انواع مهریه

انواع مهریه

مهریه مالی است که قابلیت تملک داشته و زن با انغقاد عقد ازدواج مالک می شود و مرد ملزم و متعهد به پرداخت آن به زوجه می گردد.
مهرالمسمی

به مهریه ای که زوجین قبل از عقد نکاح، بر میزان آن توافق می نمایند مهر المسمی گفته می شود. این مهریه از ابتدا نوع و میزانش در عقد نامه رسمی ازدواج قید شده و مشخص است.

رایج‌ترین نوع مهریه همین مهرالمسمی است.مهرالمسمی می‌تواند هر چیزی باشد که ارزش مالی دارد (از پول و طلا گرفته تا خانه و ماشین). مهریه باید به‌طور دقیق معلوم و معین باشد. مثلا نمی‌توان گفت یک خانه ، بلکه باید دقیقا آن خانه مشخص باشد.

به‌محض انعقاد عقد، زن مالک این مهریه می‌شود و مرد باید این مهریه را به او پرداخت کند.مگر آن که پیش از نزدیکی زوج و زوجه، طلاق صورت گیرد که در این حالت تنها نیمی از این مهریه تعیین‌شده به زن تعلق می‌گیرد و اگر مرد قبلا تمام مهریه را به زن داده باشد، زن باید نصف آن را به مرد پس بدهد.

در ازدواج دائم الزامی به تعیین مهر در زمان عقد وجود نداشته و طرفین می توانند آن را به بعد ازعقد موکول کنند حتی می توانند میزان آن را در بعد از عقد نیز تغییر دهند.
مهر المثل

اگر درهنگام وقوع عقد نکاح ،مهریه توسط زوجین تعیین نشده باشد(شرط عدم مهر) ویا به نحو اشتباه تعیین شده باشد ،مثلا مالی تعیین شده که نامشخص ویا غیر قابل تملک یا نقل و انتقال باشد یا مهر تعیینی باطل و یا مجهول باشد وپس از ازدواج، بین زوجین نزدیکی اتفاق افتاده باشد، نوعی از مهریه برای زوجه درصورت طلاق تعیین می شود که با توجه به شرایط اجتماعی(وضعیت خانوادگی ،میزان تحصیلات و…) وفردی(سن،زیبایی و…) زوجه تعیین می شود که به آن مهرالمثل می گویند.
مهرالمتعه

برخلاف مهرالمثل که با توجه به وضعیت و شرایط زوجه تعیین می‌شود، مهرالمتعه با توجه به وضعیت اقتصادی زوج تعیین می‌شود.

این مهر زمانی به زن تعلق می‌گیرد که مهریه در هنگام عقد تعیین نشده باشد و پس از عقد نزدیکی بین زوجین واقع نشود در این حالت مهرالمتعه به زن تعلق می گیرد.
مهرالسنه

مهریه ای که رسول خدا برای دخترش حضرت فاطمه زهرا تعیین کرده بودند مهر السنه می گویند که در میزان آن بین ۴۰۰ و یا ۵۰۰ درهم اختلاف وجود دارد.

به اعتبار زمان پرداخت مهریه در قانون جدید حمایت خانوده، مهریه به دو نوع دیگر تقسیم می شود که اختصارا به آنها پرداخته می شود؛
مهریه عندالمطالبه

مهریه عندالمطالبه به معنای آن است که هر زمان زوجه مهریه خود را مطالبه کند، زوج مکلف به پرداخت آن می شود.

ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی می گوید «به مجرد عقد، زن مالک مهر می شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید.در واقع براساس این حکم از قانون مدنی، زن به محض انعقاد عقد نکاح، مالک مهریه اش است و می تواند آن را مطالبه کند. به این نوع از مهریه، «عندالمطالبه» گفته می شود.

زن هرزمان که بخواهد می تواند مهریه خود رامطالبه نماید ومرد مکلف به پرداخت می باشد. وصول ومطالبه مهریه عندالمطالبه ،از دو راه امکان پذیر است :

مطالبه مهریه از طریق دادگاه خانواده .
مطالبه مهریه از طریق اداره اجرای اسناد رسمی اداره ثبت اسناد .

مهریه عندالاستطاعه

اگر در زمان عقد نکاح شرط شود که همه مهریه یا قسمتی از آن عندالاستطاعه باشد، این شرط مورد حمایت قانونگذار بوده وتا زمانی که مرد به استطاعت و توانایی پرداخت مهریه نرسد، زن امکان مطالبه و وصول مهریه را ندارد. دراین حالت استطاعت مرد با مدارکی که زن ارایه می نماید قابل اثبات است.

بنابراین اثبات دارایی و تمکن مالی مرد واستطاعت وی در پرداخت مهریه ملاک پرداخت می باشد که توسط زن انجام خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *