شکایت فحاشی تلفنی

شکایت فحاشی تلفنی  : فحاشی یکی از جرائم علیه حیثیت معنوی اشخاص است. فحاشی به عنوان یکی از متداول ترین شیوه های وقوع جرم توهین به معنای خفیف کردن و خوار کردن فردی از طریق ناسزاگویی است. این عمل نه تنها در قوانین مدون بلکه در شرع و عرف جامعه نیز به عنوان اعمال ناپسند شناخته می شود.
قانون مجازات اسلامی در خصوص جرم فحاشی بیان می کند که توهین به افراد از قبیل فحاشی و استعمال الفاط رکیک، اگر موجب حد قذف نباشد، منجر به مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه و یا پنجاه هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی می گردد.

حال این جرم ممکن است در اماکن عمومی رخ دهد و یا در محیط های خانوادگی! دنیای مجازی و ارتباطات مخابراتی نیز فضای وقوع چنین جرمی به حساب می آیند. این مقاله با هدف بررسی کلیات جرم فحاشی و بررسی زوایای جرم فحاشی تلفنی تنظیم شده است در ادامه با گروه حقوقی عدل جویان همراه باشید…

چه رفتارهایی فحاشی محسوب می شود؟

در بدو امر باید بیان کنیم که فحاشی یکی از اشکال توهین است اما توهین می تواند شامل بسیاری از اعمال گردد که مشمول فحاشی نیستند. فحاشی از طریق بیان الفاظ و کلمات رکیک و ناپسند رخ می دهد بنابراین هیچ فردی نمی تواند با برخی از اعمال فیزیکی همچون حرکت دست و یا انگشت به دیگری فحاشی کند.

  فحاشی

شکایت فحاشی تلفنی

فحاشی ممکن است به دو صورت حضوری و یا مجازی رخ دهد. بنابراین اگر فردی الفاظ رکیک را در قالب پیامک برای دیگری ارسال کند مشمول فحاشی می گردد هر چند آن ها را به صورت مستقیم بیان نکرده باشد. بنابراین اعمالی مانند آب دهان انداختن به روی دیگری، هل دادن تحقیر آمیز ، پرتاب تخم مرغ به سوی کسی و یا برخی اشارات دست در گروه توهین کیفری قرار می گیرند اما فحاشی نیستند. اگر در میان این اعمال فرد از کلمات رکیک استفاده کند فحاشی محسوب می شود. با این حال جرم فحاشی در قالب توهین قابل پیگیری قضایی خواهد بود.

شرایط تحقق جرم فحاشی

شرط مهم تحقق جرم فحاشی، رکیک بودن الفاظ استفاده شده در عرف و فرهنگ جامعه است. ادای این کلمات در فرهنگ ما با عنوان موهن بودن رفتار شناخته می شود و در اصل می توان گفت تشخیص موهن بودن رفتار نیز با توجه به عرف سنجیده می شود.

نکته دیگر اینکه جرم فحاشی باید به صورت مثبت رخ دهد. بنابراین حذف برخی از اعمال مودبانه حتی اگر در مقابل اشخاص مهمی باشد به عنوان توهین و یا فحاشی شناخته نمی شود. این جرم قابل گذشت است و در صورتی که شاکی خصوصی از اجرای مجازات صرف نظر کند، مجنی علیه بخشیده می شود و مجازات نمی شود. ناگفته نماند که این فعل یک جرم مطلق است و به نتیجه وابسته نیست.

  فروش خانه و ممانعت مستاجر

توهین مشدد چیست؟

گاهی قانون، توهین و فحاشی را به دلیل شخصیت و مقام طرف مقابل به صورت توهین مشدد بیان کرده و مجازات های بیشتری را برای آن در نظر می گیرد. این توهین ممکن است بدون حضور فرد مورد نظر و در میان دو نفر در قالب یک تماس تلفنی رخ دهد. نمونه های توهین و فحاشی مشدد با توجه به قانون مجازات اسلامی عبارتند از:

  • توهین به مقام رهبری اعم از رهبر قبلی و یا رهبر فعلی که مجازات آن طبق قانون مجازات اسلامی حبس از شش ماه تا دو سال است و غیر قبل گذشت خواهد بود.
  • توهین به کارکنان و مقامات دولتی ایران در حین انجام وظیفه اگر با توجه به سمت آن ها رخ دهد فرد را به تحمل سه تا شش ماه حبس و یا ۷۴ ضربه شلاق و یا پنجاه هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی محکوم می کند.
  • توهین به مقامات سیاسی خارجی و مجازات آن یک تا سه ماه حبس است. برای تحقق این نوع جرم اولا فحاشی باید علنی باشد؛ دوما در قانون کشور خارجی نیز این الفاظ فحاشی و جرم تلقی شوند؛ سوما فرد مقام سیاسی از این فرد شکایت به عمل آورد. (چنین جرمی در قالب فحاشی تلفنی به ندرت رخ می دهد.)
  • توهین به مقدسات اسلام و یا هریک از انبیاء یا ائمه اطهار یا حضرت صدیقه (س)، که اگر مشمول حکم ساب النبی باشد موجب اعدام می گردد، در غیر این صورت مجازات آن حبس از یک تا پنج سال می باشد و غیر قابل گذشت نیز خواهد بود.
  تنفیذ وصیت نامه

فحاشی تلفنی و وقوع جرم قذف

قذف در لغت به معنی تهمت و افترا بستن به دیگری بدون قدرت اثبات است. جرم قذف نوعی فحاشی محسوب می گردد اما تمام فحاشی ها را نمی توان در دسته قذف قرار داد. مجازات قذف ۸۰ ضربه شلاق است و شدیدتر از مجازات فحاشی و توهین خواهد بود. این جرم ممکن است در بستر فضای مجازی و ارتباطات مخابراتی رخ دهد. در هر صورت با تکمیل ادله مورد نیاز جهت اثبات دعوی می توان از فرد توهین کننده شکایت نمود.

اثبات جرم فحاشی تلفنی

راه های اثبات جرائم کیفری عبارتند از: اقرار، شهادت، علم قاضی، قسامه و سوگند در موارد مقرر. از مهمترین مواردی که به اثبات جرم فحاشی تلفنی کمک می کند، شهادت شهود است. اگر در هنگام وقوع توهین افرادی حضور داشته اند که می توانند شرح وقایع را در دادگاه شرح دهند، می توان از آن ها در اثبات جرم فحاشی تلفنی استفاده نمود.

می توان از مدارک و مستندات دیگری که موجود است همانند صدای ضبط شده و یا پیام های احتمالی در جهت افزایش علم قاضی بهره برد. در واقع فیلم، عکس، صدا، پیامک، چت، اسکرین شات و مواردی از این دست ادله قطعی نیستند اما به عنوان اماره و برای کمک به علم قاضی می توان از آن ها استفاده نمود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *