ازدواج دختر بدون اجازه پدر، نمونه رای ازدواج بدون اجازه پدر

ازدواج دختر بدون اجازه پدر : ازدواج و نکاح دختری که ازدواج نکرده است، منوط به اذن پدر یا جد پدری است و دفاتر اسناد رسمی، مجاز به ثبت ازدواج دختر باکره بدون رضایت پدر نیستند.

در ماده ۱۰۴۳ قانون مدنی آمده است: «نکاح دختری که هنوز شوهر نکرده اگرچه به سن بلوغ رسیده باشد، موقوف به اجازه پدر یا جد پدری او است.»

این ماده تصریحا بیان داشته اذن ازدواج صرفا از جانب پدر یا جد پدری است بنابراین هیچ فرد دیگری حق اجازه برای ازدواج دختر باکره را ندارد.

اگر پدر بدون دلیل مخالفت کرد چه کنیم؟

در مقاله ازدواج دختر بدون اجازه پدر، باید بیان داشت مطابق  ماده1043  هرگاه پدر، بدون دلیل منطقی با ازدواج دخترش مخالفت کند، دختر می تواند درخواست حقوقی مبتنی بر «صدور تجویز نکاح» دهد و در ضمن آن دادخواست  مردي كه مي خواهد با او ازدواج ند را به طور کامل معرفی می نماید و شرايط نكاح و مهري كه بين آنها قرار داده شده را بیان می دارد سپس باید به دادگاه خانواده محل زندگی خود مراجعه کند در ادامه

ازدواج دختر بدون اجازه پدر

دادگاه خانواده با احضار پدر این دختر علت مخالفت را جویا شده و اگر علت موجه دانست، درخواست دختر را رد می کند و اگر مخالفت پدر را غیرموجه دید، در این صورت اجازه ثبت ازدواج دختر را صادر کردده و پدر را ملزم به اجازه دادن برای ازدواج دختر می نماید.

اگر پدر یا جد پدری دختر وجود نداشته باشند ولی مادر و برادر دختر در دسترس باشند آیا دختر برای ازدواج باید  از برادر و مادر اجازه بگیرد؟

دختر باکره تنها وظیفه دارد از پدر و جد پدری خود برای ازدواج اجازه بگیرد درصوت نبودن آنها نیازی به اجازه برادر و حتی مادر نیست اما در چنین شرایطی که پدر و پدربزرگ نیست و دسترسی به آنها وجود ندارد دختر ناچاراً باید از دادگاه برای ازدواج اذن و اجازه بگیرد.

چگونه از دادگاه برای ازدواج اجازه بگیریم؟

چنانچه دختر پدر و پدربزرگی برای صدور اجازه ازدواج نداشته باشد باید از مرجع قضایی برای ازدواج و نکاح اذن بگیرد. برای اجازه گرفتن از دادگاه برای ازدواج، دختر باید یک دادخواستی با عنوان اذن و اجازه به ازدواج به طرفیت دادگاه خانواده محل اقامت دختر در دفاتر خدماتت قضایی تنظیم و ثبت نماید در ضمن دادخواست اجازه برای ازدواج باید مردی را که قصد ازدواج دارد را معرفی نماید در صورت هم کفو بودن و مناسب بودن شرایط پسر برای ازدواج دادگاه اذن و اجازه به ازدواج دختر بدون پدر و جد پدری را صادر می کند.

درصورت نبودن پدر برای صدور اجازه چه کنیم؟

یک نکته فوق العاده در ازدواج دختر بدون اجازه پدر آن است که در شرایطی که پدر به عللی چون سفر،جنگ،اسارت و علل این چنینی نتواند اجازه ازدواج را صادر کند ، در این مواقع نیز دختر می تواند با مراجه به دادگاه و ارائه دادخواست، ذکر علت غیبت پدر را بیان و با کمک وکیل خانواده اجازه نکاح را اخذ کند.

باکرگی و اجازه پدر

در مسئله  ازدواج دختر بدون اجازه پدر باید توجه داشته باشید ، اگر دختری به دلیل روابط خارج از ازدواج، باکره‌گی خود را از دست داده باشد، اجازه پدر برای ازدواج ساقط می شود. بر اساس رای وحدت رویه هیأت عمومی دیوان عالی کشور، «مطلق دخول مسقط ولایت پدر است».

اما اگردخترباکره گی خود را به دلیل بیماری، عملیات ورزشی یا دلیل مشابه دیگری، از دست دهد، در اینصورت برای ازدواج اجازه پدر لازم است .

در چه مواردی دختر برای ازدواج نیاز به اجازه پدر ندارد؟

طبق اصلاحیه ماده ۱۰۴۳ و ۱۰۴۴ قانون مدنی در خصوص اذن پدر برای ازدواج ، سه گروه دختران می توانند بدون اجازه پدر و حکم دادگاه ازدواج کنند.این افراد باید همه ی شرایط زیر را دارا باشند:

 1. سن ۲۸ سال به شرط احزاز رشد از سوی مرجع قضایی
 2. دارای حداقل مدرک کارشناسی ارشد
 3. دارای ۵ سال سابقه کار و بیمه بازنشستگی
 4. چنانجه باکرگی دختر به هر دلیلی حتی رابطه نامشروع از بین رفته شده باشد بازهم نیاز به اجازه پدر نیست.

روند رسیدگی

دختری که قصد ازدواج دارد و پسر مورد نظر وی از وی خواستگاری کرده است ولی در حال حاضر به دلایل مختنلفی همچون نبودن پدر یا به دلیل مخالفت بدون دلیل منطقی پدر امکان ازدواج ندارد می تواند با کمک وکیل دادگستری در مرجع قضایی خانواده درخواست و دادخواست ازدواج خود را ثبت نماید و در جلسه دادگاه با معرفی پسری که تمایل به ازدواج با وی دارد، اجازه ازدوج را از قاضی و دادگاه بگیرد و سپس به دفتر خانه رفته و ازدواج خود را با اجازه کتبی دادگاه ثبت کنند .

نمونه رای ازدواج بدون اجازه پدر

در تاریخ 1398/5/15  هیوا….. دادخواستی را با عنوان تجویز ازدواج و نکاح به طرفیت پدرش در دفتر خدمات قضایی ثبت می نماید در ضمن دادخواست مرد و پسری که می خواهد با او ازدواج کند را  معرفی می کند، پس از تعیین وقت رسیدگی و تشکیل دادگاه پدر دختر به دادگاه احضار می شود تا درباره علل عدم موافقت وی با ازدواج دخترش توضیحات لازم را ارائه دهد، پدر در حضور قاضی اعلام می دارد:

((پسر، توان مالی لازم برای اداره زندگی مشترک را ندارد و یک معلم و کارمند می باشد ، دختره بنده در منطقه کامرانیه تهران متولد شده و بزرگ شده است و از رفاه نسبی برخوردار بوده و فکر نمی کنم که این پسر با درامد معلمی بتواند نیاز دختر من را براورده کند در ضمن پسر منزلی جدا و مستقل که مالک آن ملک باشد را ندارد و می خواهد در خانه اجاره ای در  تهران با دخترم زندگی کند با این شرایط این ازدواج و نکاح را به مصلحت دخترم نمی دانم))

در ادامه پسر با معرفی کامل خود و بیان موقیعت شغلی و درآمدی خود اظهارات پدر دختر را تایید کرده و اعلام می دارد که معلم و کارمنده بود و می خواهد با دختر در یک خانه اجاره ای زندگی کند سپس دختر اعلام می دارد که به شرایط و موقیعت اجتماعی و درآمدی پسر آگاه و مطلع بوده و همچنان مصمم به زندگی مشترک با این مرد می باشد.

در نهایت دادگاه حکم می دهد:  پسر به دلیل برخورداری از موقیعت اجتماعی خوب و کارمند دولت بودن می تواند یک زندگی معمولی را اداره کرد و شغل شریف معلمی پسر نمی تواند مانع ازدواج شود همچنین زندگی در خانه مستاجری نمی تواند مانع ازدواج دختر و پسر شود زیرا که بسیاری از افراد در ابتدای زندگی مشترک با درآمد و داشته اندک در خانه مستاجری زندگی می کردند، با توجه به موارد مذکور و تایید صلاحیت پسر برای ازدواج و رشید بودن دختر و مطلع بودن وی بر اوضاع و احوال و شرایط زندگی پسر، اذن و اجازه به ازدواج صادر شده و پدر ملزم به صدور اذن برای ازدواج دختر می باشد.

14 پاسخ
 1. طناز
  طناز گفته:

  سلام .من پدرم با نامزدم سر چیزهای مثل اینکه خونه تو منطقه ۱۲ هستش اختلاف داره و اجازه ازدواج نمیده من چیکار کنم ؟ به خدا پسره هم خسته شده

  پاسخ
 2. مهرداد عبداللهی
  مهرداد عبداللهی گفته:

  سلام. پدر شمابدون هیچ دلیل منطقی مخالف ازدواج شما بوده و شما می توانید با تنظیم دادخوست الزام پدر به اذن در ازدواج ایشان را ملزم به اجازه دادن برای ازدواج کنید.

  پاسخ
 3. مونا
  مونا گفته:

  سلام . سپس از اطلاعالات خوبی که در سایت عدل جویان می گذاریم و ما استفاده می کنیم. در خصوص ازدواج دختر بدون اجازه پدر اگر دختری در اثر رابطه نامشروع باکرگی خودش را از دست داده باشد باز هم باید اجازه بگیرد از پدرش یا نه؟ ممنون

  پاسخ
 4. ناشناس
  ناشناس گفته:

  سلام
  من با یه آقایی ارتباط دارم و ایشون همه جوره مورد تایید هست
  اما پدرم به بهانه اینکه وضع مالی خوبی نداریم و نمیتونه هزینه ازدواج من رو بر عهده بگیره اجازه ازدواج مارو نمیده
  چیکار میتونم بکنم?!

  پاسخ
 5. خورشید
  خورشید گفته:

  دختری که پدر و مادرش از هم جداشدند و سالها از هم دیگر خبری ندارند به طوری که هیچ دسترسی به پدر وجود ندارد و همچنین جد پدری در قید حیات نیستند و دختر قصد ازدواج دارد ، برای اجازه ازدواج دختر در این شرایط حکم دادگاه نیاز است درسته ؟ و اینکه وقتی دادگاه این اجازه را صادر میکند آیا پدر از ازدواج دختر مطلع میشود یعنی دادگاه به پدر اطلاع میدهد ؟؟ اگر مطلع شود ، هیچ راهی نیست که پدر اطلاع از ازدواج نداشته باشد ؟ و تنها دادگاه این اجازه را بدون اطلاع پدر صادر کند ؟ چون درصورت اطلاع پدر مشکل ایجاد میشود

  پاسخ
  • گروه وکلای عدل جویان
   گروه وکلای عدل جویان گفته:

   در جریان باشید که دادگاه صرف اینکه شما اعلام کنید که پدرم در دسترس نیست، موافقت نخواهد کرد. فلذا خود دادگاه با انتشار اعلامیه و آگهی به دنبال پدر خواهد بود و در صورت پیدا شدن پدر، ابتدا به اذن پدر تکیه خواهد کرد نه حکم دادگاه. فلذا تحقیقات محلی صورت میگیرد و در نهایت دادگاه اقدام به صدور رای مبنی بر اذن در ازدواج میدهد.

   پاسخ
 6. Angelo
  Angelo گفته:

  ا سلام ممنون میشم راهنماییم کنید . من با دختری ازدواج کردم بدون اجازه پدر عقد صورت گرفته است . و خانمم زمان ازدواج ۱۸ سال داشت آیا اگر پدر متوجه شود از نظر قانونی کاری می تواند انجام دهد به عنوان مثال عقد را باطل کند ؟ الان ۱ سال از ازدواج ما می گرد

  پاسخ
  • گروه وکلای عدل جویان
   گروه وکلای عدل جویان گفته:

   اذن پدر برای ازدواج دختر باکره شرط ازدواج میباشد اما در شرایطی، دختر باکره میتواند بدون اذن پدر خود ازدواج کند مانند حالتی که پدر دلیل غیرموجهی برای عدم ازدواج دختر دارد. اولاً به شما توصیه میشود که با پدر دختر وارد مذاکره شوید ثانیاً اگر مذاکره نتیجه مطلوبی نداد و پدر اذن نمیدهد، از طریق دادگاه خانواده برای صحت ازدواج خود اقدام بفرمایید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *