قسط بندی مهریه

قسط بندی مهریه : مهریه چیست؟ مهریه حقی است که در هنگام عقد به زن تعلق می گیرد. پرداخت مهریه به زن به عهده شوهر می باشد و مرد موظف است مهریه را به طور کامل به زن پرداخت نماید. میزان مبلغ مهریه نیز با توجه به توافقات انجام می گیرد.

حال اگر زن و مرد تصمیم به طلاق بگیرند و یا زن بدون در درخواست طلاق از دادگاه طلب مهریه را داسته باشد، مرد باید به یکباره مبلغ کامل مهریه را پرداخت کند که ممکن است مرد در آن زمان وضعیت مالی مناسبی نداشته باشد و نتواند مهریه را به صورت بکجا پرداخت نماید که در این مورد دادگاه خانواده راه حلی اندیشیده است که به آن قسط بندی مهریه گفته می شود. در ادامه شما را بیستر با اعسار و تقسیط مهریه آشنا می نماییم ، با وکیل مهریه عدل جویان همراه باشید…

توضیحاتی در باره اقساط بندی مهریه

وقتی مرد از لحاظ مالی در وضعیت مناسبی نباشد، دادگاه مهریه همسرش را قسط بندی کرده و در بازه های زمانی مختلف از مرد می خواهد که مهریه را پرداخت نماید. برای مثال دادگاه مرد را موظف می کند که هرماه یک سکه از مهریه همسر را به او پردات کند. مرد نیز موظف است در زمان های معین شده توسط دادگاه برای پرداخت مهریه زن، مهریه اورا پرداخت نماید و چنانچه مرد در مدت زمان توافق شده قادر به پرداخت مهریه نباشد زن این امکان را خواهد داشت که در دادگاه از او شکایت نماید.

وقتی در دادگاه بحث تقسیط مهریه مطرح می شود به طور کلی یکی از دو حالت زیر ایجاد می گردد و طرفین به طور کلی یکی از دادخواست های زیر را به دادگاه ارائه نی دهند:

توافق مابین طرفین

در این مورد در واقع زن و مرد هردو باهم به توافق می رسند و هردو با مدت زمان های معین شده توسط دادگاه برای پرداخت مهریه موافقت می نمایند. سپس به دادگاه اعلام می نمایند که به حکم صادر شده هیچ گونه اعتراضی ندارند و در واقع نیازی به حق تجدید نظر خواهی دادگاه نیز نیست.

قسط بندی مهریه

مخالفت زن و مرد و یا مخالفت هردو

در این مورد نیز مرد یا زن و یا هردوی آن ها به حکم صادر شده از طرف دادگاه اعتراض می کنند و از دادگاه می خواهند که در صدور این حکم تجدید نظر بفرماید. در این صورت پرومده به دادگاه تجدید نظر ارسال خواهد شد و در آنجا پرونده به دقت برسی شده و در صورتی که دلایل مخالفت طرفین مبنی بر حکم موجه باشند، قاضی حکم را تغییر خواهد داد.

در صورت تجدبد نظر دادگاه و صدور حکم جدید، پرداخت اقساط مهریه به چه شکل خواهد بود؟

در صورتی که دلایل مخالفت طرفین با حکم موجه باسد، دادگاه حکم جدیدی صادر می کند و حکم جدید در واقع به شکلی است که طرفین با آن موافق هستند. بعد از اینکه حکم جدید صادر شد و زمان اقساط بندی توسط دادگاه معین گردید، پرداخت قسط مهریه شروع می شود. برای پرداخت قسط ابتدا مرد باید به دادگاه مراجعه کرده و طی تهیه دادخواستی از دادگاه بخواهد که حکم را اجرا نماید. دادگاه نیز به اجرای احکام اعلام می کند که حکم قطعی شده و پرداخت قسط مهریه مانعی ندارد. سپس مرد می تواند پرداخت قسط را آغاز کرده و مهریه همسر خودرا به صورت ماه به ماه پرداخت نماید.

اگر مرد مهریه را تاخیر پرداخت کند و یا از پرداخت آن اجتناب نماید، تکلیف چیست؟

وقتی مرد با حکم صادر شده از طرف دادگاه موافقت می کند در واقع پذیرفته است که مبلغ معین شده توسط دادگاه را به صورت ماه به ماه به زن پرداخت کند. چنانچه مرد قادر به پرداخت مهریه نباشد و یا پرداخت مهریه را با تاخیر انجام دهد زن می تواند از او در دادگاه شکایت کند. وفتی زن از مرد در دادگاه شکایت می کند، دادگاه به مرد به مدت ده روز فرصت می دهد که مهریه به تاخیر افتاده را پرداخت نماید اما جنانچه مرد نتواند در مدت ده روز مهریه را پرداخت کند، حکم جلب او صادر خواهد گردید.

دادگاه پس از ده روز مرد را بازداشت کرده و به بازداشتگاه انتقال می دهد. دادگاه در همان ساعات اولیه بازداشت از مرد می خواهد که مهریه به تاخیر افتاده را پرداخت کند اما اگر مرد به دادگاه اعلام کند که قادر به پرداخت آن نیست، دادگاه یک هفته دیگر نیز به او فرصت خواهد داد که نسبت به پرداخت مهریه عقب افتاده اقدام نماید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *