فروش خانه و ممانعت مستاجر

فروش خانه و ممانعت مستاجر : فروش خانه چه ارتباطی به مستاجر دارد؟
همانطور که همه ما می دانیم مستاجر کسی است که مبلغی را به عنوان اجاره نرد صاحب خانه به امانت می گذارد و در صورت لزوم مبلغی را نیز به صورت ماهیانه به صاحب خانه پرداخت می کند. فروش خانه به مستاجر نیز ارتباط دارد و در صورتی که خانه به شخص دیگری فروخته بشود در واقع شرایط مستاجر نیز تغییر خواهد کرد برای اطلاعات بیشتر در ادامه با توضیحات وکیل ملکی گروه حقوقی عدل جویان همراه باشید…

فروش خانه و ممانعت مستاجر

یک نکته فوق العاده در فروش خانه و ممانعت مستاجر ، در صورتی که به واسطه فروش خانه صاحبخانه عوض شود آن وقت مستاجر باید مبلغی که به عنوان هزینه پیش خانه در نزد صاحبخانه گذاشته است را از او طلب کند، اما این کار شرایطی نیز دارد که در ادامه توضیح خواهیم داد، با ما همراه باشید. می تواندی با شماره   44386581-021 تماس بگیرید و از مشاوره حقوقی رایگان عل جویان بهره مند شوید.

آیا در صورتی که صاحب خانه آپارتمان خودرا اجاره داده باشد، حق فروش آن را خواهد داشت؟

طبق ماده ۴۶۶قانون مدنی مستاجر کسی است که در قبال مبلغی که به صاحب خانه می پردازد خانه ای در اختیار او گذاشته می شود که مدت زمان اقامت او در آن خانه موقتی خواهد بود اما در پاسخ به این سوال که اگر صاحب خانه خانه اش را اجاره دهد حق فروش آن را خواهد داشت؟

فروش خانه و ممانعت مستاجر

باید بگوییم که بله طبق قانون ۴۶۸قانون مدنی اجاره دادن خانه هیچ ممنوعیتی برای فروش آن نخواهد داشت و صاحب خانه این اجازه را خواهد داشت که خانه خود را به فروش برساند. اما اگر خانه به فروش برسد هیچ تغییری در عقد اجاره ایجاد نخواهد کرد و مستاجر این اجازه را خواهد داشت که تا مدت زمان قید شده در عقد اجاره در خانه سکونت داشته باشد، البته در حالتی که صاحب ملک در عقد اجاره قید کند که در صورت فروش خانه مستاجر باید خانه را تخلیه کند آنوقت مستاجر نیز باید از آن پیروی کند و اگر خانه به فروش برسد مستاجر موظف است که خانه را تخلیه کند.

اگر در عقد اجاره، تخلیه خانه پس از فروش قید نشده باشد تکلیف مستاجر چیست؟

در مقاله  فروش خانه و ممانعت مستاجر باید بیان داشت ، اگر در عقد اجاره یا همان اجاره نامه هیچ گونه شرایطی مانند تخلیه خانه پس از فروش قید نشده باشد، مالک خانه می تواند به راحتی ملک خودرا به فروش برساند اما فردی که خانه را خریداری کرده است حق بیرون کردن مستاجر را نخواهد داشت و نمی تواند اجاره نامه را فسخ کند، زیرا در واقع اجاره خانه توسط مستاجر پیش از فروش خانه به شخص دیگر صورت گرفته است و طلق قوانین نمی توان اجاره نامه را به هم زد یا آن را فسخ کرد.

اطلاعات بیشتر در : روابط بین موجر و مستاجر

پس نتیجه می گیریم که خریدار اگر به خانه اش احتیاج داشته باشد باید صبر کند تا مدت زمان قید شده در اجاره نامه تمام شود، آنوقت می تواند از مستاجر بخواهد که خانه را تخلیه کند.

اگر صاحبخانه وجود مستاجر در خانه را کتمان کند و به خریدار اطلاع ندهد آنوقت تکلیف مستاجر و خریدار چه خواهد بود؟

اگر فرد خریدار از وجود مستاجر در خانه هیچ اطلاعی نداشته باشد طبق ماده ۵۳قاون مدنی این اجازه را خواهد داشت که از صاحب خانه به عنوان شخص متخلف شکایت کند، اما شرایط مستاجر این گونه خواهد بود که در این صورت باید اجاره ماهانه را به خریدار پرداخت نماید اما ودیعه خودرا از صاحب خانه قبلی دریافت کند. خریدار نیز با شکایت از فرد صاحب خانه به عنوان شخص متخلف می تواند ودیعه مستاجر را طبق قوانین از او دریافت کرده و یا اینکه خانه را به صاحب خانه پس دهد و مبلغ پرداختی خود را پس از فسخ اجاره پس بگیرد.

اگر خریدار از وجود مستاجر در خانه اطلاع داشته باشد آنوقت تکلیف چیست؟

اگر خریدار از وجود مستاجر در خانه اطلاع داشته باشد و با اطلاع کامل خانه را خریداری کرده باشد، آنوقت دیگر حق ندارد برای دریافت ودیعه به مستاجر یا صاحبخانه قبلی رجوع کند زیرا او با اطلاع کامل این کار را انجام داده است و باید قبل از اقدام به خرید تمام جوانب را می سنجید، در ضمن اگر خریدار با اطللاع از وجود مستاجر در خانه و میزان ودیعه او اقدام به خرید ملک کند، مستاجر این اجازه را خواهد داشت که ودیعه خودرا از صاحب خانه جدید دریافت کند و صاحبخانه موظف است که تمام مبلغ ودیعه را به او پرداخت کند. همچنین اگر خانه به شخص دیگری فروخته شود مستاجر نیز موظف خواهد بود که اجاره ماهیانه را به خریدار پرداخت نماید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *