انواع مهریه در قانون قضایی ایران

انواع مختلف مهریه در قانون قضایی ایران : گروه وکلای عدل جویان به این امر اعتقاد دارند که در خصوص مهریه همانند سایر قواعد عمومی مطابق ماده ۱۹۰ قانون مدنی لزوما باید معلوم و معین باشد و صرف تعیین آن کفایت نمی کند و همچنین باید تراضی طرفین در مقدار مهریه نیز ضروری است زیرا به مجرد عقد نکاح زوجه مالک مهریه می شود و این توانایی را دارد که هر نوع تصرفی را در مورد مهریه انجام دهد.

در چند ساله گذشته به خصوص در سال ۱۳۹۹ با افزایش سرسام آور سکه مطالبه مهریه از طرف خانم ها بسیار افزایش پیدا کرده و باعث شلوغی مراجع ذیصلاح شده است که بسیاری از افراد بدون اطلاع از روند کاری در مورد مهریه مراجعه می نمایند و هم وقت و هم هزینه خود را هدر می دهند که در این مقاله سعی شده با استفاده از تجربیات وکلای متخصص در زمینه مهریه و نحوه وصول مهریه به دانش و اطلاعات مخاطب کمک شود.

مهریه چیست ؟

مهریه مالی است که قابلیت تملک داشته و زن با انعقاد عقد ازدواج مالک می شود و مرد ملزم و متعهد به پرداخت آن به زوجه می گردد.

انواع مهریه

مهرالمسمی

یکی از  انواع مهریه مهر المسمی است .به مهریه ای که زوجین قبل از عقد نکاح، بر میزان آن توافق می نمایند مهر المسمی گفته می شود. این مهریه از ابتدا نوع و میزانش در عقد نامه رسمی ازدواج قید شده و مشخص است.

رایج‌ترین نوع مهریه همین مهرالمسمی است.مهرالمسمی می‌تواند هر چیزی باشد که ارزش مالی دارد (از پول و طلا گرفته تا خانه و ماشین). مهریه باید به‌طور دقیق معلوم و معین باشد.  مثلا نمی‌توان گفت یک خانه ، بلکه باید دقیقا آن خانه مشخص باشد.

انواع مهریهانواع مهریه

به‌محض انعقاد عقد، زن مالک این مهریه می‌شود و مرد باید این مهریه را به او پرداخت کند.مگر آن که پیش از نزدیکی زوج و زوجه، طلاق صورت گیرد که در این حالت تنها نیمی از این مهریه تعیین‌شده به زن تعلق می‌گیرد و اگر مرد قبلا تمام مهریه را به زن داده باشد، زن باید نصف آن را به مرد پس بدهد.

  نحوه فسخ نکاح + مشاوره حقوقی

در ازدواج دائم الزامی به تعیین مهر در زمان عقد وجود نداشته و طرفین می توانند آن را به بعد از عقد موکول کنند حتی می توانند میزان آن را در بعد از عقد نیز تغییر دهند.

مهر المثل

یکی از انواع مهریه مهر المثل است . اگر درهنگام وقوع عقد نکاح ،مهریه توسط زوجین تعیین نشده باشد(شرط عدم مهر) و یا به نحو اشتباه تعیین شده باشد ،مثلا مالی تعیین شده که نامشخص ویا غیر قابل تملک یا نقل و انتقال باشد یا مهر تعیینی باطل و یا مجهول باشد و پس از ازدواج، بین زوجین نزدیکی اتفاق افتاده باشد، نوعی از مهریه برای زوجه درصورت طلاق تعیین می شود که با توجه به شرایط اجتماعی(وضعیت خانوادگی ،میزان تحصیلات و…) وفردی(سن،زیبایی و…) زوجه تعیین می شود که به آن مهرالمثل می گویند.

مهرالسنه

مهریه ای که رسول خدا برای دخترش حضرت فاطمه زهرا تعیین کرده بودند مهر السنه می گویند که در میزان آن بین ۴۰۰ و یا ۵۰۰ درهم اختلاف وجود دارد.

به اعتبار زمان پرداخت مهریه در قانون جدید حمایت خانوده، مهریه به دو نوع دیگر تقسیم می شود که اختصاراً به آنها پرداخته می شود؛

هشت نکته کلیدی و کاربردی و جذاب حقوقی

  1. اگر مهریه ای که در ضمن عقد تعیین شد میزان معینی وجه یا پول باشد مثلا ۲۰ میلیون این مقدار، متناسب با تغیر قیمت شاخص سالانه تغییر پیدا می کند . این یعنی اگر ۱۰ سال پیش مهریه شما ۵۰ میلیون تومان بوده الان در صورت مطالبه مهریه شوهر باید بیش از آن مبلغ و چیزی در حدود مثلا ۱۰۰ میلیون تقدیم نماید این قیمت  فقط برای نمونه و مثال بیان شد و تطابقی با قیمت محاسبه شده بانک مرکزی ندارد و صرفا جنبه اموزشی داشته است.
  2. می توان انوع مهریه را در زمان عقد تعیین نکرد یعنی زندگی را بدون تعیین مهریه شروع کنند.
  3. تعیین نکردن مهریه در زمان عقد می توند عواقب بدی برای زن داشته باشد زیرا که در صورت جدایی قبل از نزدیکی و تعیین نکردن انواع مهریه هیچ مهریه ای به زن پرداخت نخواهد شد.
  4. امروزه زندانی کردن برای مهری کمتر رخ می دهد و قضات به سختی به حبس و زندان رفتن مردها حکم می دهند.
  5. برای جلوگیری از انتقال اموال شوهر به نام دیگری سریعا از طریق شماره ۰۲۱۴۴۳۸۳۵۶۴-۰۹۱۲۳۴۶۳۴۱ با وکیل مهریه در ارتباط باشید تا تامین خواسته را عملی کنید.
  6. می توان شوهر را به جرم انتقال معامله صوری بابت ندادن حقوق زن بازخواست کرد اما در این زمینه حتما با کارشناس حقوقی خبره مشورت کنید.
  7. یکی از انواع مهریه مهرالمتعه است که ناچاراً در صورت جدایی قبل از رابطه زناشویی مرد به زن می پردازد.
  8. یک نکته بسیار مهم: در مهرالمتعه اگرمرد توان اقتصادی کافی نداشته باشد می تواند هیچ مهریه ای به زوجه پرداخت نکند در ادامه در باره انواع مهریه و مشخصات هرکدام بیشتر بیان خواهیم کرد.
  زنا

مهرالمتعه

برخلاف مهرالمثل که با توجه به وضعیت و شرایط زوجه تعیین می‌شود، مهرالمتعه با توجه به وضعیت اقتصادی زوج تعیین می‌شود.

این مهر زمانی به زن تعلق می‌گیرد که مهریه در هنگام عقد تعیین نشده باشد و پس از عقد نزدیکی بین زوجین واقع نشود در این حالت مهرالمتعه به زن تعلق می گیرد.

مهریه عندالمطالبه

مهریه عندالمطالبه به معنای آن است که هر زمان زوجه مهریه خود را مطالبه کند، زوج مکلف به پرداخت آن می شود.

ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی می گوید «به مجرد عقد، زن مالک مهر می شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید.در واقع براساس این حکم از قانون مدنی، زن به محض انعقاد عقد نکاح، مالک مهریه اش است و می تواند آن را مطالبه کند. به این نوع از مهریه، «عندالمطالبه» گفته می شود.

زن هرزمان که بخواهد می تواند مهریه خود رامطالبه نماید و مرد مکلف به پرداخت می باشد. وصول و مطالبه مهریه عندالمطالبه، از دو راه امکان پذیر است :

  • مطالبه مهریه از طریق دادگاه خانواده .
  • مطالبه مهریه از طریق اداره اجرای اسناد رسمی اداره ثبت اسناد .

گرفتن مهریه از طریق دادگاه

برای مطالبه مهریه از طریق حقوقی یعنی مراجعه به مرجع قضایی باید دادخواستی را به دقیق ترین حالت ممکن تنظیم نماید که این کار باید توسط متخصص آن یعنی وکیل دادگستری انجام گیرد پس ار تشکیل جلسه دادگاه نماینده قانونی زوجه یا خود وی باید عدم پرداخت مهریه را اثبات نماید ، پس از صدور حکم قطعی بر پرداخت حقوقی مالی زن ،مرد باید در طی مهلت تعیینی از سوی دادگاه نسبت به انجام تکلیف خویش اقدام کند در غیر این صورت شوهر جلب می شود. در ضمن برای جلوگیری از وقع معامله صوری به منظور انتقال مال از طرف شوهر ، باید در خواست تامین خواسته را داد.

  تمکین زن

تامین خواسته

این نکته را حتما به یاد داشته و عملی کنید ؛ بسیاری از مردها بلافاصله پس از آنکه ابلاغیه دادگاه به دستشان می رسد ، سریع اموال و دارایی خود را به نام دیگری انتقال می دهند تا از پرداخت حق شما و دین خود فرار کند و ادعای عدم توانایی مالی برای پرداهت حقوق مالی زن را به دادگاه ارائه دهند .

شما درمقابل باید تامین خواسته را مطرح کنید . تامین خواسته را هم در دادخواست ابتدایی مطالبه مهریه و هم به صورت یک درخواست جدا می توانید ثبت کنید.

مهریه عندالاستطاعه

اگر در زمان عقد نکاح شرط شود که همه مهریه یا قسمتی از آن عندالاستطاعه باشد، این شرط مورد حمایت قانونگذار بوده و تا زمانی که مرد به استطاعت و توانایی پرداخت مهریه نرسد، زن امکان مطالبه و وصول مهریه را ندارد. دراین حالت استطاعت مرد با مدارکی که زن ارایه می نماید قابل اثبات است.

بنابراین اثبات دارایی و تمکن مالی مرد واستطاعت وی در پرداخت مهریه ملاک پرداخت می باشد که توسط زن انجام خواهد شد.

برای هر گونه اقدام حقوقی با مشاوران حقوقی خبره در زمینه مهریه و مطالبه آن مشورت کرده و از او راهنمایی بگیرید. مشاوران حقوقی ما از طریق شماره ۰۹۱۲۳۴۶۳۴۱- ۴۴۳۸۶۵۸۱-۰۲۱ آماده پاسخگویی به سوالات حقوقی شما عزیزان می باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *