حکم اعدام در مواد مخدر

حکم اعدام در مواد مخدر : جرائم مربوط به مواد مخدر با درجات مختلف، سالیان بسیاری است که گریبانگیر مراجع قضایی داخلی شده است. ایران یکی از کشورهایی است که هر گونه ارتباط مستقیم و غیر مستقیم با مواد مخدر را در صورتی که خارج از دوایر کشف، قضا و اجرائیات آن ها باشد، مشمول جرم مواد مخدر می داند.

در این نوشتار علاوه بر اشاره ای اجمالی به جرم مواد مخدر و مجازات های مقرر شده برای مرتکبین این جرائم، به صورت تفصیلی حکم اعدام را در این خصوص بیان می کنیم.

منظور از جرائم مربوط به مواد مخدر چیست؟

به هرگونه ماده خالص و یا ترکیب شده ای که علاوه بر ایجاد حس وابستگی در انسان، هوشیاری سطح مغز وی را نیز تحت تاثیر قرار دهد، ماده مخدر می گویند.

با توجه به مبانی قانونی مبارزه با جرائم مربوط به مواد مخدر، تمام اقدامات ذیل جرم کیفری شمرده شده و تحت الشمول قانون مبارزه با مواد مخدر قرار می گیرند. این جرائم عبارتند از:

هرگونه وارد کردن، ارسال کردن، صادر کردن، ترانزیت، تولید و یا ساخت، حمل و نگهداری، اخفای مواد مخدر و یا داروی روان گردان، خرید و فروش و یا در معرض فروش قرار دادن، توزیع کردن، وارد کردن و یا استعمال و حتی اعتیاد به مواد مخدر و روانگردان، جرائم مربوط به مواد مخدر بوده و با توجه به قوانین موجود در این زمینه قابل پیگرد قضایی است.

حکم اعدام در مواد مخدر

مجازات جرائم مربوط به مواد مخدر

در قانون مبارزه بامواد مخدر، انواع مجازات ها، شامل جریمه نقدی، مصادره اموال به دست آمده از طریق جرائم مربوط به مواد مخدر، شلاق، حبس و اعدام برای مرتکبین جرائم مذکور مقرر شده است.

  پاک کردن‌ سو پیشینه کیفری

میزان مجازات مربوطه با توجه به درجه جرم ارتکابی ( شرایط ارتکاب ) و همچنین دفعات تکرار و از همه مهمتر میزان مواد کشف شده ( بر حسب کیلوگرم ) مشخص می گردد.

جریمه نقدی، پای ثابت تمام مجازات های مورد بحث بوده و حکم شلاق نیز از نوع تعزیری است و میزان آن را قاضی دادگاه مشخص می کند.

حکم اعدام بالاترین و شدیدترین مجازات مقرر شده برای جرائم مربوط به مواد مخدر است که بیش از هر چیز به علت وزن و نوع ماده مخدر مورد نظر اتفاق می افتد.

حکم اعدام، بازدارنده ترین حکم مقرر شده در قانون مجازات اسلامی است که به شدت با عمومیت گرفتن این جرم مبارزه کرده و تمامی اعمال مرتکبان را کنترل نموده است.

آنچه که در این نوشتار توسط وکیل مواد مخدر مورد بحث و بررسی قرار می گیرد، مجازات حکم اعدام در جرائم مربوط به مواد مخدر است.

حکم اعدام در مواد مخدر چه زمانی صادر می شود ؟

 

قانون مبارزه با مواد مخدر تصویب شده در سال ۱۳۶۷ با قوانین شدید الاجرای خود اسباب انتقادات بسیاری را در خصوص رواج حکم اعدام فراهم نمود اطلاعات بیشتر در مشاوره حقوقی مواد مخدر .

بنابراین قانونگذار جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۶ مبادرت به الحاق ماده ی واحده جدیدی به این قانون کرد که با توجه به آن، صدور حکم اعدام محدودتر و مقید به شرایط دیگری گردید.

  • موجبات حکم اعدام با توجه به ماده واحده الحاقی به قانون مبارزه با مواد مخدر:
  1. سلاح ( گرم و یا شکاری ) کشیدن مباشر و یا یکی از شرکا وی در حین ارتکاب فعل کیفری
  2. ارتکاب مجرم به نقش سردستگی یا پشتیبان مالی و یا سرمایه گذاری و یا استفاده از کودکان و نوجوانان کمتر از هجده سال و یا استفاده از مجانین
  3. سابقه محکومیت مجرم به مجازات قطعی اعدام و یا حبس ابد و یا حبس بیش از پانزده سال با موضوعیت جرائم مربوط به مواد مخدر
  • موجبات حکم اعدام با توجه به میزان مواد کشف شده و با توجه به قواعد جدید ماده واحده الحاقی به قانون مبارزه با مواد مخدر:
  1. حداقل ۵۰ کیلوگرم برای جرائم مربوط به تریاک، بنگ، چرس و حشیش
  2. حداقل دو کیلوگرم برای جرائم مربوط به مواد روانگردان صنعتی و غیر داروئی همچون هروئین، کوکائین، مرفین و …
  استعفا کارگر

اجتماع دو  یا چند شرط فوق الذکر از شرایط مربوط به موجبات حکم اعدام و تاثیر میزان مواد کشف شده در جرائم مربوط به مواد مخدر، برای صدور حکم اعدام الزامی نبوده و در صورت تحقق تنها یکی از جرائم فوق و قرار داشتن آن در مصادیق پیش گفته مربوط به جرائم مواد مخدر، حکم اعدام صادر شده و به اجرا در می آید.

قوانین اجرایی در خصوص لزوم اجرای حکم اعدام برای مرتکبین این جرائم بسیار سخت گیر و شدیدالعمل بوده و مجازات ذکر شده را با توجه به فراگیر بودن جنبه عمومی جرم و خدشه بسیار جدی به سلامت و نظم اجتماعی، به اجرا در می آورند.

وکیل کیفری ، مشاوره حقوقی رایگان

پرونده های مربوط به مواد مخدر از جمله پروند هایی می باشد که در صورت عدم استمداد از وکیل مواد مخدر و عدم اخذ مشاوره حقوقی رایگان از وکلای عدل جویان ممکن است زندگی شما و خانواده تان را به شدت تحت تاثیر قرار داده و حتی ممکن است منجر به صدور حکم اعدام و از هم پاشیدن خانواده گردد.

وکیل دادگستری نظر به اخلاق حرفه ای درصدد آن است تا مجازات را برای انسان هایی که به هر دلیلی دچار خطا و اشتباه گشته اند را کاهش دهد وکیل متخصص مواد مخدر گروه حقوقی ما با تمام دانش و تجربه خود دراختیار شماست تا شما را در پرونده کیفری و خطرناک مواد مخدر همراهی نماید.

  الزام به ثبت ازدواج

به منظور ارتباط با وکیل متخصص مواد مخدر با شماره ۴۴۳۸۶۵۸۱۴ تماس بگیرید و مشاوره حقوقی تلفنی به صورت کاملا رایگان دریافت کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *