انتشار فیلم و عکس در فضای مجازی

 انتشار فیلم و عکس در فضای مجازی : انتشار فیلم و عکس در فضای مجازی از جمله جرم هایی است که امروزه بسیار افزایش یافته است. این جرم در واقع به این شکل صورت می گیرد که  فرد مجرم فیلم و عکس های خصوصی افراد یا بدون اجازه آن ها در فضای مجازی منتشر می کندو یا با تهدید اینکه فیلم و عکس های خصوصی آن ها پخش می کند، قصد اخاذی از آن هارا دارد. این عمل در قانون جمهوری اسلامی به عنوان جرم شناخته شده است و مجازاتی را در پی خواهد داشت. قانون جرائم رایانه ای برای این جرم تکلیفی را تعیین کرده و مجازاتی را در نظر گرفته است در ادامه با توضیحات وکیل جرایم رایانه ای همراه باشید…

مجازات انتشار فیلم و عکس شخصی دیگران چه مجازاتی را در پی خواهد داشت؟

همانطور که در بالا بیان کردیم اگر کسی بدون رضایت افراد عکس ها و فیلم های خصوصی آن هارا پخش کند و باعث هتک حیثیت آن ها و یا ضرر و زیان آن ها شود، طبق قانون مجازات خواهد شد. مجازات این جرم طبقه بندی دارد و هر فرد با توجه به میزان جرمی که مرتکب شده است مجازات می شود. البته مجازات این مجرمین تنها در صورتی انجام می گیرد که شاکی خصوصی داشته باشند و کسی در دادگاه از آن ها برای جرمشان شکایت کرده باشد. در صورتی که فرد هیچ گونه شاکی خصوصی نداشته باشد مجازات نخواهد شد.

 انتشار فیلم و عکس در فضای مجازی

مجازات فردی که مرتکب جرایم رایانه ای علیه خانواده شود مابین پانصد الی چهار ملیون جریمه نقدی و همچنین پنج تا دو سال حبس می باشد که در مواردی دیده شده به توجه به جرم فرد قاضی هردوی این مجازات هارا برای مجرم در نظر گرفته است. طبق ماده ۱۶قانون جرائم رایانه ای اگر شخصی عکس دیگران را تغییر دهد و یا فوتوشاپ نماید و سپس در فضای مجازی منتشر کند، در صورتی که این عمل او باعث هتک حیثیت فرد و همچنین ضرر به او شود دادگاه مجرم را به تحمل دو سال حبس و پرداخت چهار میلیون تومان جزای نقدی محکوم خواهد کرد. همچنین اگر مجرم صوت فیلم و یا عکس های فردی را تغییر دهد و به آن ها جلوه ی مستهجن بدهد، دادگاه مجازات بیشتری را برای او در نظر خواهد گرفت و علاوه برای جزای نقدی و مجازات حبس، به تحمل هفتاد ضربه شلاق نیز محکوم خواهد شد.

در چه مواردی فرد منتشر کننده فیلم و عکس در فضای مجازی مجرم محسوب نمی شود؟

منتشر کردن فیلم و عکس خصوصی افراد جرم محسوب شده و مجازات معینی را در پی خواهد داشت. اما در مواردی نیز ممکن است اقدام به شکایت از مجرم امکان پذیر نباشد. در ادامه به این موارد اشاره کرده ایم:

رضایت

اگر منتشر کننده عکس و فیلم در فضای مجازی بتواند رضایت صاحبان عکس و فیلم را جلب کند و سپس اقدام به منتشر کردن فیلم نماید، مجرم محسوب نمی شود و در واقع جرمی مرتکب نشده است.

عدم شکایت

اگر فردی که فیلم و عکس های خصوصی او توسط شخص دیگری در فضای مجازی انتشار یافته باشند، اقدام به شکایت نکند هیچ پرونده ای تشکیل نخواهد شد و در واقع شخص انتشار دهنده عکس و فیلم مجرم شناخته نمی شود.

توجه داشته باشد که  اگر فرد مجرم فیلم و عکس های خصوصی افراد دیگر را به شکل مستهجن و مبتذل تغییر دهد و سپس در فضای مجازی پخش کند، حتی اگر صاحب عکس رضایت کامل داشته باشد بازهم دادگاه فرد را محکوم خواهد کرد. هرگاه دادگاه متوجه وقوع چنین جرمی شود حتی اگر مجرم هیچ گونه شاکی خصوصی نداشته باشد بازهم دادگاه مجرم را مجازات خواهد کرد و مجرم به دوسال حبس و جریمه نقدی متهم خواهد شد‌.

مراحل  شکایت از انتشار دهندگان فیلم و عکس چگونه خواهد بود؟

ابتدا فرد شکایت کننده باید به دادسرای شهر خود و یا درگاه خدمات الکترونیک قضایی شهر خود مراجعه کرده و با ارائه دادخواست شکایت از جرائم رایانه از فرد مجرم شکایت نماید. سپس فرد باید در دادگاه مدارک و سنداتی را ارائه دهد که ثابت کند عکس و فیلم های خصوصی اش توسط شخص دیگری انتشار یافته، دادگاه نیز با برسی پرونده او فرد مجرم را در زمان  مشخصی به دادگاه احضار می نماید و از او می خواهد که اطلاعات کامل جرم را در اختیار دادگاه قرار دهد. در صورت اثبات مجرم بودنش، حکم مجازات او صادر شده و انجام خواهد گرفت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *