لعان

لعان: لعان آمده از فقه امامیه می باشد که از آن به عنوان یکی از موانع نکاح نام برده می شود و همچنین این عمل امروزه یکی از راه های جدایی از زوجه که مرتکب زنا شده می باشد مخصوصا در حالتی که شوهر ادله ای برای اثبات آن ندارد.

همچنین نفی فرزندی که از آن زنا حاصل شده ، کمک می کند. این عمل در حقیقت برای برطرف کردن حد قذف می باشد. البته این عمل با الفاظ خاصی و دربرابر قاضی انجام می شود.

اسباب لعان

 نسبت زنا دادن بر زوجه محصنه

البته باید همراه با ادعای دیدن زنا می باشد.اگر مردی به همسر خود نسبت زنا دهد ولی نتواند آن را اثبات کند، حد قذف برای او جاری می شود و به همین خاطر لعان یکی از راه های قطعی برای رهایی از حد قذف می باشد.

انکارفرزندی که در فراش زوج و با فراهم آمدن شرایط لازم به دنیا آورده شده

این شرایط لازم عبارت اند از:

  • طفل حداقل پس از 6 ماه از زمان نزدیکی متولد شده باشد و حداکثر مدت معتبر در بارداری که یک سال می باشد را سپری نکرده باشد.
  • شوهر با آن زن درعقد دائم باشد.
  • با آن زن نزدیکی صورت گرفته باشد.

شرایط

لعان کننده باید اهلیت داشته باشد، یعنی بلوغ و عقل داشته باشد. لعان شخص لال نیز پذیرفته می شود. با اشاراه ای که مقصود او را می رساند و این شخص لال باید  معنای لعان و عواقب چنین عملی را بداند.

لعان

مهریه در لعان

زنی که توسط شوهرش لعان می شود باید اهلیت داشته باشد و کر و لال نباشد و همچنین همسر دائمی مرد باشد. یک نکته فوق العاده و شگفت انگیز در این  مسئله آن است که حتی در صورتی که مرد به واسطه لعان همسرش را طلاق دهد و جدا شوند باز هم باید مهریه زن را پرداخت نماید. استفاده از وکیل خانواده در این مسیر می تواند بسیار راهنما و راهگشا باشد.

روند رسیدگی

لعان باید نزد قاضی و در دادگاه انجام شود و شوهر چهار بارخداوند را گواه می گیرد که در نسبتی که به زن خود داده راستگو است. سپس شوهر به دنبال ادای چهار شهادت فوق می گوید: ((نفرین خدا بر او باد اگر از دروغگویان باشد )) و سپس به دنبال مرد نوبت به زن می رسد و او این بار چهار بار خداوند را گواه می گیرد که شوهرش در نسبتی که به وی داده از دروغگویان است سپس زن می گوید ((خشم خداوند بر او باد اگر شوهرش از راستگویان باشد)) و باید عین عبارات آورده شود و اگربه عباراتی هم معنا تبدیل شود، صحیح نخواهد بود و لعان واقع نمی شود.

ابتدا مرد لعان می کند و سپس زن و این ترتیب حتما باید رعایت شود و همچنین باید پی در پی باشد و جدایی بین آن ها واقع نشود و سخن دیگری هم در میان انجام مراسم لعان نباید آورده شود در غیر این صورت  باطل خواهد بود. بعد از انجام این مراسم و سپری شدن این روند زن و مرد به هم حرام ابدی می شوند و فرزند هم به شوهر متصل نخواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *