ثبت لوگو

ثبت لوگو: اکثر شرکت های تجاری بعد از تشکیل و ثبت شرکت به دنبال ثبت لوگوی اختصاصی و مخصوص به شرکت خود می باشند. لوگو در حقیقت نشان و نماد شرکت می باشد که تاثیر بسیاری در امور مربوط به تبلیغات و جذب مردم دارد. لوگوی هر شرکت مختص به همان شرکت می باشد و دیگران حق استفاده از آن را ندارند.

لازم به ذکر می باشد که ثبت کردن لوگو اجباری نیست و شرکت ها می توانند حتی بدون ثبت و بدون داشتن لوگو به کار خود ادامه دهند، اما بعد از ثبت لوگو فقط شرکتی که لوگو را به نام خود ثبت کرده است، می تواند از آن استفاده نماید و دیگران حق استفاده از نماد اختصاصی آن شرکت را ندارند و در صورت سوء استفاده دیگران از نماد مخصوص یک شرکت آن شرکت می تواند اقدامات حقوقی و قضایی برای جلوگیری از سو استفاده دیگران انجام دهد.

ثبت لوگو

بعد از طراحی لوگو برای ثبت آن به مانند تمامی اقدامات مربوط به شرکت قواعد و قوانینی در نظر گرفته شده است. برای ثبت لوگوی اختصاصی مراحلی نیز می‌بایست سپری شود.

در گام نخست، شرکتی که به دنبال ثبت نماد منحصر به فرد خود می باشد به آدرس اینترنتی سایت مالکیت معنوی مراجعه کرده و سپس اطلاعات شرکت و یا شخصی که مالک لوگو می باشند را ثبت می کند. همچنین طبقه کالا و خدمات می بایست به شکل دقیق انتخاب شوند و با موضوع شرکت شما تناسب داشته باشد.

ثبت لوگو

همچنین می بایست همه هزینه های مربوط به ثبت نماد را نیز پرداخت نمایند که این هزینه ها تنها به صورت اینترنتی قابل پرداخت می باشد و تمامی مدارک لازمه که در سایت از آنها نام برده شده تهیه و سپس در همان سایت بارگذاری می شود.

بعد از تکمیل فرم های مربوطه  و اتمام مراحل مذکور و پرداخت هزینه آن برای شما، یک شماره که با عنوان شماره ثبت برند می باشد، ارسال می شود که می بایست حتما این شماره و کد را به یاد داشته باشید و یا حفظ کنید بعد از ارسال چنین کدی که آن کد پیگیری شما می‌باشد، پرونده ثبت نماد شما تشکیل شده و مورد بررسی قرار خواهند.

اعتراض به لوگو

ممکن است بعد از ایجاد لوگوی مخصوص شرکت شما شرکت های دیگر به لوگوی انتخابی و طراحی شده شما اعتراض نمایند چون ممکن است که لوگویی که شما انتخاب و طراحی کرده اید مشابهت خیلی زیادی با نماد انحصاری آنها داشته باشد و یا ادعای شود مبنی بر آن که شما آن برند را یا این طرح را از لوگوی شرکت دیگری اخذ کرده اید در نتیجه شما باید عدم شباهت و یا عدم کپی برداری از شرکت های دیگر را اثبات نمایید و یا آنکه ثابت نماید که شرکت شما زودتر از سایر شرکت ها این برند را ایجاد کرده و طراحی کرده و استفاده نموده است.

اقدامات لازم

برای ثبت برند مدارکی می بایست تهیه شود از جمله کپی مربوط به کارت بازرگانی که یا به نام مدیرعامل می باشد یا به نام و عنوان خود شرکت می باشد. همچنین شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل جهت احراز هویت، همچنین کپی آگهی تاسیس و تغییرات ایجاد شده اعم از تغییر آدرس و مدیر عامل و… و به دنبال آن تهیه فتوکپی از جواز تاسیس و پروانه بهره برداری نیز می بایست نمونه لوگوی طراحی شده و انتخاب شده را که درخواست ثبت آن را دارند را در یک نمونه و نسخه تهیه کرده و تقدیم نماید.

روند رسیدگی

چنانچه شرکتی خواهان ثبت برند و لوگوی اختصاصی خود باشد باید پس از طراحی برند و لوگو به وب سایت اداره مالکیت معنوی مراجعه کرده و تمامی فرم ها و اطلاعات خواسته شده را تکمیل نمایند و بعد از اخذ کد پیگیری که به منزله تشکیل پرونده می باشد، تمامی مدارک مربوطه از جمله فتوکپی مربوط به کارت بازرگانی و… را به اداره ثبت شرکتها ارسال نماید.

پس از بررسی مدارک ارسال شده و تایید صحت آنها می بایست برای چاپ در آگهی روزنامه رسمی اقدام شود. بعد از گذشت یک ماه از انتشار روزنامه رسمی گواهینامه ثبت لوگو صادر می شود و بعد از آن یک بار دیگر برای چاپ آگهی اقدام می شود چنانچه ده روز از چاپ آگهی دوم بگذرد، متقاضی ثبت لوگو می‌بایست کپی درخواست خود مبنی بر ثبت لوگو و همچنین کپی روزنامه های اول و دومی که آگهی در آنها انتشار یافته را به اداره ثبت شرکت ها ارسال نماید تا به دنبال آن پروانه ثبت لوگو صادر شود.

مدت اعتبار لوگوی ثبت شده

بعد از ثبت نام اختصاصی لوگو این نماد به مدت ۱۰ سال به صورت انحصاری و اختصاصی در اختیار شرکت متقاضی قرار گرفته می شود. بعد از گذشت ۱۰ سال شرکت متقاضی می بایست دوباره برای تمدید آن اقدام نمایند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *