شایعات درباره علت فوت دنیا ویسی

شایعات درباره علت فوت دنیا ویسی

به گزارش خبرنگار حوزه اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ دنیا ویسی دانش‌آموز کلاس اول دبستان، بر اثر فروریختن دیوار مدرسه‌ در روستای گرماش استان کردستان جان خود را از دست داد و دوشنبه هفته گذشته این خبر در رسانه‌ها منتشر شد. این موضوع که کودکی برای علم آموزی از خانه خارج شده باشد اما بر اثر تخریب دیوار فرسوده مدرسه در ساعت آموزشی جان خود را از دست داده باشد خبری بسیار ناراحت کننده است؛ سخت ‌تر از شنیدن این خبر برای خانواده و مردم، گمانه‌زنی‌های خیالی درباره علت جان بختن این کودک است.

مدیر آموزش و پرورش ناحیه 2 سنندج، محمد سعید کنعانی قبل از ظهر روز دوشنبه 16 مهر 97 درباره فوت دنیا ویسی بر اثر ریزش بخشی از دیوار حیاط مدرسه‌اش در روستای گرماش به‌علت فرسوده بودن بنا اینگونه توضیح داد: یکی از دانش‌آموزان پایه اول دبستان به‌ نام دنیا ویسی مصدوم و توسط مدیرآموزگار و پدرش به بیمارستان بعثت سنندج برده شد، اما متأسفانه براثر جراحات وارده این کودک فوت کرد.
مدتی از انتشار خبر جان باختن این کودک 7 ساله نگذشته بود که هدیه کیمیایی روزنامه‌نگار روزنامه قانون با انتشار پستی در حساب کاربری توئیتر خود زمینه ساز انتشار گمانه‌زنی‌هایی درباره علل فوت این کودک در فضای مجازی شد. این پست در فضای مجازی و در بین کاربران واکنش‌های مختلفی را به دنبال داشته است.
برخی از کاربران و سلبریتی ها نیز بدون در نظر گرفتن صحت و سقم چنین ادعایی دست آن را بازنشر کردند. از جمله این افراد، مهناز افشار بود که بار دیگر نسنجیده به چنین اقدامی دست زد. افشار بدون آنکه منتظر بماند و ببیند این ادعا تا چه اندازه صحت دارد، تلاش کرد بذر ناامیدی را در دل مخاطبان خود بکارد و البته گوشزد کرد اینکه دائما بلا بر سرمان می‌آید، ریشه در فقر دارد.

منبع خبر

تحلیل حقوقی

این خبر از جهاتی بسیار تکان دهنده بوده فارغ از این امر که شایعه به قتل رسیدن کودک مبنی بر واقع باشد و یا خیر از دست رفتن کودکی در این سنین برای جامعه بسیار ناراحت کننده و برای جامعه آموزشی و جامعه سلامت نیز بسیار دردآور .

گروه وکلای عدلجویان با ابراز همدردی با خانواده داغدار و عرض تسلیت ، نکاتی را از منظر حقوقی قابل بحث دانسته که مختصراً بیان میگردد:

نخست آنکه در صورت تخریب دیوار مدرسه چه کسی مسئول شناخته خواهد شد آیا مدیران مدرسه به علت عدم توجه و یا مدیران آموزش و پرورش شهرستان و یا استان و یا حتی رده های بالای مدیریتی از جمله معاونین و یا وزرا که البته پاسخ به این سوال نیازمند بررسی دقیق و همه جانبه این پرونده می باشد و بدیهی است نظر کارشناس رسمی دادگستری در این خصوص راهگشا خواهد بود .

دوم آنکه بعد از پخش این خبر شایعات متعددی در نحوه حادثه مطرح گردید در فرضی که به طور قطعی مشخص شود انتشار اخبار مبنی بر وقوع تجاوز و یا قتل عمدی نا صحیح بوده منتشر کننده این اخبار تحت عنوان نشر اکاذیب تحت پیگرد قرار خواهد گرفت بدیهی است در صورتی که اخبار کذب از طریق مطبوعات رسمی منتشر شده باشد مطابق ماده 23 و ماده 30 قانون مطبوعات برخورد قانونی به عمل خواهد آمد و اگر انتشار اخبار کذب از طریق رایانه و فضای مجازی صورت گرفته باشد در صورت وجود شرایطی ماده 18 قانون جرائم رایانه مجازات این اشخاص را 91 روز تا 2 سال حبس و یا جزای نقدی پانصد هزار تومان تا چهار میلیون تومان تعیین نموده است .

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *