جریمه برای سگ گردانان

جریمه برای سگ گردانان

در بخشی از این نامه با اشاره به حادثه اخیر در پارک دریاچه لواسان به علت سهل انگاری صاحب سگ و حمله به دختر بچه آمده است: در راستای پیشگیری از جرم، سگ گردانی در پارک‌ها که احتمال حمله به عابرین و یا احساس ناامنی برای افرادی که برای پیاده روی و یا تفریح مراجعه نموده‌اند را به همراه داشته، ممنوع است.

رئیس حوزه قضایی لواسانات به رییس کلانتری ۱۶۶ لواسانات تاکید کرده است که با همکاری ماموران شهرداری به محض مشاهده به صاحب سگ متذکر گردند تا سریعا نسبت به انتقال آن اقدام و در صورت عدم اجرای دستور قضایی نسبت به جلب وی اقدام و نتیجه جهت اقدامات قانونی به این حوزه قضایی اعلام شود.

منبع خبر

 

تحلیل حقوقی:

ماده ۵۲۲ قانون مجازات اسلامی مقرر کرده متصرف هر حیوانی که از احتمال حمله آن آگاه است باید آن را حفظ نماید و اگر در اثر تقصیر او حیوان مزبور به دیگری صدمه وارد سازد ضامن است ولی اگر از احتمال حمله حیوان آگاه نبوده و عدم آگاهی ناشی از تقصیر او نباشد ضامن نیست.

طبق تبصره یک این ماده نگهداری حیوانی که شخص توانایی حفظ آن را ندارد، تقصیر محسوب می‌شود.

در تبصره دو ماده مذکور آمده : نگهداری هر وسیله یا شی خطرناکی که دیگران را در مسیر آسیب قرار دهد و شخص قادر به حفظ و جلوگیری از آسیب رسانی آن نباشد، مشمول حکم تبصره یک این ماده است.

بنابراین صاحب سگ که حیوان را به گردش برده باید توانایی نگهداری و مراقبت از حیوان را داشته باشد طوری که حیوان نتواند از دست او فرار یا قلاده اش را باز کند. در صورت عدم رعایت این موضوع صاحب حیوان ضامن است.

اداره حقوقی قوه قضاییه (نظریه ۵۱۷ / ۷ مورخ ۱۷/ ۷/ ۱۳۸۲ ) مسئولیت صاحب حیوان را به مسئولیت مدنی و ضمان منحصر می‌داند.

این در حالی است که در کشوری مانند انگلستان حمله ی سگ به انسان برای صاحب سگ جریمه ای تا 5000 پوند (حدود 70 میلیون تومان )، همراه خواهد داشت.

در ایرلند رها کردن سگ در محوطه شهری 150 یورو جریمه دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *