مشاوره حقوقی اثبات مالکیت

مشاوره حقوقی اثبات مالکیت : یکی از مسائلی که در زمره دعاوی حقوقی مطرح شده و با چالش های بسیاری نیز همراه می گردد، دعوی اثبات مالکیت است. اثبات مالکیت باید مبتنی بر دلایل کاملا مستند و قانونی بوده و قابلیت طرح در محضر دادگاه را داشته باشد. مشاوره حقوقی اثبات مالکیت نیز با توجه به عدم آگاهی اقشار مختلف اجتماع در خصوص طرق اثبات مالکیت فعالیت نموده و مشاوره های تخصصی خود را در این خصوص به مراجعه کنندگان ارائه می دهد.

در ادامه این  امر را به صورت تخصصی تر دنبال خواهیم نمود با وکیل پایه یک دادگستری گروه حقوقی عدل جویان همراه باشید..

مالکیت به چه معناست؟

مالکیت یک اصطلاح کاملا حقوقی میان یک شخص و یک نوع مال است که دارای آثار خاصی از جمله امکان تصرف در مال مورد نظر در حدود قانون و برای مالک می باشد.

مالکیت یک فرد بر مال و یا اموال خود ممکن است  به صورت مفروز و یا مشاع باشد. مال مفروز کاملا مستقل بوده و به صورت واحد در تصرف مالک قرار دارد با این حال، مال مشاع در مالکیت دو یا چند نفر قرار داشته و تصرفات شرکا در مال مورد نظر، به صورت کاملا مستقل و بدون توجه به سهم المال دیگر شرکا امکان پذیر نیست.

اثبات مالکیت

افراد ممکن است به علل مختلفی نیاز به اثبات مالکیت داشته باشند. زمانی که مالکیت یک فرد بر مال خود، به علل جانبی از جمله وجود قراردادهای مشابه و متعدد مبنی بر مالکیت دیگران مورد سوال واقع می گردد، دعوی اثبات مالکیت نیز نمود می یابد. این علت متداول ترین دلیل موجود در خصوص دعوی اثبات مالکیت است.

قانون طرق اثبات دعوی مالکیت را مشخص نموده است. ادله معتبر جهت اثبات مالکیت را می توان شامل موارد ذیل دانست:

  • سند مالکیت رسمی
  • سند مالکیت عادی
  • شهود معتبر
  • سابقه تصرف

سند مالکیت رسمی

در این میان وجود سند رسمی مهمترین ادله موجود جهت شناخت مالکیت است و اصولا فردی که دارای سند رسمی مالکیت باشد می تواند ادعای مالکیت خود را به ساده ترین شکل ممکن به انجام رساند.

در جامعه کنونی ما نیز ارزش و اهمیت بسیار زیادی برای اسناد رسمی قائل می باشند و اصولا قانون ادعای مالکیت دیگران را با ادله عادی، در خصوص عدم مالکیت یک فرد با دارا بودن سند رسمی، بی اعتبار دانسته و جایی برای بحث و جدل باقی نمی گذارد.

برای پیگیری دعاوی ملکی خود می توانید با وکیل ملکی گروه حقوقی عدل جویان از طریق شماره 44386581-021 تماس بگیرید و از مشاوره حقوقی رایگان بهره مند شوید.

مشاوره حقوقی اثبات مالکیت

سند مالکیت عادی

ممکن است سند مالکیت یک مال به صورت عادی و در قالب یک قرارداد عادی، اعم از قرارداد کتبی و یا شفاهی، منتقل شده باشد. اثبات انتقال مال از طریق اسناد کتبی بسیار راحت تر بوده و اصولا احتمال شکست دعوی اثبات مالکیت در قراردادهای شفاهی بسیار بالا بوده و در جوامع امروزی و با افزایش سطح آگاهی عمومی مردم، کمتر شاهد چنین قراردادهایی می باشیم.

با  این حال خوانده می تواند عدم اعتبار قراردادهای عادی را با توجه به اثبات مواردی از قبیل، فسخ، انفساخ، تفاسخ و مواردی از این قبیل به اثبات رسانده و ادعای خواهان را بی اثر بداند.

شهود معتبر

هر گز در دعوی اثبات مالکیت، شهادت شهود کاملا معتبر را دسته کم نگیرید. شرایط شهود را بر طبق قانون مطالعه نموده است و شاهدان خود را جهت دفاع از دعوی اثبات مالکیت خود در دادگاه حاضر نمایید. استفاده از شهادت شهود در خصوص اثبات مالکیت املاک در مناطق روستایی و فاقد اسناد رسمی مالکیت، بسیار کاربردی بوده و می تواند نتیجه مطلوب را برای شما به ارمغان بیاورد.

سابقه تصرف

بر طبق قاعده ید، مالی که در تصرف شماست، پس در مالکیت شما قرار دارد. اما این اماره تا جایی اعتبار خود را حفظ می کند که توسط یک قرارداد کاملا معتبر همچون سند رسمی، قولنامه، اجاره و مواردی از این قبیل، مورد منازعه واقع نگردد.

امروزه و با توجه به افزایش قوانین مربوط به تنظیم اسناد رسمی و یا عادی، صرفا نمی توان سابقه تصرف را جهت اثبات مالکیت به کار برد. با این حال از این اماره قانونی جهت اثبات مالکیت بر اراضی بدون سند و یا در خصوص حیازت مباحات به وفور استفاده شده است.

مشاوره حقوقی اثبات مالکیت

اثبات مالکیت یک دعوی حقوقی و با توجه به نوع مال مورد نظر قابلیت طرح در دادگاه محل وقوع مال غیر منقول و یا دادگاه محل اقامت خوانده را در خصوص اموال منقول دارد.

در صورتی که از لحاظ مالی توانایی گرفتن وکیل اثبات مالکیت را ندارید، می توانید با دریافت اطلاعات حقوقی تخصصی در این زمینه از مشاوره حقوقی تلفنی وکلای دل سوز ما بهره مند شوید به منظور ارتباط با بهترین وکیل تهران با شماره 44386581-021تماس بگیرید و به صورت کاملا رایگان با وکیل ملکی صحبت کنید در ضمن به منظور ارائه خدمات به صورت شبانه روزی

می توانید در طی 24 ساعت به سایت عدل جویان مراجعه کنید و در قسمت پرسیدن سوال جدید ، پرسش حقوقی خود را مطرح نموده  به صورت آنلاین پاسخ دریافت کنید تا از این طریق از مشاوره حقوقی آنلاین بهره مند شوید.

درضمن با حضور در دفتر وکالت ما به نشانی صادقیه ، فلکه دوم صادقیه ، خیابان شهدای صادقیه جنوبی پلاک 41 طبقه 4 از مشاوره حقوقی حضوری استفاده نموده و در جهت دفاع از اظهارات خود آمادگی بیشتری را به دست آورید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *