تعلیق در ازدواج

تعلیق در ازدواج : همانطور که می دانیم ازدواج یک عقد به حساب می آید. برخی نکاح را مانند سایر عقود بر دو قسم معلق و منجز تقسیم نموده اند. عقد منجز عقدیست که تأثیر آن موقوف به امر دیگری نباشد و عقد معلق را عقدی که تأثیر آن موقوف به امر دیگری می باشد نامیده اند. معلق بودن عقد در قانون ما پذیرفته شده و صحیح است اما تعلیق در نکاح و معلق کردن نکاح به وقوع اتفاقات و انجام اعمالی در آینده در قانون ما پذیرفته نشده است.

تعلیق در ازدواج

نمونه هایی از تعلیق در ازدواج

شخصی نکاح را معلق بر این می کند که مدت نکاح در زمان معین و محدودی باشد. به طور مثال: زوج می گوید دو ماه دخترت را به نکاح در می آورم، چنین تعلیقی در نکاح خلاف مقتضای ذات عقد نکاح می باشد.
شخصی نکاح را موکول به مستقبل و آینده می کند مثلا : هفته ی بعد دخترت را به ازدواج در می آورم در حالی که در عقد نکاح مسئله ی زمان مطرح نمی شود.
معلق کردن نکاح به حاصل شدن یک شرط خاصی که در ضمن عقد نکاح گذاشته می شود. مثلاً اگر تا ده روز دیگر خانه ای در شمال تهران خریداری کنم خانم به زوجیت اینجانب در خواهد آمد.

آثار تعلیق و معلق کردن نکاح

تعلیق در ازدواج باعث بطلان نکاح می شود و صیغه ی نکاح باید قطعی و منجز باشد و تمام شروط که در بالا ذکر شد همگی باطل و باعث بطلان نکاح هم می شود.

معلق کردن مهریه در نکاح موقت

در نکاح موقت به دلیل اینکه بیان مهریه از واجبات و ارکان این نوع نکاح است چنین نکاحی باطل خواهد بود، به دلیل اینکه در نکاح موقت مهر المثل وجود ندارد مهریه باید هم وجوداً و هم بقائاً موجود باشد. پس اگر مهریه معلق باشد معلق علیه، امر محتمل الوقوع است و این امر موجب اخلال در مهر و بطلان نکاح منقطع خواهد شد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره حقوقی رایگان ، با مشاورین ما در عدل جویان تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *