تعدد زوجه در نظام حقوقی ایران

در قانون کشور ما تعدد زوجه منع قانونی ندارد اما دارای محدودیت های می باشد که این محدودیت ها به علت تحکیم بنیان خانواده و تنظیم روابط افراد و جلوکیری از ترویج فساد و بی بند وباری در نظر گرفته شده است.

تعدد زوجه در نظام حقوقی

بعضی از مردان همزمان با داشتن همسر اقدام به ازدواج دوم یا سوم و… می‌کنند. در جامعه امروزی ما عوامل و مسائلی مانند : مبتلا شدن زن به جنون یا امراض قابل سرایت یا عدم تمکین زن از شوهر مهمترین عوامل برای ازدواج مجدد و تعدد زوجه می باشد.

تعدد زوجه در نظام حقوقی

مواردی که به زوج برای ازدواج مجدد اذن داده می شود:

  • رضایت همسر اول
  • عدم قدرت همسراول به انجام دادن وظایف زناشویی
  • عقیم بودن زن و یا نازایی وی
  • عدم تمکین زن از شوهر
  • مبتلا شدن زوجه به امراض لاعلاج
  • مبتلا شدن زن به هر نوع اعتیاد که برای خانواده مضر باشد
  • ترک زندگی خانوادگی از طرف زن
  • غایب مفقودالاثر شدن زن به صورتی که از حیات یا وفات وی اطلاعاتی در دسترس نباشد.

محدود شدن زوجه

قانون حمایت خانواده بیان داشته است که مرد نمی‌تواند بیشتر از چهار زن دائمی اختیار کند و برای ازدواج دوم یا سوم یا چهارم باید رضایت همسرها و زوجه های قبلی خود را جلب کند. در این صورت فقط تا ۴ زن می تواند اختیار کند. حتی اگر تمامی شرایط لازم برای اختیار کردن همسر دیگری را داشته باشد و حتی اگر رضایت چهار همسر قبلی خودش را هم جلب کرده باشد باز هم حق نکاح جدید و ازدواج مجدد را نخواهد داشت و قانون مدنی اذن ازدواج دائمی بیش از چهار زن را ممنوع کرده است.

ضمانت اجرا

اگر مردی بدون اذن زوجه اقدام به ازدواج جدیدی کند ضمانت کیفری و مدنی برای آن در نظر گرفته نشده است و زن نمی تواند با استناد به اینکه زوج بدون اجازه همسر اول زن دومی اختیار کرده تقاضای طلاق کند.

فقط در صورتی همسر اول می‌تواند تقاضای طلاق نماید که در عقد نکاح زوج بند ۱۲ شروط ضمن عقد را امضاء نموده باشد که به موجب آن در صورتی که مرد اقدام به ازدواج و نکاح جدیدی نماید، زن وکیل در طلاق خواهد بود. بنابراین تنها در این صورت است که زن می تواند در صورت ازدواج دوم مرد تقاضای طلاق نماید. البته تنها موردی که مرد در ازدواج دوم مجرم محسوب می شود زمانی هست که مرد در نکاح و ازدواج دوم این نکاح دوم را به ثبت نرسانده باشد. در این حالت او مجرم محسوب می شود و مجازات وی حبس تعزیری ۹۱ روز تا ۶ ماه همچنین جزای نقدی ۸ میلیون تا ۱۸ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

مشاوره گروه وکلای عدل جویان

گروه حقوقی عدل جویان در راستای بهره مند شدن مردم از خدمات حقوقی از طریق مختلف امکان برقرای ارتباط با وکلا و مشاوران متخصص را فراهم آورده است. شما عزیزان برای ارتباط با وکیل متخصص در امور تعدد زوجات، نفقه اولاد و اقارب، تمکین و امثالهم می توانید به دفتر وکالت واقع درغرب تهران، صادقیه ، خیابان شهدای صادقیه جنوبی، پلاک۴۱ طبقه۴ مراجعه فرمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید با شماره ۴۴۳۸۶۵۸۱- 09120346341 تماس حاصل فرمایید و با وکیل در ارتباط باشید. علاوه بر این شما می توانید به صورت ۲۴ ساعته و شبانه روزی به سایت عدل جویان مراجعه کنید و در قسمت ( پرسش سوال حقوقی) سوال خود را مطرح سازید تا وکلای متخصص ما در اسرع وقت به سوال شما پاسخ دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *