار از هزینه دادرسی

قانون در این زمینه تشریفات خاصی را مقرر ننموده تا در اولین فرصت مقرر به چنین دعوایی رسیدگی و حکم مربوطه صادر گردد. مدیر دفتر دادگاه مورد نظر طی دو روز از تاریخ وصول دادخواست اعسار از هزینه دادرسی، دادخواست مربوطه را به اطلاع قاضی رسانده و در اختیار وی قرار می دهد تا حسب مورد با توجه به ادله موجود، قرار اعسار و یا عدم اعسار از هزینه دادرسی را صادر نماید. پیشنهاد می گردد در خصوص چنین دادخواستی از مراجعه به وکیل دادگستری اعسار از هزینه دادرسی غافل نشد.

مشاوره حقوقی اعسار از هزینه دادرسی

اثبات ادعای اعسار فرد مدعی اعسار با مزایای همراه خواهد بود ازجمله آنکه به طورموقت تا پایان رسیدگی چنانچه هنوز فرد معسر باشد از پرداخت هزینه های دادرسی معاف می شود. همچنین درصورت اثبات اعسار فرد مدعی اعسار، وی می تواند ازدادگاه درخواست وکیل معاضدتی نماید. وکیل معاضدتی وکیلی می باشد که دادگاه به رایگان دراختیار فرد معسر قرار داده تا پرونده وی را به طور رایگان پیگیری نماید.

چنانچه فردی که معسربوده به هرنحو درطول رسیدگی تمکن مالی پیدا کند و توانایی پرداخت هزینه هایی دادرسی را داشته باشد، معافیت وی ازپرداخت هزینه دادرسی منتفی خواهد شد. وی می بایست هزینه های دادرسی را پرداخت نماید و همچنین چنانچه فردی که اعسار وی ثابت شده است در دعوای مطروحه خود پیروز شود وی می بایست هزینه دادرسی را پرداخت نماید.

مرجع صالح رسیدگی به دعوای اعسار از هزینه دادرسی

قانون در این زمینه با ابراز حداکثری ملاحظه فرد معسر، بسیاری از تشریفات حقوقی را کنار گذاشته و امکان رسیدگی به دادخواست اعسار را در دادگاه رسیدگی به دعوای اصلی فراهم نموده است. دعوای اعسار از پرداخت هزینه دادرسی در تمام مراحل رسیدگی به یک پرونده از دادگاه نخستین گرفته تا فرجام و تجدید نظرخواهی قابل طرح و رسیدگی خواهد بود. در این زمینه می توانید برای کسب اطلاعات سودمند به وکیل دادگستری مراجعه کنید.

نکاتی در خصوص دعوای اعسار از هزینه دادرسی

  1. معسر پس از دریافت حکم اعسار از هزینه دادرسی در تمام مراحل رسیدگی به آن دعوی، می تواند از حکم مورد نظر استفاده نماید.
  2. معافیت از پرداخت هزینه دادرسی، برای دعاوی جداگانه، باید به صورت جداگانه دریافت گردد.
  3. معافیت از پرداخت هزینه دادرسی می تواند در دعاوی متعدد بر یک فرد به وسیله معسر مورد استناد قرار گیرد.
  4. حکم اعسار بعد از فوت معسر لغو و ورثه نمی توانند به استناد آن از هزینه های دادرسی معاف گردند. ورثه نیز در صورت نیاز باید به صورت جداگانه حکم اعسار دریافت نمایند.
  5. اگر معسر در دعوای مطرح شده، محکوم له شناخته شود، پس از دریافت اعسار از پرداخت محکوم به ، حکم اعسار وی لغو و موظف به پرداخت هزینه های دادرسی می باشد.
  6. تاجر نمی تواند دادخواست اعسار بدهد. در صورتی که تاجر از پرداخت هزینه های دادرسی ناتوان باشد باید درخواست ورشکستگی بدهد.

نکات حقوقی و جزئیات بسیاری در خصوص قوانین مربوط به اعسار وجود دارد که با مراجعه به وکیل و کسب اطلاعات حقوقی در مورد اعسار از هزینه دادرسی می توان از آن ها آگاه گردید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *