تبانی در کلاهبرداری, بردن مال غیر در کلاهبرداری

تبانی کلاهبرداری : ما در ابتدای این بحث مهم و کلیدی به توضیح جرم کلاهبرداری میپردازیم و سپس به سراغ بخش تبانی در کلاهبرداری رفته و این جرم را ریشه یابی میکنیم و مباحث و صورت های مختلف این جرم را بررسی میکنیم سپس میزان مجازات های در نظر گرفته شده برای این جرم و جرم کلاهبرداری را مورد ارزیابی قرار میدهیم.

تعریف کلاهبرداری

کلاهبردار در لغت نامه فارسی به معنی شیاد و نیرنگ باز است و در اصطلاح قانونی یعنی کسی که با توسل به حیله و وسایل متقلبانه مال دیگری را اذان خود میکند و منظور از وسایل متقلبانه هر نوع کاری که کلاهبردار خلاف واقعیت انجام میدهد تا مال یا وجه طرف مقابل را تحصیل و اذان خود کند.

تعریف کلاهبرداری در قانون

طبق ماده 1 قاون تشدید مجازات مرتکبین به ارتشا،اختلاس و کلاهبرداری مصوب سال64 توسط مجلس شورای اسلامی و مصوب سال 67 مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره جرم کلاهبرداری میگوید:هر کسی که از راه حیله و تقلب مرد را به وجود شرکت ها یا موسسات موهوم و اختیارات واهی فریب دهد وبه امور غیر واقع امیدوار نماید و… کلاهبردار محسوب و به رد مال،حبس از یک تا هفت سال و جریمه نقدی محکوم میشود.

تبانی در کلاهبرداری

تبانی در کلاهبرداری

جرم کلاهبرداری درقانون صورت های مختلفی دارد و یکی از اون صورت ها تبانی در جرم کلاهبرداری است و این جرم به این صورت است که هرگاه دو نفر به قصد تحصیل مال دیگری باهم تبانی کرده و علیه هم دعوای صوری اقامه کنند کلاهبردار محسوب میشوند.صورت دیگر این جرم انتقال مال غیر است به این عنوان که هرگاه کسی به طورغیر قانونی مالی را که صاحبش شخص دیگری است به کسی دیگر بفروشد کلاهبردار محسوب میشود همچنین اگر اون شخص خریدار از مالک نبودن طرف مقابل آگاه باشد او هم در حکم کلاهبردار است و مجازات کلاهبرداری شامل او نیز می شود.
یک نکته مهم و حائز اهمیت دراین قسمت وجود دارد که آن هم این است که هرگاه شخص مالک از فروش یا اجاره یا… ملک خود آگاه شود ورضایت خود را به انجام معامله اعلام کرده باشد هم باز جرم توسط دادسرا پیگیری میشود چون کلاهبرداری از جرایم غیر قابل گذشت است وشکایت کردن یا نکردن شاکی خصوصی تاثیری در روند و پیگیری پرونده ندارد و رضایت شاکی خصوصی فقط در تخفیف مجازات برای متهمان مفید است.
دیگر صورت تبانی در جرم کلاهبرداری معرفی کردن مال دیگری به عنوان مال خود است به این صورت که شخص که توسط دادگاه محکوم به پرداخت مال شده است و شخصی که بدهکار یا ضامن شده است یا… مال دیگری را به عنوان مال خود به دادگاه معرفی میکند و دادگاه با توقیف آن مال متوجه حیله وفریب شخص خاطی میشود و اینکار شخص خاطی در حکم کلاهبرداری است .

یکی دیگر از اقسام تبانی در کلاهبرداری تقاضای ثبت ملک دیگری خلاف واقع است به این صورت که شخص ملکی را که قبلابه نام خود بوده است میخواهد به نام خود ثبت کند یا در هنگام ارائه درخواست ثبت مالک بوده ولی موقع اجرا و ثبت مالک نبوده این شخص در حکم کلاهبردار است.
کلاهبرداری و تبانی در کلاهبرداری صورت های مختلفی دارد که در بحث ما توضیحات تا اینجا کفایت میکند.

مجازات تبانی در کلاهبرداری

مجازات اشخاصی که تبانی در کلاهبرداری میکنند همان در حکم جرم کلاهبرداری است و مجازات جرم کلاهبرداری برای این اشخاص در نظر گرفته خواهد شد وهمچنین طبق قانون انتقال مال غیر و قوانین مجازات اسلامی با این اشخاص برخورد خواهد شد چون این دسته از جرایم صورت ها و حالت های مختلفی را شامل میشوند وشامل مجازات های مختلف و حالت های مختلف میشود و در بحث ما توضیح این مطالب نمیگنجد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *