تعیین مدیر تصفیه

تعیین مدیر تصفیه : ممکن است شرکت هایی که به ثبت رسیدند بعد از شروع به فعالیت دچار مشکل شوند و یا به هر دلیل دیگری منحل شوند و یا ورشکسته شوند. بعد از انحلال و یا ورشکستگی شرکت، کار شرکت تعطیل نخواهد شد بلکه می‌بایست تکلیف تمام دیون و مطالبات شرکت پس از انحلال و یا ورشکستگی شرکت معلوم و مشخص شود.

برای این منظور باید فردی را مسئول انجام این امور قرار دهند که این شخص عنوان مدیر تصفیه را دارد و به عنوان مدیر تصفیه مسئول اقدامات لازم جهت رسیدگی به امور شرکت پس از ورشکستگی و یا انحلال شرکت می باشد. این شخص مدیر تصفیه فردی مورد اعتماد می باشد که مورد تایید وکیل شرکت دادگاه و نیز طلبکاران شرکت ورشکسته و یا منحل شده است.

موارد تعیین مدیر تصفیه

ورشکسته شدن شرکت

هنگامی که شرکت ورشکسته می شود مرجع صالح قضایی که حکم ورشکستگی را برای آن شرکت صادر کرده به هنگام صدور چنین حکمی برای معین کردن مدیر تصفیه شرکت دست به کار شده و اگر در ضمن صدور حکم ورشکستگی مدیر تصفیه تعیین نشود، دادگاه باید طی ۵ روز بعد از صادر شدن حکم ورشکستگی اقدام به معین و مشخص کردن مدیر تصفیه نماید.

منحل شدن شرکت

هنگامی که شرکت منحل شود، باید برای اداره امور شرکت اعم از دیون و رسیدگی به مطالبات فردی به عنوان مدیر تصفیه تعیین شود. در مورد شرکت های سهامی خاص و عام این امکان وجود دارد که در ضمن اساسنامه تنظیم شده برای شرکت، نحوه معین کردن مدیر تصفیه نیز پیش‌بینی شده باشد.

وظایف مدیر تصفیه

بعد از آنکه فردی به عنوان مدیر تصفیه شرکت معین شد وظایفی را برعهده دارد که عبارتند از: فروختن مال و دارایی شرکت و اخذ مبلغ و وجهی که در نتیجه فروش به دست آمده، همچنین تمامی حق و حقوق شرکت و مطالبات شرکت و طلب های شرکت را از بدهکاران شرکت می بایست از طرق قانونی اخذ نماید. همچنین بدهکاری ها و دیون شرکت نیز باید پرداخت شود.

مدیر تصفیه می بایست از مجامع عمومی شرکت درخواست تعیین جلسه و بررسی نحوه پرداخت دیون و وصول مطالبات شرکت را درخواست نماید. چنانچه تمامی بدهی های شرکت پرداخت شود و مالی از دارایی شرکت باقی بماند مقدار مال باقیمانده فی مابین تمامی سهامداران می بایست تقسیم شود که وظیفه تعیین میزان و مقدار مال باقیمانده و تقسیم آن فی مابین همه صاحبان سهام برعهده مدیر تصفیه می باشد.

تعیین مدیر تصفیه

بعد از  انجام امور مربوط به تصفیه شرکت اعم از اخذ و وصول مطالبات شرکت و پرداخت بدهی های شرکت مدیر تصویه که می تواند فرد حقیقی باشد یا در صورت عدم وجود شخص حقیقی، اداره تصفیه امور ورشکستگی قوه قضاییه به عنوان مدیر تصفیه انتخاب شده از طریق روزنامه امور مربوط به تصفیه شرکت را اطلاع رسانی می کند. همچنین مدت زمان برای اطلاع رسانی نسبت به تصفیه شرکت یک ماه بعد از تمام شدن امور مربوط به تصفیه می باشد.

تعیین مدیر تصفیه

استعفا مدیر تصفیه

ممکن است فردی که به عنوان مدیر تصفیه تعیین شده است از سمت خود استعفا دهد و برای این منظور مدیر تصفیه جلسه ای را تشکیل می دهد و مجمع عمومی شرکت را در این جلسه از تصمیم خود مبنی بر استعفا از عنوان مدیر تصفیه آگاه سازد. این مجموعه مطابق اساسنامه مدیر تصفیه جدید را تعیین می کنند. البته تا زمان تعیین مدیر تصفیه جدید مدیر قبلی باید امور مربوط به تصفیه شرکت را انجام دهد.

دستمزد مدیر تصفیه

فردی که به عنوان مدیر تصفیه انتخاب می شود می تواند برای اعمال و کارهایی که برای تصفیه شرکت انجام می دهد و نیز بابت وقت و زمانی که برای این عمل صرف می کند حق الزحمه دریافت کند. شماره 44386581-021 جهت کسب اطلاعات بیشتر و ارتباط با بهترین وکیل تهران برای شما عزیزان در نظر گرفته شده است .

روند رسیدگی

چنانچه شرکتی منحل و یا ورشکسته شود، همه سهامداران آن شرکت و یا طلبکاران از آن شرکت و در واقع تمامی افراد ذینفع از شرکت می توانند دادخواستی را  در دفاتر خدمات قضایی تنظیم نمایند. پس از تعیین وقت رسیدگی و تشکیل جلسه دادگاه قاضی اقدام به تعیین مدیر تصفیه خواهد کرد. لازم به ذکر می باشد که دادگاه صالح برای رسیدگی به تعیین مدیر تصفیه دادگاه محل فعالیت شرکت یا اقامتگاه شرکت می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *