دادخواست طلاق به دلیل اعتیاد شوهر ،راه های طلاق از شوهر معتاد

 دادخواست طلاق به دلیل اعتیاد شوهر  : اعتیاد یکی از مسائلی است که امروزه بسیاری از جوامع در غرب و شرق با آن درگیر هستند با این حال شیوع آن در میان مردان بیشتر بوده و به عنوان یکی از مهم‌ترین دلایل طلاق به درخواست زن در ایران نیز شناخته می شود. حق طلاق در ایران یکی از مهمترین حقوقی است که در قالب عقد نکاح به مرد اعطاء می گردد و به عنوان یکی از حقوق غیر قابل اسقاط نیز شناخته می شود؛ با این حال اعتیاد یک مرد می تواند این حق را به زن انتقال داده و امکان پذیرش طلاق از جانب زن توسط دادگاه را فراهم نماید. در ادامه مهمترین مبانی حقوقی دادخواست طلاق به دلیل اعتیاد شوهر را بررسی می‌کنیم.

تماس : ۴۴۳۸۶۵۸۱-۰۲۱

قانون در خصوص اعتیاد چه می گوید؟

قانون مدنی در ماده ۱۱۳۰ بیان نموده است:

زن با اثبات برخی از شرایط قادر به درخواست طلاق خواهد بود.
بند ۲ این ماده بیان می دارد:
– اعتیاد شوهر به یکی از انواع مواد مخدر و یا ابتلا وی به مشروبات الکلی که به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد آورد و امتناع یا عدم امکان الزام وی به ترک آن در مدتی که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است شرایط طلاق به درخواست زن را فراهم می کند

اگر تصور می‌کنید که ادامه زندگی مشترک به علت اعتیاد همسرتان برای شما غیرقابل تحمل شده است و ممکن است شما را با مشکلات بسیاری از حیث مالی، اجتماعی و حتی روحی مواجه سازد پیشنهاد می‌کنیم با ما تماس بگیرید. ۴۴۳۸۶۵۸۱-۰۲۱ رایگان

دادخواست طلاق به دلیل اعتیاد شوهر

نمونه دادخواست طلاق به دلیل اعتیاد شوهر

برای دانلود رایگان نمونه دادخوست بر روی لینک زیر کلیک کنید

  دریافت نفقه از شوهر پس از طلاق

طلاق به دلیل اعتیاد شوهر

پادکست حقوقی طلاق به دلیل اعتیاد شوهر

از جمله مهمترین مواردی که در آرای صادره از دادگاه ها جهت پذیرش حکم طلاق توسط زوجه بیان می شود مسئله عسر و حرج زن است.یکی از مهمترین سوالاتی که در این خصوص مطرح می‌شود تعیین محدوده عسر و حرج در یک جامعه بوده.

مراحل درخواست طلاق به دلیل اعتیاد شوهر

برای این کار ابتدا باید دادخواستی را مبنی بر نام خواهان و خوانده به همراه موضوع دادخواست و توضیحات تکمیلی در دفتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت نمود و سپس مراحل قضایی و پزشکی را با توجه به چیزی که دادگاه تعیین می‌کند سپری نمایید.
اغلب زنان به علت عدم بهره گیری از حق طلاق، سپری نمودن این مراحل را به وکیل طلاق واگذار نموده تا دادخواست طلاق به دلیل اعتیاد شوهر را یک وکیل تنظیم کند که در نتیجه اصولاً نتایج بهتری را در این دعاوی به دست می آورند. پذیرش درخواست طلاق به دلیل اعتیاد شوهر توسط دادگاه ها کار راحتی نبوده و در این خصوص مراجعه به یک وکیل خانواده تهران را به شما پیشنهاد می کنیم. تماس : ۴۴۳۸۶۵۸۱-۰۲۱

راه های طلاق از شوهر معتاد

اعتیاد باید از نوعی باشد که به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد نموده و مستوجب یک اختلال جدی در زندگی مشترک گردد.
زوج از ترک اعتیاد امتناع نموده و یا اینکه پس از ترک اعتیاد دوباره به سمت استفاده از آن روی آورد.
امکان الزام مرد به ترک اعتیاد وجود نداشته باشد.

در صورت عدم وجود یکی از شرایط فوق دادخواست طلاق به دلیل اعتیاد زوج از جانب زن توسط دادگاه رد خواهد شد.

  الزام به ثبت ازدواج

راه های اثبات اعتیاد شوهر

شاید سخت ترین کار در این نوع از طلاق، اثبات اعتیاد و معتاد بودن شوهر برای صدور حکم طلاق است، برای اثبات اعتیاد شوهر شما می توانید از طریق درخواست ارجاع شوهر به پزشکی قانونی و گرفتن آزمایش و تست اعتیاد برای اثبات اعتیاد شوهر استفاده کنید ، راهکار دوم استفاده از شهادت شهود و احضار شاهدان برای تایید ادعای شما مبنی بر معتاد بودن شوهر است. راه سوم برای اثبات اعتیاد شوهر استفاده از استشهادیه محلی است که  در ضمن آن هماسیگان یا کسانی که این فرد را می شناسند استشادیه ای را مبنی بر اعیتاد فرد امضاء می و تصدیق می کنند.

دادگاه ها بر چه مبنایی عسر و حرج را تعیین می کنند؟

در خصوص عسر و حرج زن باید گفت به سختی و مشقتی گفته می‌شود که در طاقت و حوصله افراد جامعه نباشد و یا با توجه به روحیات و یا موقعیت اجتماعی و خانوادگی زن امکان تحمل آن توسط زوجه وجود نداشته باشد. بنابراین اگر دادگاه تشخیص دهد که تحمل اعتیاد همسر زن را وارد قاعده عسر و حرج نمی کند و زن نیز هیچ گونه تمایلی به ترک اعتیاد همسر و یا تشویق و ترغیب او ندارد و یا اینکه اعتیاد همسر را بهانه‌ای برای ترک زندگی زناشویی می‌داند، می‌تواند با اشاره به این دلایل از پذیرش دادخواست طلاق به دلیل اعتیاد شوهر توسط زن خودداری نماید.

  نحوه فسخ نکاح

شروط ضمن عقد نکاح در خصوص اعتیاد شوهر چه می گویند؟

در سند ازدواج تعدادی شروط ضمن عقد درج شده‌اند که امضای آنها توسط طرفین عقد نکاح باعث الزام یک طرف در مقابل طرف دیگر خواهد شد. این شروط اغلب زن را در زندگی زناشویی منتفع ساخته و شرایط طلاق به درخواست زن را راحت تر نموده است. بنابراین اگر زن شرط هفتم در سند نکاح را امضا کرده باشد و این امضا توسط مرد نیز صورت گرفته باشد امکان درخواست طلاق و پذیرش آن توسط دادگاه به علت اعتیاد شوهر ساده‌تر بوده و زن به راحتی می تواند رای مطلوب را از دادگاه به دست آورد.

شرط هفتم ضمن عقد نکاح بیان می‌کند که:

ابتلای زوج به هرگونه اعتیاد مضری که به تشخیص دادگاه بر اساس زندگی خانوادگی خلال آورد و ادامه زندگی را برای زوجه دشوار نمایدحق درخواست طلاق را به زن خواهد داد

بنابراین باید بسیار توجه داشته باشید که به صرف اعتیاد شوهر حکم به طلاق دداده نمی شود بلکه باید نوع اعتیاد مرد و سخت شدن شرایط زندگی برای زن اثبات شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *