خواستگاری و نامزدی

خواستگاری و نامزدی : از جمله مواردی که قبل از انجام نکاح و ازدواج انجام می شود به خصوص در ایران، مراسم خواستگاری است که از چشم قانون گذار هم دور نبوده است.

خواستگاری و نامزدی

خواستگاری را می توان این گونه بیان کرد که از زنی در طی مراسمی تحت عنوان خواستگاری تقاضای ازدواج و نکاح می شود ودر قانون مدنی یک ماده وجود دارد که اختصاص به خواستگاری دارد که آن هم ماده ۱۰۳۴ می باشد. طبق قانون از هر زنی نمی توان خواستگاری کرد، بعضی از زنان موانعی به دلیل وجود موانع شرعی و قانونی نمی توان از آنها خواستگاری کرد.
موانع خواستگاری

از جمله موانع خواستگاری و نامزدی می توان به

  • متاهل بودن زن
  • از محارم نسبی بودن زن
  • از محارم سببی بودن زن
  • در عده بودن زن در صورت وجود هر یک از این موانع انجام خواستگاری ممنوع بوده.
خواستگاری و نامزدی

خواستگاری و نامزدی

ضمانت مدنی و کیفری

مردی که قصد خواستگاری کردن از زنی را دارد که این موانع نکاح دراو وجود دارد، در صورتی مسئولیت مدنی در قبال این خواستگاری دارد که از خواستگاری مرد به زن ضرر و زیانی رسیده باشد. در صورتی که بر زن در اثر خواستگاری مرد، ضرر و زیانی وارد نشده باشد،هرگز مسئولیت مدنی متوجه مرد نخواهد شد. اما از لحاظ مسئولیت کیفری زمانی این نوع خواستگاری اثر کیفری پیدا می کند که عنوان تعرض یا مزاحمت تحقق پیدا کند.

  مشاوره حقوقی گواهی عدم امکان سازش

نامزدی

نامزدی مرحله ی بعد از خواستگاری است. در واقع نامزدی وعده ازدواج در آینده است که طرفین به یکدیگر می دهند. نامزدی فقط یک تعهد عادی و انسانی نمی باشد بلکه از نامزدی به عنوان یک عقد نام برده می شود. البته که نامزدی از قراردادهایی است که امکان فسخ آن وجود دارد در واقع یک عقد جایز است . در دوران نامزدی هیچ یک از طرفین نمی تواند دیگری را وادار به ازدواج کند. در صورت برهم زدن این عقد طبیعتا آثاری به دنبال خواهد داشت و برای هر کدام از طرفین که بدون دلیل موجه نامزی را به هم زده اند، مسئولیت مدنی پیش بینی شده است.

مسئولیت مدنی بر هم زدن نامزدی

صرف بر هم خوردن نامزدی نمی تواند دلیل برای گرفتن خسارت و ضررو زیان باشد. باید برای این مهم دلیل آورده شود و اثبات شود از جمله راه های برای اثبات مسئولیت مدنی شخص برهم زننده ی نامزدی می توان به قاعده ی غرور اشاره کرد و بیان داشت که در اثر بر هم زدن نامزدی به حیثیت و آبروی طرف دیگر یا به احساسات او لطمه وارد شده در واقع دفاع از حقوق معنوی راه دریافت خسارت و ضرر و زیان و ایجاد مسئولیت مدنی برای فردی می باشد که نامزدی را به هم زده. البته که در صورت وجود ضرر و زیان مادی آن ها هم قابل مطالبه است. نکته مهم آن است که زمانی شخص بر هم زننده ی نامزدی مسئولیت پیدا می کند که بدون هیچ دلیلی این نامزدی را بر هم بزند در صورت وجود دلیل موجه نمی توان از وی تقاضای دریافت ضرر و زیان کرد .

  حضانت

جهت دریافت مشاوره حقوقی رایگان در رابطه با خواستگاری و نامزدی ، با وکیل متخصص خانواده و مشاورین فعال ما در عدل جویان تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *